May 26, 2024

Odia Express

News For Public

ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ୧୩ ଦିନ ବ୍ୟାଙ୍କ ବନ୍ଦ ରହିବ – ଦେଖିନିୟନ୍ତୁ କେବେ କେବେ ବନ୍ଦ ରହିବ ବ୍ୟାଙ୍କ….

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରସାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଚାଲିଛି 21 ଦିନ ଲକ ଡାଉନ | ଏବଂ ଏହା 14 ଏପ୍ରିଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବ | କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସେବା ଖୋଲା ଅଛି | ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସେବାରେ ଆସନ୍ତି | ଲକ୍ଡାଉନ୍ ସମୟରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖୋଲିବାରେ କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ନାହିଁ | କିନ୍ତୁ କରୋନାକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ସେମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିଛନ୍ତି। ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାର ପଦ୍ଧତିକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ଖୋଲିବା ଏବଂ ବନ୍ଦ ସମୟ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି | ବ୍ୟାଙ୍କିଂ ଅପରେସନ୍ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଚାଲିଛି | କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରୁଛନ୍ତି ଯେ କରୋନାକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ଶାଖାକୁ ନ ଆସନ୍ତୁ।

ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ଏହି ଆବେଦନକୁ ବଜାୟ ରଖି ଗ୍ରାହକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଘରୁ ଅଧିକାଂଶ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ଅପରେସନ୍ ସହିତ କାରବାର କରୁଛନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଏପ୍ରିଲ୍ ମାସରେ ଏପରି ଅନେକ ଦିନ ଅଛି, ଯାହା ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ପାଇଁ ଛୁଟିଦିନ ହେବ | ତେଣୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଅଛି, ଯାହା ଶାଖାକୁ ନ ଯାଇ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ, ତେବେ ତୁମର କାର୍ଯ୍ୟ ସମାପ୍ତ କରିବାକୁ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଶାଖାକୁ ଯିବା ଉଚିତ୍ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆମେ କାହିଁକି ଏହା କହୁଛୁ |ତେବେ ଅତି ରୁ ଅତି ଜରୁରୀ ନହେଲେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଯାନ୍ତୁ ନାହିଁ

ଏପ୍ରିଲରେ ୧୩ ଦିନ ଛୁଟି – ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ କାର୍ଯ୍ୟ ଅଛି, ଶୀଘ୍ର ସମାଧାନ କରନ୍ତୁ | କାରଣ ଏହି ମାସରେ ସାପ୍ତାହିକ ଛୁଟି ବ୍ୟତୀତ, ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନେକ ଛୁଟିଦିନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି | ମାସ ଛୁଟିଦିନରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଇଚି | ଏପ୍ରିଲ୍ ୧ ବାର୍ଷିକ ବନ୍ଦ ଥିଲା ତେଣୁ ଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା ​​| ଯେତେବେଳେ କି ରାମ ନଭମୀ ୨ ଏପ୍ରିଲରେ ଏକ ସାଧାରଣ ଛୁଟିଦିନ ଥିଲେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ବହୁତ ଛୁଟିଦିନ ଅଛି |ଯେପରିକି ଏପ୍ରିଲରେ ୬,୧୦ ,୧୩ ଏବଂ ୧୪ ଏପ୍ରିଲରେ, ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ରହିବ ଏବଂ ସେଠାରେ କୌଣସି ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ଅପରେସନ୍ ହେବ ନାହିଁ |

ଛୁଟିଦିନ ବାରମ୍ବାର ହେବାକୁ ଯାଉଛି | ଏପ୍ରିଲ୍ ୬ ହେଉଛି ସୋମବାର ମହାବୀର ଜୟନ୍ତୀ | ଶୁକ୍ରବାର ୧୦ ଏପ୍ରିଲ ହେଉଛି ଗୁଡ଼ ଫ୍ରାଏଡ ଛୁଟି | ଏହି ଦିନ ସମଗ୍ର ଦେଶର ବ୍ୟାଙ୍କ ବନ୍ଦ ରହିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଏପ୍ରିଲ ୧୩ ରେ ବୈଶାଖୀ ଏବଂ ଏପ୍ରିଲ 14 ରେ ଡକ୍ଟର ବାବା ସାହେବ ଭୀମ୍ରା ଓ ଆମ୍ବେଦକର ଜୟନ୍ତୀ ଅଛନ୍ତି। ଏହି ଦିନ ଦେଶର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ବ୍ୟାଙ୍କିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବନ୍ଦ ରହିବ। କାରଣ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଛୁଟିଦିନ ହେବ | ତେବେ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ବନ୍ଦ ରହିବ ନାହିଁ।

ଏପ୍ରିଲରେ ଛୁଟିଦିନର ସିରିଜ୍ ଏଠାରେ ଶେଷ ହେବ ନାହିଁ | ବରଂ ଏହି ମାସରେ ଛୁଟିଦିନର ତାଲିକା ବହୁତ ଲମ୍ବା ଅଟେ | ତେଣୁ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କୌଣସି ବିଚାରାଧୀନ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ କାର୍ଯ୍ୟ ଅଛି, ତେବେ ଏହାକୁ ଶୀଘ୍ର ସମାଧାନ କରନ୍ତୁ, ନଚେତ୍ ପରେ ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ | କହିରଖୁ ୧୫ ଏପ୍ରିଲରେ ବିହୁ ନାମକ ପର୍ବ ଯାହା ହିମାଚଳ ଦିବସ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା | ଏହାପରେ ୨୦ ଏପ୍ରିଲରେ ଗରିଆ ପୂଜା ଏବଂ ୨୫ ଏପ୍ରିଲରେ ପର୍ଶୁରାମ ପୂଜା କାରଣରୁ କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ବନ୍ଦ ରହିବ।

ଏଠାରେ ଆଉ ଠାରେ କହିରଖୁ ଯେ ଏପ୍ରିଲ୍ ୫,୧୨,୧୯,୨୬ ରେ ଛୁଟି କାରଣ ଏହା ରବିବାର | ଏମାନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ମାସର ଦ୍ୱିତୀୟ ଶନିବାର ୧୧ ଏପ୍ରିଲରେ ଥିବାବେଳେ ଏପ୍ରିଲର ଚତୁର୍ଥ ଶନିବାର ୨୫ ଏପ୍ରିଲରେ ହେବ | ଏହି କାରଣରୁ, ଏହି ଦୁଇ ଦିନରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ। ତଥାପି, ଏହି ଦିନଗୁଡ଼ିକରେ ଅନ୍ଲାଇନ୍ କାରବାର ଭଳି ସୁବିଧା ସୁରୁଖୁରୁରେ ଚାଲିବ | ତେଣୁ, ଯଦି ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନୁହେଁ, ତେବେ ଘରେ ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ କାମ କରନ୍ତୁ |ତେବେ ବର୍ତମାନ ସମୟରେ ଆମେ ଆପଣାକୁ କହିବୁ ଘରୁ ଆଦୌ ବାହାରକୁ ବାହାରନ୍ତୁ ନାହିଁ | ନିଜ ଜୀବନକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖନ୍ତୁ ଓ ଦେଶକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *