March 3, 2024

Odia Express

News For Public

୫ ନିସ୍ଵାର୍ଥପର କାର୍ଯ୍ୟ ଯାହା ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳିମାନେ ଭାରତକୁ ବିଶ୍ୱରେ ୧ ନମ୍ବର କରିଥିଲେ – ଜାଣିଲେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଗର୍ବ କରିବେ…

1 min read

ଭାରତୀୟ ଦଳ ଏହାର କ୍ରିକେଟ୍ ଇତିହାସରେ ଅନେକ ଚମତ୍କାର ଏବଂ ସ୍ମରଣୀୟ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛି | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ଭାବପ୍ରବଣ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ମଧ୍ୟ ଆସିଛି | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ବିଶେଷ ପ୍ରବନ୍ଧରେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଇତିହାସର 5 ଟି ନିସ୍ୱାର୍ଥପର କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ | ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ରିକେଟ୍ ପ୍ରେମୀ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ଭାବପ୍ରବଣ ହୋଇଥିଲେ |

୨୪ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୦୯ ରେ, ବିରାଟ କୋହଲି ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷ ODI ରେ ପ୍ରଥମ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ୧୧୪ ବଲରେ ୧୦୭ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବା ପରେ ବିରାଟ କୋହଲି ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲେ। ଅନ୍ୟ ପଟେ ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର ଏକ ଅପରାଜିତ ୧୫୦ ସ୍କୋର କରି ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ୭ ୱିକେଟରେ ଜିତିଥିଲେ।

ପୋଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ଉପସ୍ଥାପନାରେ ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀ ମ୍ୟାନ୍ ଅଫ୍ ଦି ମ୍ୟାଚ୍ ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ୧୫୦ ରନ୍‌ର ଅପରାଜିତ ଇନିଂସ ଖେଳିଥିବା ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀରଙ୍କୁ ଡାକିଥିଲେ, ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆସି ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ବିରାଟ କୋହଲି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଡାକିବାକୁ କହିଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ମ୍ୟାନ ଅଫ ଡ ମ୍ୟାଚ୍ ଦିଅ, କାରଣ ସେ ଏହାର ଯୋଗ୍ୟ | ଏହା ପରେ ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମ୍ୟାନ୍ ଅଫ୍ ଦି ମ୍ୟାଚ୍ ପୁରସ୍କାର ବିରାଟ କୋହଲି ପାଇବାକୁ ସେ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ଏହା ପରେ ବିରାଟ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଏକ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା, ଟ୍ରଫି ଏବଂ ମୋବାଇଲ୍ ଚେକ୍ ମିଳିଥିଲା।

୨୦୧୪ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପର ସେମିଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ୍ ଭାରତ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯାଇଥିଲା | ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ୨୦ ଓଭରରେ ୧୭୬ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା। ଏହାର ଜବାବରେ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଚମତ୍କାର ୪୪ ବଲରୁ ୭୨ ରନ୍ ଆଧାରରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଏହି ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିଛି। ସୁରେଶ ରାଇନା ମଧ୍ୟ ୧୦ ବଲରୁ ୨୧ ରନର ଭଲ ଇନିଂସ ଖେଳିଥିଲେ।

ଶେଷ ୭ ବଲରୁ ଭାରତ ଜିତିବା ପାଇଁ କେବଳ ୧ ରନ୍ ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏମଏସ ଧୋନି ବ୍ୟାଟିଂ ରେ ଥିଲେ। ସେ ବୁରହାନ୍ ହେଣ୍ଡ୍ରିକ୍ସର ୧୯ ତମ ଓଭରର ଶେଷ ବଲ୍କୁ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିଲେ ଏବଂ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିନଥିଲେ। କୋହଲିଙ୍କ ବ୍ୟାଟ୍ ସହିତ ସେ ଏକ ବିଜୟ ରନ୍ ଚାହୁଁଥିବାରୁ ସେ ଏହା କରିଥିଲେ। ବିଂଶତମ ଓଭରର ପ୍ରଥମ ବଲରେ ବିରାଟ କୋହଲି ବିଜୟ ଶଟକୁ ଭାରତୀୟ ଦଳ ପାଇଁ ବିଜୟରେ ରଖିଥିଲେ।

ପଡ଼ିଆରେ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡଙ୍କ ନିରନ୍ତର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଅନେକ ଯୁବ କ୍ରିକେଟରଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣା ଦେଇଛି। ସେ ଜଣେ ଜ୍ଞାନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ଜଣେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଥିଲେ। ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ ଭାରତୀୟ ଦଳ ପାଇଁ ୧୬ ବର୍ଷ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିଛନ୍ତି ଏବଂ ଉଭୟ ODI ଏବଂ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ଦଶ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି। ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୧୨ ରେ ସେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରୁ ଅବସର ନେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ବାଙ୍ଗାଲୋରର ଏମ ଚିନ୍ନାସ୍ୱାମୀ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ସେ ଏହି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ୨୦୦ ଜଣ ଲୋକ ଭର୍ତ୍ତି ଏକ କୋଠରୀରେ, ଯେଉଁଥିରେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଏବଂ ସାଥୀ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଥିଲେ | ୱାଲ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କ୍ରିକେଟ୍ କହିଛି ଯେ ସେମାନେ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପିଢ଼ିର କ୍ରିକେଟରମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମୋ ସ୍ଥାନ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ। ଦ୍ରାବିଡଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଖେଳର ଆତ୍ମାକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ବିଷୟରେ |

ଭାରତୀୟ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ତଥା ସବୁଠାରୁ ସଫଳ ଲେଗ୍ ସ୍ପିନର ଅନୀଲ କୁମ୍ବଲେ ୭ ଫେବୃଆରୀ ୧୯୯୯ ରେ ଦିଲ୍ଲୀର ଫିରୋଜ ଶାହା କୋଟଲା ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚର ଗୋଟିଏ ଇନିଂସରେ ସମସ୍ତ ୧୦ ପାକିସ୍ତାନୀ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ବରଖାସ୍ତ କରି ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଥିଲେ। ଏହି ସଫଳତା ପାଇଁ କୁମ୍ବଲେ ଦୁନିଆର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୋଲର ହୋଇଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ, ସେମାନେ କେବଳ ଇଂଲଣ୍ଡର ଜିମ୍ ନେଇ ଏହି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ | ସେ ୧୯୫୬ ରେ କେବଳ ଜିମଙ୍କ ସହ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ଏହି କୀର୍ତ୍ତିମାନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ। ଭାରତ ପାଇଁ ୧୩୨ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିବା ଅନିଲ କୁମ୍ବଲେ ୬୧୯ ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟରରେ ଏକ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି। ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ସେ ନିଜ କ୍ୟାରିୟରର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବୋଲିଂ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିବାବେଳେ ମୋଟ ୧୪ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ। ତେବେ ଅନିଲ କୁମ୍ବଲେ ୯ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିବା ବେଳେ ଜାଭାଗଲ ଶ୍ରୀନାଥ ଅନ୍ୟ ପାର୍ଶ୍ୱରୁ ବୋଲିଂ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେ ଚାହିଁଥିଲେ କି ଅନିଲ କୁମ୍ବଲେ ଶେଷ ୱିକେଟ୍ ପାଆନ୍ତୁ

୧୩ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୪ ରେ, ଭାରତର ତାରକା ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ରୋହିତ ଶର୍ମା ୨୬୪ ରନ୍ର ଇନିଂସ ପାଇଁ ସ୍ମରଣୀୟ | ୨୦୧୪ ରେ କୋଲକାତାର ଐତିହାସିକ ଇଡେନ୍ ଗାର୍ଡେନ୍ସରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷ ଚତୁର୍ଥ ODI ରେ ହିଟମ୍ୟାନ୍ ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଇନିଂସ ଖେଳିଥିଲେ। ରୋହିତ କୋଲକାତାରେ ୩୩ ଚୌକ ଓ ୯ ଛକା ସହାୟତାରେ ୧୭୩ ବଲରେ ୨୬୪ ରନ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ | ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ରେକର୍ଡ ଇନିଂସରେ ତାଙ୍କ ସାଥୀ ରବିନ୍ ଉଥାପ୍ପା ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଅନ୍ତିମ ଓଭରରେ ଉଥାପ୍ପା ଏକ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ରୋହିତ ଶର୍ମା ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ ରକ୍ଷକ ହୋଇଥିଲେ | ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ସମୟରେ ସେ ତାଙ୍କର ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ବିଷୟରେ ଭାବି ନଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅବସରରେ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ଦେବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *