March 3, 2024

Odia Express

News For Public

ଘରର ଆଖପାଖରେ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଲଗାନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ବୃକ୍ଷ – ବରବାଦି ନିଶ୍ଚିତ ଅଟେ..

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯେପରିକି ଆପଣ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ବାସ୍ତୁର ବହୁତ ଅଧିକ ମହତ୍ଵ ହୋଇଥାଏ। ଆମର ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟ ବାସ୍ତୁର ପକ୍ଷ ନେଇଥାଏ। ଏପରି କୁହାଯାଏ ଯେ ଯେବେ ଘର ଓ ତାହାର ଭିତର ଭାରର ଜିନିଷ ବାସ୍ତୁ ଅନୁରୂପ ହୋଇଥାଏ ତେବେ ମନୁଷ୍ୟକୁ ବହୁତ ଅଧିକ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଏହାର ବିପରୀତ ଯେବେ ଜିନିଷ ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ ନଥାଏ ତେବେ ଆପଣାକୁ ବହୁତ ବଡ ହାନି ଉଠେଇବାକୁ ପଡିପାରେ। ପ୍ରକୃତରେ ଘରର ବାସ୍ତୁର ସିଧା ସମ୍ବନ୍ଧ ନକରାତ୍ମକ ଓ ସକାରାତ୍ମକ ଜିନିଷରୁ ହୋଇଥାଏ। ଯେଉଁ ଘରେ ସକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଥାଏ ସେଠାରେ ଲାଭ ହି ଲାଭ ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଯେଉଁଠାରେ ନକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ବାସ କରେ ସେଠାରେ କ୍ଷତି ବ୍ୟତୀତ ଆଉ କିଛି ହୋଇନଥାଏ।

ଆପଣଙ୍କ ଘର ସକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ର ପ୍ରବାହ ତେବେ ସମ୍ଭବ ଅଟେ ଯେବେ ଆପଣ ଘରର ଆଖପାଖ ଜିନିଷକୁ ବାସ୍ତୁ ଅନୁରୂପ ରଖିବେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବାସ୍ତୁକୁ ହେୟ ଜ୍ଞାନ କରି ଆପଣ ଘରେ ନକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତିର ଆସିବାର ବିପଦ ମୁଣ୍ଡେଇ ପାରନ୍ତି। ଏହି କଥାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ବୃକ୍ଷ ସହିତ ଜଡିତ ଏକ ବାସ୍ତୁ କରିବେ। ଆମେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଗଛଲତା ବହୁତ ପସନ୍ଦ ହୋଇଥାଏ। ନିଜ ଘରର ଛତ, ବାଲକୋନୀ ଓ ଅଗଣରେ ପ୍ରକାର ପ୍ରକାରର ଗଛଲତା ଲଗାଉ। ଗଛଲତା ଲଗେଇବା ଦ୍ଵାରା ସବୁଜିମା ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ ଓ ବାତାବରଣ ମଧ୍ୟ ସ୍ଵଚ୍ଛ ରହିଥାଏ। କିନ୍ତୁ କଣ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ଯେ କିଛି ଗଛଲତା ଏପରି ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ଯାହାକୁ ଆପଣ ନିଜ ଘରର ଆଖପାଖରେ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଲଗେଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଯଦି ଆପଣ ଏମାନଙ୍କୁ ନିଜ ଘରର ଆଖପାଖରେ ଲଗାନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଘରର ବରବାଦି ହେବା ନିଶ୍ଚିତ ଅଟେ।

ଏହି ପ୍ରକାରର ଗଛଲତା ଘରର ଆଖପାଖରେ ଲଗାନ୍ତୁ ନାହିଁ

ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରର କଥା ମାନିବା ତ ଆପଣଙ୍କ ଘର ଆଖପାଖରେ ଅଧା ଜଳିଥିବା ଗଛ , ଢା ଶୁଖିଲା ଗଛ ଓ ତିନି ମୁଣ୍ଡ ଥିବା ଗଛ ରହିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଏହି ଗଛ ଘରର ଆଖପାଖରେ ରହିବା ଦ୍ଵାରା ନକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଗୃହରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥାଏ। ତାସହ ଏହା କୁହାଯାଇଥାଏ ଯେ ଏହି ପ୍ରକାରର ଗଛ ଠାରୁ ଖରାପ ବାୟୁ (ଭୁତ ପ୍ରେତ) ମଧ୍ୟ ଆକର୍ଷିତ ହୁଅନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ଏମାନଙ୍କୁ ଯେତେ ଦୂର ସମ୍ଭବ ଲଗେଇବାରୁ କ୍ଷାନ୍ତ ରହନ୍ତୁ।

ଘରର ଆଖପାଖରେ କଇଁଆ ଗଛ ରଖିବା ଉଚିତ। ଏହା କୁହାଯାଏ ଯେ କଇଁଆ ଗଛରେ ଖରାପ ଆତ୍ମା ରହିବା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ଏମିତିରେ ଏମାନଙ୍କ ଘରର ନିକଟରେ ରହିବା ଦ୍ଵାରା ଏମାନଙ୍କର ଖରାପ ଛାୟା ଘରର ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପଡିଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ଏମାନଙ୍କୁ ଯେତେଦୂର ସମ୍ଭବ ଏଗୁଡିକ ଲଗେଇବାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ଉଚିତ।

ଘରର ଐଶାନ୍ୟ କୋଣରେ ଅଧିକ ଉଚ୍ଚତାର ବୃକ୍ଷ ଲଗେଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଏହାର କାରଣ ଏହା ଯେ ଐଶାନ୍ୟ କୋଣରେ ଶକଟତ୍ମକ ଶକ୍ତି ପ୍ରବେଶ କରିଥାଏ। ଏମିତିରେ ଯେବେ ଆପଣ ଏହି କୋଣରେ ଉଚ୍ଚ ବୃକ୍ଷ ଲଗାନତି ତ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ସକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବ ନାହିଁ ।

କପା, ଅଁଳା ଓ ତାଳ ଗଛ ମଧ୍ୟ ଘରର ଆଖପାଖରେ ନଥିବା ଉଚିତ। ଏହି ଗଛ ଘରର ଆଖପାଖରେ ରେହିଲେ ପରିବାରରେ ଲଢେଇ ଝଗଡା ହୋଇଥାଏ। ଏହାଦ୍ୱାରା ପରିବାର ଭାଙ୍ଗିବାର ଭୟ ବନିରହିଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ଏମାନଙ୍କୁ ଘର ଠାରୁ ଯେତେ ଅଧିକ ଦୂର ହେବ ରଖିବା ଉଚିତ।

ଉପାୟ : ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘରର ଆଖପାଖରେ ଏହି ଗଛ ଅଛି ଓ ଆପଣ ଏମାନଙ୍କ ପ୍ରଭାବରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବାକୁ ଚାହାନ୍ତି ତେବେ ଏମାନଙ୍କୁ କାଟିବା ବଦଳରେ ଆପଣ ଏମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଶୋକ ବୃକ୍ଷ, ତୁଲସୀ ଗଛ, ଚନ୍ଦନ ଗଛ ଓ ମିଥ୍ୟ ନିମର ଗଛ ଲଗେଇ ପାରନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କୁ ଲଗେଇବା ଦ୍ଵାରା ଉପରେ ବର୍ଣ୍ଣିତ ଗଛର ଅଶୁଭ ପ୍ରଭାବ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *