ମହିଳାଙ୍କୁ ମିଳିଛି ଏହିପରି ଅଭିଷାପ , ଏଥିପାଇଁ ସେମାନେ କୌଣସି କଥା ଲୁଚାଇପାରନ୍ତି ନାହିଁ…

ଆପଣ ଦେଖିଥିବେ କି ମହିଳାମାନେ ନିଜ ପେଟ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି କଥାକୁ ବେଶୀ ଦିନ ଯାଏଁ ଲୁଚାଇପାରନ୍ତି ନାହିଁ । ସେ କୌଣସି ଗୁପ୍ତ କଥା ନିଜ ମନରେ ଲୁଚାଇରଖିପାରନ୍ତି ନାହିଁ , ସେ ଜଲଦି ହିଁ ଏହି କଥାକୁ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କୁ କହିଦିଅନ୍ତି , ସବୁଠାରୁ ବଡ ଉଦାହରଣ ନିଜ ଘରରୁ ନେଇଯାଆନ୍ତୁ ଆମେ ନିଜ ଘରର କେଉଁ ମହିଳାର କୌଣସି କଥାକୁ କହିଥାଊ ତେବେ ତାହା ସେମାନେ କେଉଁଠି କହିଦେଇଥାନ୍ତି , ଏହା କହିବା ପରେ ବି ସେମାନେ ଏହି କଥାକୁ ବାହାରେ କୁହନ୍ତି ନାହିଁ , କାରଣ ତାଙ୍କୁ ଏହି କଥା ସହଜରେ ହଜମ ହୁଏ ନାହିଁ , ଓ ଜଣା ଅଜଣାରେ ସେମାନେ ଭୁଲ୍ କରି ବସନ୍ତି ।

କଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣା ଅଛି ଯେବେ କେବେ ଆମର ଘରକୁ କେଉଁ ସଂମ୍ପର୍କୀୟ ଆସେ ତେବେ ସେ ସେହି ବିଷୟରେ କଥା କହିବାକୁ ଲାଗେ ତେବେ ପରିଶେଷରେ ସେହି କଥାକୁ ତାଙ୍କର ସାମ୍ନାରେ କହିଦିଅନ୍ତି , ତାଙ୍କୁ ଯେତେ ବି ମନା କରିଦିଅନ୍ତୁ ନା କାହିଁକି ସେମାନେ ଯାହା ହେଲେ ବି କହିଥାନ୍ତି , କାରଣ ଏହି କଥାଉ ସେମାନେ ହଜମ କରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ , ପୁରୁଷଙ୍କୁଏହି କଥା ଲୁଚାଇବାରେ ବହୁତ ସୁବିଧା ହୁଏ କିନ୍ତୁ ମହିଳାମାନେ ଏହି କଥାକୁ ଲୁଚାଇବାରେ ବହୁତ ପଛୁଆ ରୁହନ୍ତି ।

ଆପଣଙ୍କୁ ଏହା ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗିବ କି ମହିଳାଙ୍କୁ କଣ ପାଇଁ ଏହି କଥାକୁ ଲୁଚାଇବାରେ ଅସୁବିଧା ହୁଏ , କାରଣ ତାଙ୍କୁ ଏକ ଅଭିଷାପ ମିଳିଛି , ଯଦି ଆମେ ପୁରୁଣା ଗ୍ରନ୍ଥର କଥା କହିବା ତେବେ ପାଞ୍ଚ ପାଣ୍ତବ ମାତା କୁନ୍ତି ଏହି କଥା ଜଣା ଥିଲା କି ତାଙ୍କର ପୁଅ କର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି , ଏହି କଥା କାହାକୁ ଲୁଚିରହିନାହିଁ , କିନ୍ତୁ ଯେବେ କର୍ଣ୍ଣ ସେହି ଯୁଦ୍ଧ ଭୁମିରେ ଅନ୍ତିମ ସମୟରେ ଦେଖିଲେ ତେବେ ସେ ନିଜ ଭାବନାକୁ କାବୁ କରିପାରିଲେ ନାହିଁ , ଓ ସେ ସୂର୍ଯ୍ୟଦେବଙ୍କୁ ଆହ୍ୱାନ କଲେ ଏହି ପତ୍ର ବିଷୟରେ ପୁରା ବର୍ଣ୍ଣନ କଲେ ଓ ସମସ୍ତଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ରଖିଦେଲେ , ଯେବେ ଯୁଧିଷ୍ଠିର ଏହି କଥା ଜାଣିଲେ ତେବେ ସେ ମାତାଶ୍ରୀ ଏହି ଶ୍ରାପ ଦେଲେ କି କେଉଁ ମହିଳା ଅଧିକା ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଥାକୁ ଲୁଚାଇପାରିବେ ନାହିଁ , ବୋଧେ ଏହି କାରଣରୁ ମହିଳାମାନେ ନିଜ ମନ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକା ସମୟ କଥା ଲୁଚାଇପାରନ୍ତି ନାହିଁ ।

ଯେପରି ଆପଣ ଦେଖିଥିବେ କି ମହିଳାଙ୍କୁ ପୁରୁଷଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକା ଜାଣିବାର ଜିଜ୍ଞାସା ରହିଥାଏ , ସେମାନେ କଥାକୁ ଜାଣିବାକୁ ଅଧିକା ଉତ୍ସୁକତା ରୁହନ୍ତି , ଯଦି ଆମେ କଥା ହେବା ତାଙ୍କ ଜିଜ୍ଞାସା ବିଷୟରେ ତେବେ ଏକ ଶୋଧରୁ ଜଣାଯାଏ କି ସେମାନେ ସବୁ କଥାକୁ ଜାଣିବାକୁ ଜିଜ୍ଞାସା ରଖନ୍ତି , ତାଙ୍କ ମନରେ ସବୁବେଳେ ଏହି କଥା ଅଟକି ରହିଥାଏ , ଓ ସେମାନେ ଜାଣିବାକୁ ଚାହଁନ୍ତି କି ସାମ୍ନା ବାଲା କଣ ତାଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଚାହୁଁଛି , ଓ ତାଙ୍କୁ ପଚାରିବା ଚକ୍କରରେ ସେମାନେ ନିଜର ସବୁ କଥା କହିପକାଇଥାନ୍ତି , ଓ ତାଙ୍କୁ ଲାଗିଥାଏ କି ଯଦି ଆମେ ତାଙ୍କୁ ଏହି କଥା କହିଦେବୁ ତେବେ ସେମାନେ ଖୁସି ହୋଇଯିବେ , ଏଥିପାଇଁ ନିଜ ମନରେ କୌଣସି କଥାକୁ ଅଧିକା ଲମ୍ବା ସମୟ ଯାଏଁ ଲୁଚାଇ ରଖିପାରନ୍ତି ନାହିଁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *