June 20, 2024

Odia Express

News For Public

ପ୍ରାୟ ୫୫୦ ଦିନ ପାଇଁ ରାମାୟଣଙ୍କୁ ସୁଟିଂ କରାଯାଇଥିଲା, ଦୃଶ୍ୟକୁ ମଜାଦାର କରିବା ପାଇଁ ହଲିଉଡରୁ ସାହାଯ୍ୟ ନିଆଯାଇଥିଲା – ଜାଣିରଖନ୍ତୁ କିଛି ରୋଚକ କଥା…

ଆପଣ ସମସ୍ତେ ନିଶ୍ଚୟ ଜାଣିଥିବେ ଯେ ଲକଡାଉନ୍ ହେତୁ ରମାନନ୍ଦ ସାଗରଙ୍କ ରାମାୟଣ ଦର୍ଶକଙ୍କ ଚାହିଦା ଅନୁଯାୟୀ ପୁଣି ଥରେ ଦ୍ୱାରଦେଶରେ ପ୍ରସାରିତ ହେଉଛି | ଅବଶ୍ୟ, ଏହି ଯୁଗରେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ଯେତିକି ପ୍ରେମ ଏବଂ ସ୍ନେହ ମିଳୁଛି, ସେତେବେଳେ ସେତିକି ପାଇଥିଲେ, ତେବେ ଏଥର ରାମାୟଣ ଟିଆରପିରେ ଆଗରେ ଅଛନ୍ତି |କିନ୍ତୁ ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ରାମାୟଣ ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହାକୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଏବଂ ବୋଧହୁଏ ଆପଣ ଏହା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଜାଣିନଥିବେ | ବାସ୍ତବରେ କଥାଟି ୮୦ ଦଶକରେ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ରାମାୟଣ ସୁଟିଂ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେତେବେଳେ ଭାରତରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର କିଛିଟା ଅଭାବ ଥିଲା |

ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ରାମାୟଣକୁ ଦେଖିଥିବେ, ତେବେ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ବୁଝିଥିବେ ଯେ ଏଥିରେ ଅନେକ ବିଶେଷ ପ୍ରଭାବ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା, ଯେପରିକି ହନୁମାନଙ୍କ ସଞ୍ଜୀବନୀ ବୁଟି ଆଣିବା, ପୁଷ୍ପ ବିମାନ ଉଡ଼ାଇବା ଇତ୍ୟାଦି | କିନ୍ତୁ ସେହି ଦିନରେ ଏହା କରିବା ସହଜ ନଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରେମ ସାଗର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ରାମାୟଣ ସମୟରେ ଅନେକ ଜୁନିଅର କଳାକାରଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକତା ଥିଲା, ସେମାନେ ଗାଁରୁ ଗାଁକୁ ଯାଇ ଢୋଲ ନାଗାରୋ ସହିତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଏବଂ କଳାକାରମାନଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଥିଲା

ପ୍ରେମ ସାଗର ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ଭଲ ଭାବେ କରିବା ପାଇଁ ଓ ଭଲ ଇଫେକ୍ଟ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ମୂଳ କିଙ୍ଗ କଙ୍ଗର ନିର୍ମାତାଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ହଲିଉଡ଼ ଯାଇଥିଲେ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଅନେକ ପୁସ୍ତକ ପଢିବା ବ୍ୟତୀତ, ଏହି ପ୍ରଭାବଗୁଡିକ ରାମାୟଣରେ ଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲା | ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହି ରଖୁଛୁ ଯେ, ବିଶ୍ୱରେ ୬୫ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଟିଭିରେ ପାଞ୍ଚ ମହାଦେଶରେ ରାମାୟଣକୁ ଦେଖିଥିଲେ |

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ରାମାୟଣର ତାଜା ଏପିସୋଡର କ୍ୟାସେଟଗୁଡିକ ପ୍ରତି ସପ୍ତାହରେ ଦୂରଦର୍ଶନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ପଠାଯାଉଥିଲା | ଠାରେ ଏପରି ମଧ୍ୟ ଘଟିଥିଲା ଯେ ପ୍ରସାରଣର ଅଧ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ଏହି କ୍ୟାସେଟଗୁଡ଼ିକ ପହଞ୍ଚିଥିଲା | ରାମାୟଣର ସୁଟିଂ କ୍ରମାଗତ ୫୫୦ ଦିନରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଚାଲିଥିଲା। ବ୍ୟାଖ୍ୟା କର ଯେ ଯେତେବେଳେ ରାବଣ ‘ରାମାୟଣ’ରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିଲେ , ସେତେବେଳେ ରାବଣ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିବା ଅରବିନ୍ଦ ତ୍ରିବେଦୀ ଗାଁରେ ଶୋକ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା।

ହଁ, ଆଜ୍ଞା ଏହା ମଧ୍ୟ କହିରଖିବୁ ଯେ ରାମାୟଣରେ ଦେଖାଯାଇଥିବା ରାମ ସେତୁ ନିର୍ମାଣର ଦୃଶ୍ୟ ଚେନ୍ନାଇରେ ସୁଟିଂ କରାଯାଇଥିଲା | ପ୍ରେମ ସାଗର କହିଥିଲେ ଯେ ଚେନ୍ନାଇର ନୀଳ ସମୁଦ୍ର ଦୃଶ୍ୟ ଗୁଜୁରାଟରେ ମିଳିନଥିଲା, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଚେନ୍ନାଇରେ ସୁଟିଂ କରିବା ପାଇଁ ପଡୁଥିଲା। କୁହାଯାଏ ଯେ ସେହି ସମୟରେ ରାମାୟଣର ଟେଲିକାଷ୍ଟ ସମୟରେ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ନେତାଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେହି କାହାର ଫୋନ୍ ଉଠାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁନଥିଲେ | ଏକାଗ୍ରତାର ସହ ରାମାୟଣ ଦେଖୁଥିଲେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *