June 20, 2024

Odia Express

News For Public

ଯଦି ଆପଣ ଗାଧୋଇବା ସମୟରେ ଏହି ଭୁଲ୍ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ନିଜ ଭାଗ୍ୟକୁ ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ,,,

ଯେପରି ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ସ୍ନାନ କରିବା ଆମ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ସ୍ନାନ ନକରି, କିଛି ଲୋକ ସେମାନଙ୍କର ଦିନ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି ନାହିଁ | କାରଣ ଗାଧୋଇବା ଦିନସାରା ଆମ ଶରୀରର ଥକ୍କାପଣ ସ୍ନାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା କିଛି ମିନିଟ୍ ମଧ୍ୟରେ ଦୂର ହୋଇପାରେ | ଏବଂ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମଧ୍ୟ ଆମକୁ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଇଛି ଯେ ଆମ ଶରୀରର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ପାଇଁ ଦୈନିକ ଗାଧୋଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ପ୍ରତିଦିନ ଗାଧୋଇବା ଶରୀର ଏବଂ ମନକୁ ସବୁବେଳେ ସୁସ୍ଥ ରଖେ | କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜାଣିପାରିବେ ନାହିଁ କିମ୍ବା କେହି ଆପଣଙ୍କୁ କହି ନାହାଁନ୍ତି | ସ୍ନାନ କରିବା ସମୟରେ ଆପଣ କରିଥିବା ଭୁଲଗୁଡ଼ିକ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ |

ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ, ଲୋକମାନେ ଖୋଲା ସ୍ଥାନରେ, ନଦୀରେ, ପୋଖରୀରେ ସ୍ନାନ କରୁଥିଲେ, ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗାଧୋଇବା ପାଇଁ ଆଧୁନିକ ସ୍ନାନ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ କରୁଛନ୍ତି ମଣିଷ , ଯାହାକି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଗୋପନୀୟ ଅଟେ | ଆମ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଆମ ପୋଷାକ କାଢି ଗାଧୋଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ପଦ୍ମ ପୁରାଣରେ ଉଲଗ୍ନ ଭାବରେ ସ୍ନାନ କରିବା ନିଷେଧ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ଏହାର ଅନେକ ଅସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଇଛି |

ପଦ୍ମ ପୁରାଣରେ ଚିର – ହରିଣ କାହାଣୀ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଗୋପୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପୋଷାକ କାଢି ଗାଧୋଇବାକୁ ପାଣି ଭିତରକୁ ଓହ୍ଲାଇ ଆସୁଥିଲେ। ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ତାଙ୍କ ଲୀଳା ଗୋପୀମାନଙ୍କ ପୋଷାକ ଚୋରି କରୁଥିଲେ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଗୋପୀମାନେ ପୋଷାକ ଖୋଜୁଥିଲେ, ସେମାନେ ପାଇଲେ ନାହିଁ।

ଆକାଶରେ ଉଡ଼ୁଥିବା ପକ୍ଷୀ, ଭୂମିରେ ଥିବା ଜୀବ ଏବଂ ପାଣିରେ ଥିବା ଜୀବମାନେ ମଧ୍ୟ ତୁମକୁ ଉଲଗ୍ନ ଦେଖିଲେ | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଜଳ ରୂପରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ବରୁଣ ଦେବ ତୁମକୁ ଉଲଗ୍ନ ଅବସ୍ଥାରେ ପାଣିରେ ପ୍ରବେଶ କରି ଦେଖିଥିଲେ। ଏହା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅପମାନ |

ତୁମର ପିତୃପୁରୁଷ, ଅର୍ଥାତ୍ ତୁମର ପୂର୍ବପୁରୁଷମାନେ ତୁମର ଚାରିପାଖରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ପୋଷାକରୁ ପଡୁଥିବା ଜଳକୁ ନେଇଯାଆନ୍ତି, ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରେ | ଉଲଗ୍ନ ସ୍ନାନ କରିଲେ ପିତୃପୁରୁଷ କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *