February 26, 2024

Odia Express

News For Public

କଣ ଆପଣଙ୍କ ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ ହଟାତ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗୁଚି କି ?? ଏବେ ଜାଣିରଖନ୍ତୁ ନହେଲେ ଏ ଅସୁବିଧା ହେଇପାରେ …

1 min read

ହୃଦୟ ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ କେତେ ମହତ୍ ତାହା ଆମେ ଭଲ ଭାବରେ ଜାଣୁ | ହୃଦୟ ହେଉଛି ଆମ ଶରୀରର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗ | ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୃଦୟ ଛାତିରେ ଧକ ଧକ କରୁଛି, ତୁମର ନିଶ୍ୱାସ ମଧ୍ୟ ଚାଲିଛି | ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଏହି ଧକ ଧକ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ, ବ୍ୟକ୍ତି ମରିଯାଏ | ସେଥିପାଇଁ ଏହାକୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଧକ ଧକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୃଦୟ ଏହାର ସାଧାରଣ ବେଗରେ ଧକ ଧକ ଜାରି ରଖେ, ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ କୌଣସି ହୃଦୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ହୃତପିଣ୍ଡ ହଠାତ୍ ଦ୍ରୁତ ହୋଇଯାଏ ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ୟା ହୋଇଯାଏ | ତଥାପି, ବେଳେବେଳେ କିଛି ଶାରୀରିକ ସମସ୍ୟା ହେତୁ ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗେ |

ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ ହ୍ରାସ କିମ୍ବା ବୃଦ୍ଧି ଅନେକ ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ | ଏହି ଅବସ୍ଥା ହୃଦୟ ଏବଂ ଶରୀରର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗ ଯଥା ଫୁସଫୁସ, ଯକୃତ, କିଡନୀ ଏବଂ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ | ଆଜି, ଯଦି ଆମେ ଆମର ପାଠକମାନଙ୍କୁ ଏପରି ରୋଗ ବିଷୟରେ କହିଥାଉ, ତେବେ ଏହା ଉଚ୍ଚ ବେଗରେ ହୃଦଘାତ ହେତୁ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ଅଟେ |

ଟେକାର୍ଡିଆ – ଟେକାର୍ଡିଆ ଏକ ବିପଜ୍ଜନକ ହୃଦୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ | ଯାହା ମଧ୍ୟ ସାଂଘାତିକ ହୋଇପାରେ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ରୋଗ ଏବଂ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ବିଷୟରେ |

ଅନୁପଯୁକ୍ତ ସାଇନସ୍ ଟେକାର୍ଡିଆ – ଏହା ଏକ ହୃଦୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ | କିଛି ଥର ଆପଣ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରିଛନ୍ତି, ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ପରେ ଜ୍ୱର, ଅତ୍ୟଧିକ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହ ହେତୁ ହଠାତ୍ ଆପଣଙ୍କର ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ ଉଚ୍ଚ ହୋଇଯାଏ | ବେଳେବେଳେ ନିମୋନିଆ ଯୋଗୁଁ ଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହୁଏ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ରୋଗ ବଢିଥାଏ

ଲକ୍ଷଣ – ଦୁଇ ପ୍ରକାରର ନିଷ୍କ୍ରିୟ ସାଇନସ୍ ଟାଚାଇକାର୍ଡିଆ ଅଛି | ପ୍ରଥମ ଟାଚାଇକାର୍ଡିଆ ସାଇନସ୍ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟଟି ଅଣ-ସାଇନସ୍ | ସମାନ ଟେକାର୍ଡିଆ ସାଇନସ୍ ମଧ୍ୟ ଦୁଇ ପ୍ରକାରର | ପ୍ରଥମଟି ହେଉଛି ମାଲିକାନା ସାଇନସ୍ ଟାଚାଇକାର୍ଡିଆ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟଟି ଅନୁପଯୁକ୍ତ ସାଇନସ୍ ଟାଚାଇକାର୍ଡିଆ (IST) |

ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ଲକ୍ଷଣ ହେଉଛି- ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ରୋଗ ପ୍ରାୟତ ମହିଳାମାନଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଏ କିମ୍ବା ଏହା 20 ରୁ 30 ବର୍ଷ ବୟସର ଯୁବକମାନଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଏ। ଯେତେବେଳେ ତୁମର ଏହି ରୋଗ ହୁଏ, ତୁମେ କିଛି ଅସୁବିଧା ଆରମ୍ଭ କରିବ ଯେପରି –

ହଠାତ୍ ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ ବଢ଼ିଯିବ – ରୋଗୀର ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ ଏକ ମିନିଟରେ 100 ରୁ ଅଧିକ ବିଟ୍ ହେଇଯାଏ | ବେକରେ ସଙ୍କୋଚନ | ଝାଳ ବାହାରିବା | ଥକା ଲାଗିବ – ପୀଡ଼ିତା ଶୀଘ୍ର କ୍ଳାନ୍ତ ଅନୁଭବ କରିବାକୁ ଲାଗନ୍ତି

ଛାତି ଯନ୍ତ୍ରଣା – ଯେତେବେଳେ ବି ଏହି ରୋଗ ହୁଏ, ରୋଗୀ ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି |

ଓଜନ – ହଠାତ୍ ରୋଗୀର ଓଜନ ହ୍ରାସ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା |ଜ୍ୱର – ରୋଗୀର ପ୍ରାୟତ ଜ୍ୱର ହୁଏ | ଚାପ – ରୋଗୀ ଟେନସନ୍ ରୁହନ୍ତି |

କାରଣ – ଏହାର କାରଣ କ’ଣ ବୋଲି ଗବେଷକମାନେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଶ୍ଚିତ କରିନାହାଁନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ରୋଗୀର ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ ଏକ ମିନିଟରେ 100 ରୁ ଅଧିକ ବିଟ୍ ଅଟେ | କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ସେ ଶୋଇପଡେ, ସେ ସ୍ୱାଭାବିକ ଅନୁଭବ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | ଯଦି ଆପଣ ଅନୁପଯୁକ୍ତ ସାଇନସ୍ ଟାଚାଇକାର୍ଡିଆର କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖନ୍ତି ତେବେ 24 ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ଉପରେ ନଜର ରଖନ୍ତୁ | ଏହା ପରେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *