March 3, 2024

Odia Express

News For Public

କରୋନା: ଏହି ୯ ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଘରୋଇ ଯାନ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ଓଡିଶା ସରକାର ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛନ୍ତି – ଦେଖନ୍ତୁ କେଉଁ ଜିଲ୍ଲା ସାମିଲ…

ଲକଡାଉନ୍ ଅବଧି ମେ 3 କୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଏପ୍ରିଲ୍ 20 ରୁ ଲକଡାଉନ୍ ନିୟମରେ ସାମାନ୍ୟ ଆରାମ ମିଳିବ | ତେବେ ଏହି ରିହାତି କେବଳ ସେହି ସ୍ଥାନଗୁଡ଼ିକରେ ଦିଆଯିବ | ଯାହା ସବୁଜ ଜୋନ୍ରେ ଆସେ | ସେଠାରେ ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଲକଡାଉନ୍ ପରେ ମଧ୍ୟ କରୋନା ମାମଲା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି ଏବଂ ଏହି ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ସରକାର ରେଡ୍ ଜୋନ୍ ବର୍ଗରେ ଥିବା ଅଞ୍ଚଳରେ କର୍ଫ୍ୟୁ ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ସରକାର କରୋନା ଜୀବାଣୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ସମୟ ସମୟରେ ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରୁଛନ୍ତି।

ନିକଟରେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ମଧ୍ୟ ନିଜ ରାଜ୍ୟରେ ନୂଆ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଯାହାଦ୍ୱାରା କରୋନା ବ୍ୟାପିବାରେ ରୋକାଯାଇପାରିବ | ଓଡିଶା ସରକାର ଦେଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ରାଜ୍ୟର ୯ ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ କୌଣସି ଘରୋଇ ଯାନ ଚଳାଚଳ କରିବ ନାହିଁ। ଲୋକଙ୍କୁ କେବଳ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଏବଂ ଜରୁରୀକାଳୀନ ସେବା ପାଇଁ ଘରୋଇ ଯାନ ଚଳାଇବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ | ବାସ୍ତବରେ, ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ନିଜ ରାଜ୍ୟର 9 ଟି ଜିଲ୍ଲାକୁ ଅଧିକ ବିପଦ ବୋଲି ବର୍ଗୀକୃତ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି 9 ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଘରୋଇ ଯାନବାହାନ ଚଳାଚଳର ସୁବିଧା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି।

ନଅଟି ଜିଲ୍ଲା ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରାଯାଇଛି ତାହା ହେଉଛି ନିମ୍ନଲିଖିତ – ଖୋର୍ଦ୍ଧା, ଭଦ୍ରକ, ସୁନ୍ଦରଗଡ, କେନ୍ଦ୍ରାପଡା, କଟକ, ପୁରୀ, ଯାଜପୁର, କଳାହାଣ୍ଡି ଏବଂ ଢେଙ୍କାନାଳ

ଅନେକ ପ୍ରକାରର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିବାକୁ ଓଡିଶା ସରକାର ମଧ୍ୟ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଜଳ ସମ୍ପଦ ବିଭାଗର ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରିବ। ରାସ୍ତା, ଘର, ଏମଏସଏମଇ, ଶିଳ୍ପ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିବାକୁ ସରକାର ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ମାସ୍କ ତିଆରି, ପିପିଏ ଏବଂ ସାନିଟାଇଜର, ସାମଗ୍ରୀ ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ବିକ୍ରୟ ତଥା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଭାଗର ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟ ଭଳି ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସେବା ମଧ୍ୟ ଜାରି ରହିବ ଏବଂ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡ଼ିକରେ ଲକଡାଉନ୍ ନିୟମ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ ନାହିଁ |

ଅବଶ୍ୟ ସରକାର ଏହି କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡ଼ିକୁ ଜାରି ରଖିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନିୟମ ପାଳନ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ | ଓଡିଶା ସରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡିକ କରିବାବେଳେ ସାମାଜିକ ଦୂରତାର ନିୟମ ମାନିବାକୁ ପଡିବ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଏପ୍ରିଲ୍ 20 ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଲକ୍ଡାଉନ୍ ନିୟମକୁ ଟିକେ ଆରାମ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ତଥାପି, ଏହି ଆରାମ କେବଳ ସେହି ସ୍ଥାନଗୁଡ଼ିକରେ ଦିଆଯିବ | ଯେଉଁଠାରେ କରୋନା ମାମଲା ଆଗକୁ ଆସୁନାହିଁ | ଆସନ୍ତା 3 ତାରିଖ ପରେ ସାରା ଦେଶରୁ ଏହି ଲକଡାଉନ୍ ହଟାଯିବ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଜ ରାଜ୍ୟର ସ୍ଥିତିକୁ ଆଧାର କରି ଅନେକ ନିୟମ କରୁଛନ୍ତି।

ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ ୧ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ଯେଉଁଥିରେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଯୋଗୁଁ ୫୦୦ ରୁ ଅଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଭୂତାଣୁ ଯୋଗୁଁ ୨୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *