March 3, 2024

Odia Express

News For Public

ରାମାୟଣରେ ଭରତଙ୍କ ଭୂମିକା ରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ ଏହି ଲୋକ – ମାତ୍ର ୪୦ ବସ୍ର ବୟସରେ ଏପରି ମୃତୁବରଣ କରିଥିଲେ ସେ…

1 min read

ରାମାୟଣ ଏକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସଫଳ ଏବଂ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ସିରିଏଲ ଥିଲା ଯାହା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶତାବ୍ଦୀର ଲୋକମାନେ ପସନ୍ଦ କରୁଥିଲେ | ଏହାର ୭୮ ଏପିସୋଡ୍ ଟେଲିକାଷ୍ଟ ଥିଲା | ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ, ଏହା ସିରିଏଲର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଦେଖାଯାଇଥିବା ସିରିଏଲ୍ ହୋଇଗଲା କାରଣ ସେତେବେଳେ ୪ ଟି ଘର ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଘରେ ଟିଭି ଥିଲା ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଛୋଟ ଏବଂ ବଡ ଲୋକ ଏହି ସିରିଏଲ୍ ଦେଖିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ ଥିଲେ |ଏହି ସିରିଏଲର ଲୋକପ୍ରିୟତା ଏକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ସମଗ୍ର ଭାରତ ଏକ ଭିର୍ଚୁଆଲ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡଷ୍ଟଲକୁ ଆସୁଥିଲା ଏବଂ ଟିଭିରେ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ସିରିଏଲ ଦେଖିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ଛାଡ଼ିବା ବନ୍ଦ କରିଦେଲେ | ଏହା ପ୍ରାଚୀନ ଭାରତୀୟ ଧର୍ମଗ୍ରନ୍ତଃ ରାମାୟଣର ର ଟିଭି ରୂପାନ୍ତରିତ ଅଟେ |

ଏହା ମୁଖ୍ୟତ ବାଲ୍ମୀକି ରାମାୟଣ ଏବଂ ତୁଲସୀଦାସଙ୍କ ରାମଚରିତମାନସ ଉପରେ ଆଧାରିତ | 1990 ଦଶକରେ ରାମାୟଣ ସିରିଏଲ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟ ପରିବାରରେ ବହୁତ ପସନ୍ଦ ଆସିଥିଲା ​​| କାରଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଭାବନା ଏଥିରେ ଜଡିତ, ଲୋକମାନେ ରାମାୟଣରେ ନିଭାଯାଇଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଚରିତ୍ରକୁ ଭଲ ପାଉଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ରାମାୟଣରେ ଭରତ ଚରିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରିଥିବା ଅଭିନେତାଙ୍କ ସହ ପରିଚିତ କରିବାକୁ ଯାଉଛୁ |

ଏହାର ଟେଲିକାଷ୍ଟ ସମୟରେ, ରାମାୟଣ ଭାରତ ତଥା ବିଶ୍ ଟେଲିଭିଜନ ଇତିହାସରେ ସର୍ବାଧିକ ଦେଖାଯାଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହୋଇପାରିଥିଲା ​​ଏବଂ ବି.ଆର ଚୋପ୍ରାଙ୍କ ମହାଭାରତ ପ୍ରସାରିତ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟାଇଟଲ୍ ଧରିଥିଲା ​​| ପରେ ରାମାୟଣର ପୁନ ପ୍ରସାରଣ ଏବଂ ଭିଡିଓ ଉତ୍ପାଦନ ହେତୁ ଏହା ପୁଣି ଲୋକପ୍ରିୟତା ହାସଲ କଲା | ଜୁନ୍ ୨୦୦୩ ସୁଦ୍ଧା ଏହା ଲିମ୍କା ବୁକ୍ ଅଫ୍ ରେକର୍ଡରେ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବାଧିକ ଦେଖାଯାଇଥିବା ପୁରାଣ / ପୁରାଣ କ୍ରମିକ” ଭାବରେ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲା |

ଲୋକମାନେ ଏହି ସମସ୍ତ ଚରିତ୍ରକୁ ଆଜି ମଧ୍ୟ ସିରିଏଲ ପରି ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଏହି ତାରାଗଣଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପୂଜା କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସେବେଠାରୁ ଏହି ସିରିଏଲର ଚରିତ୍ରଗୁଡ଼ିକରେ ବହୁତ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଦେଖାଦେଇଛି | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସଞ୍ଜୟଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯିଏ ରାମାୟଣ ସିରିଏଲରେ ଭରତଙ୍କ ଚରିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରନ୍ତି, ଯିଏ ଏତେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଚିହ୍ନି ମଧ୍ୟ ପାରିବେ ନାହିଁ |

ସେ ଭରତର ଚରିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ –  ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ରାମାୟଣରେ ରାମଙ୍କ ଭାଇ ଭାରତ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରୁଥିବା ଅଭିନେତାଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ନାମ ହେଉଛି ସଞ୍ଜୟ ଜୋଗ। ସଞ୍ଜୟ ଜଣେ ଭଲ ଅଭିନେତା ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୁଅନ୍ତି। ତାଙ୍କର ପ୍ରକୃତି କୁହାଯାଇଛି ଯେ ୯୦ ଦଶକରେ ତାଙ୍କୁ ଭରତର ଭୂମିକା ଏବଂ ଉଦାରବାଦୀ କୁହାଯାଉଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଗମ୍ଭୀର ପ୍ରକୃତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସେ ୧୯୮ -୧୯୮୮ ରାମାୟଣରେ ଭରତର ଭୂମିକା ତୁଲାଇବା ପାଇଁ ବିଶେଷ ଜଣାଶୁଣା |

ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ କାମ କରିଛନ୍ତି | – ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ରାମାୟଣଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଯିଏ ଜିଗାର୍ୱାଲା ଏବଂ ଦି ବାଇ ଗେଟ୍ସ ବ୍ରାଇଟ୍ ଭଳି ହିଟ୍ ଫିଲ୍ମରେ ମଧ୍ୟ ଅଭିନୟ କରିଛନ୍ତି, ଯଦିଓ ରାମାୟଣରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ ଓ ସେଠାରେ ସେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ପରିଚିତ ହେଇଥିଲେ, ଆଜି ବି ଲୋକମାନେ ପ୍ରକୃତ ନାମକୁ ଶୀଘ୍ର ଜାଣି ନଥିଲେ ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ଟିଭିରେ କିମ୍ବା ଏକ ପୁରୁଣା ସିନେମାରେ ଦେଖନ୍ତି, ସେମାନେ କୁହନ୍ତି ଯେ ଭରତ ହିଁ ରାମ ଜୀଙ୍କର ଭାଇ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରନ୍ତି, ସଞ୍ଜୟ ଯୋଗୀ ରାମାୟଣରେ ଭରତ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ। ଏବଂ ଲୋକମାନଙ୍କର ହୃଦୟ ରେ ଗଭୀର ପ୍ରଭାବ ରହିଗଲା।ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜାଣିଲେ ଦୁଃଖ ଲାଗିବ ଯେ ସେ ଆଉ ଆମ ଗହଣରେ ନାହାନ୍ତି | ମାତ୍ର ୪୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଅର୍ଥାତ ନଭେମ୍ବର ୨୭ ୧୯୯୫ ରେ ସେ କିଡ୍ନୀ ଫେଲ ହେବା କାରଣରୁ ମୃତୁବରଣ କରିଥିଲେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *