ଯଦି ଶରୀର ଏହି ସଙ୍କେତ ଦେଖାଦିଏ ତେବେ ଏହାକୁ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ, କିଡନୀ ଫେଲ ହୋଇପାରେ…

ଆମେ ସମସ୍ତେ ପ୍ରାଚୀନମାନଙ୍କଠାରୁ ଶୁଣିଥାଉ ଯେ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ରାଜଧାନୀ | ଯଦି ଆପଣ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଷୟରେ ଭଲ, ତେବେ ପ୍ରକୃତ ଅର୍ଥରେ ଆପଣ ସବୁଠାରୁ ଖୁସି ଏବଂ ଧନୀ ଅଟନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ଅସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର, ଆପଣ ଧନୀ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଆପଣ ସର୍ବଦା ଚିନ୍ତିତ ରହିବେ | ପ୍ରାୟତ ଦେଖାଯାଏ ଯେ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତି ଏବଂ ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତି ନାହିଁ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡେ | ଏବଂ ବେଳେବେଳେ, ଏହିପରି ମେସେଜ୍ କିମ୍ବା କିଡନୀ ବିଫଳତା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ସାଂଘାତିକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ନିଜ ଜୀବନ ସହିତ ହାତ ଧୋଇବାକୁ ପଡେ |

ଯେହେତୁ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ ଶରୀରର ସଠିକ୍ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଅଙ୍ଗ କାମ କରିବା କେତେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଆମ ଦିନର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ, କିଡନୀଗୁଡିକ ନଷ୍ଟ ନହେବା ପାଇଁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ | କୁହନ୍ତୁ ଯଦି କାହାର କିଡନୀରେ କିଛି ଅସୁବିଧା ଅଛି କିମ୍ବା ଯଦି କିଡନୀ ବିଫଳ ହୁଏ, ତେବେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ପାଇଁ ଦେବାକୁ ପଡିବ |

କିଡନୀ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ହେବାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ସଠିକ୍ ରୁଟିନ୍ ଅଭାବ ଏବଂ ଭୁଲ ଖାଇବା | ଆମକୁ କୁହ ଯେ ଗତ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ କିଡନୀ ଫେଲ ହେବା ଘଟଣା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଯେହେତୁ ଆମେ ଜାଣୁ ଯେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଶରୀର ଭିତରେ ଦୁଇଟି କିଡନୀ ଅଛି ଏବଂ ଯଦି ଗୋଟିଏ ଖରାପ ହୋଇଯାଏ ତେବେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଅନ୍ୟର ବିଶ୍ୱାସରେ ବଞ୍ଚିପାରେ |

କିଡନୀ ଶରୀରରେ ହେମୋଗ୍ଲୋବିନ୍ ସନ୍ତୁଳନକୁ ସନ୍ତୁଳିତ କରେ ଏବଂ କିଡନୀ ବିଫଳତା ପରେ ଘଟିବା ବନ୍ଦ କରିଦିଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ଅମ୍ଳଜାନର ଅଭାବ ରହିଥାଏ ଯେଉଁଥିପାଇଁ ବ୍ୟକ୍ତି କ୍ଳାନ୍ତ ଅନୁଭବ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦିଏ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଯଦି ଆପଣ କାମ କରୁଛନ୍ତି କି ନାହିଁ, ଏହା ପରେ ମଧ୍ୟ ଆପଣ କ୍ଳାନ୍ତ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ତୁମେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଦେଖା କରିବା ଏବଂ କିଡନୀ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଉଚିତ୍ |

ଯଦି କିଡନୀ ଖରାପ ହେବାକୁ ଲାଗେ, ତେବେ ବିଷାକ୍ତ ଉପାଦାନଗୁଡିକ ରିଲରୁ ବାହାର କରାଯାଇ ନଥାଏ ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ଓଜନ ବଢିବାକୁ ଲାଗେ ଏବଂ ଶରୀର ଅନାବଶ୍ୟକ କିମ୍ବା ଫୁଲିଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ |

କିଡନୀ ବିଫଳତା ପରେ ବାରମ୍ବାର ପରିସ୍ରା ହୁଏ କିନ୍ତୁ ପରିସ୍ରା ସଠିକ୍ ଭାବରେ ପାସ୍ ହୁଏ ନାହିଁ | ଏହା ମଧ୍ୟ ଫଳର ଏକ ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ | ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କିଡନୀ ବିଫଳ ହେବାର ଭୟ ଅଧିକ ଥାଏ।

ଯଦି ଆପଣ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଭୋକିଲା ଅନୁଭବ କରୁନାହାଁନ୍ତି ତେବେ ଏହା କିଡନୀରେ ସମସ୍ୟା ହେବାର ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ | କାରଣ ଶରୀରରେ ଏହାର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛି ଶରୀରରୁ ବିଷାକ୍ତ ଉପାଦାନ ମୁକ୍ତ କରିବା, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଏହା ଜଣା ନଥାଏ, ସେତେବେଳେ ଶରୀରରେ ବିଷାକ୍ତ ଉପାଦାନ ଜମା ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଏବଂ ଏହା ଆମର ଭୋକକୁ ମାରିଦିଏ | ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନେବା ଦରକାର

ଯଦି ଆପଣ ଶରୀରରେ ଏହି ଖରାପ ପ୍ରେମ ଦେଖୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଅଣଦେଖା କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଏବଂ ଯାଇ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଭେଟିବା ଉଚିତ୍…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *