June 19, 2024

Odia Express

News For Public

ଘରର ଏହି କୋଣରେ ବଲ୍ବ ଲଗେଇଦିଅନ୍ତୁ ଓ ତାପରେ ଦେଖନ୍ତୁ ଚମତ୍କାର, ଏଭଳି ଭାଗ୍ୟ ଚମକିବ ଯେ ବିଶ୍ଵାସ ହେବ ନାହିଁ…

ବନ୍ଧୁଗଣ ଭାଗ୍ୟ ଏକ ଏପରି ଜିନିଷ ହୋଇଥାଏ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନ ଆବାଦ ବି କରିପାରେ ଓ ବରବାଦ ମଧ୍ୟ କରିପାରେ। ପଇସା ଆୟ କରିବା, ଭଲ ଜୀବନସାଥୀ ମିଳିବା, ବ୍ୟବସାୟରେ ଲାଭ ହେବା, ଆପଣଙ୍କ କ୍ୟାରିଆରରେ ଶୀଘ୍ର ସଫଳତା ମିଳିବା, ଏ ସମସ୍ତ କଥା ବହୁତ ସମୟରେ ଭାଗ୍ୟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଭର କରିଥାଏ। ଆପଣ କେବେ, କେଉଁଠାରେ, କେଉଁ ସମୟରେ, କିପରି ଏବଂ କଣ କରନ୍ତି ଏହି ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ଭାଗ୍ୟ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାଏ। ଏକ ସଠିକ ଟାଇମିଂ ଓ ବାଧ୍ୟ ସୁଯୋଗ ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ ଅଧିକ ସଫଳତା ଆଣିଦେଇପାରେ। ସେଠାରେ ଏକ ଖରାପ ସମୟ ଓ ଭୁଲ ସୁଯୋଗ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନ ନଷ୍ଟ ମଧ୍ୟ କରିପାରେ। ଏମିତିରେ ଏହା କହିବା ଭୁଲ ହେବ ନାହିଁ ଯେ ମନୁଷ୍ୟକୁ ଜୀବନରେ ସଫଳତା ହାସିଲ କରିବାରେ ଭାଗ୍ୟ ବହୁତ ବଡ ଭୂମିକା ନିର୍ବାହ କରିଥାଏ।

ଏହି କଥାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଏପରି ଉପାୟ ଜଣେଇବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହାର ସହାୟତାରେ ଆପଣ ନିଜର ଭାଗ୍ୟକୁ ଅନେକ ଗୁଣରେ ଅଧିକ ପ୍ରବଳ କରିପାରିବେ। ଯାହାକି ଆପଣ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଘରେ ସକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଧରି ରଖିବା ପାଇଁ ବାସ୍ତୁର ସଠିକ ହେବା ବହୁତ ଜରୁରୀ ହୋଇଥାଏ। ଯଦି ଘରର ବାସ୍ତୁ ରେ ଗଡବଡ ହୁଏ ତେବେ ନକରାତ୍ମକତା ବୃଦ୍ଧି ପାଏ। ଏହି ନକରାତ୍ମକତା ଆପଣଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନକରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଏ। ଏଥିପାଇଁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଜର ଭାଗ୍ୟକୁ ଚମକେଇବାର ବହୁତ ଦୁର୍ଲଭ ଉପାୟ ଜଣେଇବୁ। ଏହି ଉପାୟ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଆପଣ କେବଳ ଗୋଟିଏ ବଲ୍ବ ଜରିଆରେ ନିଜର ପୋଡା ଭାଗ୍ୟକୁ ଚମକେଇ ପାରିବେ ।

ବଲ୍ବ ଜଣେଇ ଖୋଲନ୍ତୁ ବନ୍ଧ ଭାଗ୍ୟର ତାଲା

ପ୍ରକୃତରେ ବଲ୍ବର ସିଧା ସମ୍ବନ୍ଧ ଆଲୋକରଶ୍ମି ସହିତ ହୋଥାଏ, ଏବଂ ଆଲୋକର ସମ୍ପର୍କ ସିଧା ଘରର ସକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ସହିତ ଯୋଡିହୋଇଥାଏ । ଯଦି ପ୍ରାଚୀନ ସମୟର କଥା କୁହାଯାଏ ତେବେ ସେତେବେଳେ ବଲ୍ବ ନଥିଲା ତେଣୁ ଦୀପର ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଉଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଆଜିର ସମୟରେ ଆମେ ଘରର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଂଶରେ ଦୀପ ଜଳେଇ ପାରିବା ନାହିଁ ଏଥିପାଇଁ ଆଲୋକର ସାଧନ ବଲ୍ବ ସହିତ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ବାସ୍ତୁର ଆଲୋଚନା କରିବା। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣେଇବୁ ଯେ ଘରର କେଉଁ କୋଣରେ କେତେବେଳେ କେଉଁଠାରେ ଓ କିପରି ବଲ୍ବ ଜଳେଇବା ଦ୍ଵାରା ଆପଣଙ୍କୁ ଲାଭ ହେବ ।

ଘରର ହଲ କିମ୍ବା ଲିଭିଙ୍ଗ ରୁମରେ କେବେ ମଧ୍ୟ ପଶ୍ଚିମଦିଗରେ ବଲ୍ବ ଲଗେଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଏହି ଦିଗକୁ ଛାଡି ଆପଣ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଦିଗରେ ବଲ୍ବ ଜଳେଇ ପାରିବେ। ହଲରେ ଉତ୍ତରଦିଗରେ ଏକ ଟ୍ୟୁବଲାଇଟ ଲଗେଇବା ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ। ଏପରି କରିବା ଦ୍ଵାରା ଘରେ ଲଢେଇଝଗଡା କମ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଖୁସି ଅଧିକ ରହେ।

ରସୋଇରେ ବଲ୍ବ ଲଗେଇବା ସମୟରେ ଏହି କଥାର ଧ୍ୟାନ ରଖିବେ ଯେ ପୂର୍ବ ଦିଗର କାନ୍ଥରେ ନିଶ୍ଚିତ ଲାଗିଥିବ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ରୋଷେଇର ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଉତ୍ତର ଦିଗ ଆଡକୁ ଅଛି ତେବେ ଏକ ବଲ୍ବ ଆପଣ ସେଠାରେ ମଧ୍ୟ ଲଗେଇ ପାରିବେ। କିନ୍ତୁ ପୂର୍ବ ଦିଗର କାନ୍ଥରେ ବଲ୍ବ ରହିବା ଅତିଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ। ଏଠାରେ ବଲ୍ବ ଲଗେଇବା ଦ୍ଵାରା କେବେ ଅନ୍ନର ଅଭାବ ହୋଇନଥାଏ।

ବେଡରୁମରେ ଯେଉଁ ଦିଗରେ ଆପଣଙ୍କ ବେଡ ରଖାଯାଇଛି ତାହାର ଠିକ ସାମ୍ନାରେ ଥିବା କାନ୍ଥରେ ବଲ୍ବ ଲଗେଇବା ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ। ଏହାଦ୍ୱାରା ବିବାହିତ ଯୋଡିଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ମଧୁରତା ଆସିଥାଏ।

ବାଥରୁମରେ ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗରେ ବଲ୍ବ କେବେ ଲଗେଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଏହାଦ୍ୱାରା ନକରାତ୍ମକତା ଆସିଥାଏ।

ସନ୍ଧ୍ୟାସମୟରେ ଘରର ସମସ୍ତ ବଲ୍ବକୁ ଥରେ ନିଶ୍ଚିତ ଜଳେଇବା ଉଚିତ। ଆପଣ ଚାହିଁଲେ ପରେ ଏହାକୁ ବନ୍ଦ କରିଇପାରିବେ। କିନ୍ତୁ ଘରର ଅଗଣା ଓ ପୂଜାଘରେ ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ କେବେ ଅନ୍ଧାର ରହିବାକୁ ଦେବେ ନାହିଁ । ଏଠାରେ ବଲ୍ବ ଜଳି ରହିବା ଉଚିତ। ଏହା ଉତ୍ତମ ଭାଗ୍ୟ ନିମନ୍ତେ ଜରୁରୀ ହୋଇଥାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *