May 26, 2024

Odia Express

News For Public

ପ୍ରକୁତରେ କାହିଁକି ଜଣେ ବିଧବାଙ୍କୁ କେବଳ ଧଳା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବାକୁ ପଡିଥାଏ, ଏହା ପଛର ବଡ଼ କାରଣ ଜାଣିରଖନ୍ତୁ…

ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଆମ ସମାଜର ସମସ୍ତ ବିଧବା ମହିଳାମାନେ କେବଳ ଧଳା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତି | ଯଦିଓ ବିଧବା ମହିଳାମାନେ କେବଳ ଧଳା ପୋଷାକ କାହିଁକି ପିନ୍ଧନ୍ତି ଏହାର କାରଣ କେହି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ | କିନ୍ତୁ ଆମର ଶାସ୍ତ୍ରରେ କିଛି କାରଣ ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି, ଏହା ଜାଣିବା ପରେ, ତୁମେ ବୁଝିଯିବ କାହିଁକି ବିଧବା ମହିଳାମାନଙ୍କର ଧଳା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ପ୍ରଥା ଅଟେ |ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଜଣେ ବିଧବା ମହିଳା ପୁନର୍ବାର ବିବାହ କରିପାରିବେ ନାହିଁ, ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ କିଛି ବିଶେଷ ନିୟମ ଲେଖାଯାଇଛି। ହଁ, ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ସ୍ୱାମୀ ଈଶ୍ୱର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଈଶ୍ୱର ଜୀବନରୁ ଦୂରେଇ ଯାଆନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ମହିଳାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଜଗତର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭ୍ରମକୁ ବଳି ଦେଇ ଏକ ସରଳ ଜୀବନଯାପନ କରିବାକୁ ପଡେ | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ମହିଳାଙ୍କୁ କେବଳ ଭଗବାନଙ୍କ ନିକଟରେ ମନ ରଖିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି |

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ବିଧବା ମହିଳାମାନଙ୍କର ଧ୍ୟାନ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଧଳା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବାକୁ କୁହାଯାଏ | ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ରଙ୍ଗୀନ ପୋଷାକ ଆମକୁ ଶାରୀରିକବୈଶିଷ୍ଟ ମନେ ପକାଇଥାଏ | ଏହି କାରଣରୁ ସେମାନଙ୍କୁ କେବଳ ଧଳା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବାକୁ ପଡିବ | ଯଦି ଆମେ ଖାଦ୍ୟ ବିଷୟରେ କଥା ହେଉ, ଆଜି ବି ଆମ ସମାଜର ବିଧବା ମହିଳାମାନଙ୍କୁ କେବଳ ସାଧା ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ପଡିବ | ହଁ, ସେ ନିଜ ଇଚ୍ଛାନୁସାରେ ପିନ୍ଧି ପାରିବେ ନାହିଁ | ବାସ୍ତବରେ, ବିଧବା ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଭଜା ଏବଂ ଭଜା, ମାଂସ ଏବଂ ମାଛ ଇତ୍ୟାଦି ଖାଇବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି, କାରଣ ଏହିପରି ଖାଦ୍ୟ କାମ ଭାବନା କୁ ବଢେଇଥାଏ | ଏହି କାରଣରୁ ବିଧବାମାନଙ୍କୁ ଏପରି ଖାଦ୍ୟ ଦିଆଯାଇନଥାଏ |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଦେଶରେ ଏପରି ଅନେକ ସ୍ଥାନ ଅଛି, ଯେଉଁଠାରେ ବିଧବା ମହିଳାଙ୍କ କେଶ କଟିଯାଏ, କାରଣ କୁହାଯାଏ ଯେ କେଶ ହେଉଛି ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କର ପ୍ରକୃତ ମେକଅପ୍ ଏବଂ ଏହା ତାଙ୍କ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବଢେଇଥାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଅନ୍ୟ ପୁରୁଷର ଆଖି ତାଙ୍କ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଦେଖାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, ତେଣୁ ସେହି ନିରୀହ ମହିଳାର କେଶ କଟିଯାଏ ଏବଂ ଏହିପରି ଭାବରେ ତାଙ୍କର ସମଗ୍ର ଜୀବନ ରଙ୍ଗ ବିନା ଚାଲିଯାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହି ମହିଳାମାନଙ୍କ ଜୀବନରେ ଦୁଃଖ ବ୍ୟତୀତ ଆଉ କିଛି ବାକି ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଆମ ସମାଜ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନୁହେଁ |

ଆମର ଶାସ୍ତ୍ରରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯଦି ଜଣେ ମହିଳା ବିଧବା ହୁଅନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ସେ କିପରି ତାଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚିବା ଉଚିତ୍, କିନ୍ତୁ ବୋଧହୁଏ ଆମର ଶାସ୍ତ୍ର କହିବାକୁ ଭୁଲିଗଲେ ଯଦି ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ମରିଯାଏ ତେବେ ପୁରୁଷର ଜୀବନ କ’ଣ ହେବା ଉଚିତ୍? ହଁ, ଯେଉଁଠାରେ ବିଧବାମାନେ ଆମ ସମାଜରେ ନିଶ୍ୱାସ ମାଗିବାକୁ ପଡେ, ପୁରୁଷଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ ପାଇଁ ସମାନ ଭାବରେ ଖୋଲା ଖୋଲି ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ କରାଯାଏ, ଆମର ଶାସ୍ତ୍ର ଏହା ଅନୁମତି ଦିଏ କି? ଆପଣ ଭାବୁଛନ୍ତି କି ଏହି ନିୟମ ସଠିକ୍? କମେନ୍ଟ କରି ନିଶ୍ଚୟ ଜଣେଇବେ | ମହିଳା ମାନେ ମଧ୍ୟ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ କରିବା ଉଚିତ କି ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *