December 10, 2023

Odia Express

News For Public

ରାବଣର ଅସଲ ମୃତ୍ୟୁ ବିଭୀଷଣ ପାଇଁ ନୁହଁ ସ୍ତ୍ରୀ ମନ୍ଦୋଦରୀଙ୍କ ପାଇଁ ହେଇଥିଲା – ଏହା ଥିଲା ସବୁଠାରୁ ବଡ ରହସ୍ୟ…

ରାମାୟଣର କାହାଣୀରେ ରାବଣଙ୍କ ହତ୍ୟା କାହାଣୀ ସମସ୍ତେ ମନେ ରଖିଛନ୍ତି | ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ରାବଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ଥିଲା ଏବଂ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ ରାମ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲେ। ସେ କାଟିଥିବା ମୁଣ୍ଡ ସଂଖ୍ୟା, ସେ ଏକ ନୂଆ ମୁଣ୍ଡ ନେଇ ଫେରି ଆସିବେ | ସେହି ସମୟରେ ବିଭୀଷଣ ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଯେତେବେଳେ ରାବଣ ନାଭି ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ହେବ ସେତେବେଳେ ରାବଣ ମରିବ। ଏହା ପରେ ରାବଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ତେବେ କାହାଣୀ କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ। କେବଳ ନାଭିରେ ଆଘାତ କରି ବା ଦ୍ୱାରା ରାବଣର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇ ନ ପାରେ। ରାବଣକୁ ମାରିବା ପଛରେ ବିଭୀଷଣ ନୁହଁ ଆଓ କିଏ ଥିଲେ

ଏହା ହେଉଛି ଯେତେବେଳେ ରାବଣ ଏବଂ କୁମ୍ଭକର୍ଣ୍ଣ ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କ କଠୋର ତପସ୍ୟା କରୁଥିଲେ। ରାବଣ ଏତେ ଜ୍ଞାନୀ ଥିଲେ ଯେ ଜଗତର ସୃଷ୍ଟିକର୍ତ୍ତା ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କୁ ସେ ତପସ୍ୟା କରି ଖୁସି କଲେ। ଯେତେବେଳେ ବ୍ରହ୍ମା ଦେଖାଦେଲେ, ସେ ରାବଣଙ୍କୁ ପଚାରିଥିଲେଯେ ତୁମହେ ମୋତେ କାଇଁକି ସ୍ମରଣ କରିଲ। ରାବଣ ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କୁ ଅମରବର ମାଗିଥିଲେ । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ବ୍ରହ୍ମା ଦେବ ମୋତେ ଏପରି ବର ଦିୟନ୍ତୁ ଯେ ମୁଁ କଦାପି ମରିବି ନାହିଁ। ବ୍ରହ୍ମା ଏହା କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ସେ କହିଥିଲେ ମୁଁ ତୁମକୁ ଏପରି ଖୁସି ଦେଇପାରେ ନାହିଁ। ଏହାର ପ୍ରତିବଦଳରେ, ମୁଁ ତୁମକୁ ଏକ ତୀର ଦେଉଛି | ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତୁମେ କେବଳ ଏହି ତୀର ଦ୍ୱାରା ମରିବ |

ରାବଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜାଣିଥିଲେ ଯେ ଏହି ତୀର ଯୋଗୁଁ ସେ ମୃତ୍ୟୁ ପାଇପାରନ୍ତି କିମ୍ବା ନଚେତ୍ ସେ କୌଣସି ଜିନିଷକୁ ଭୟ କରୁ ନ ଥିଲେ | ସେ ନିଜ ପ୍ରାସାଦରେ ସିଂହାସନ ପାଖରେ ଥିବା କାନ୍ଥରେ ସେହି ତୀରକୁ ରଖିଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ବି ସେ ତାଙ୍କ ସିଂହାସନରେ ସିଂହାସନ ଗ୍ରହଣ କଲେ, ସେ ଜାଣିଥିଲେ ଯେ ତୀରଗୁଡ଼ିକ କେଉଁଠାରେ ଅଛି | ରାବଣ ବ୍ୟତୀତ କେବଳ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ମନ୍ଦୋଦରୀ ଏହି ରହସ୍ୟ କୁ ଜାଣିଥିଲେ।

କେବଳ ସେହି ତୀର ଦ୍ୱାରା ହେବ ମୃତ୍ୟୁ – ଯେତେବେଳେ ଯୁଦ୍ଧର ସମୟ ଆସିଲା ଏବଂ ଶ୍ରୀ ରାମ ରାବଣକୁ ମାରିବାରେ ବିଫଳ ହେଲେ, ବିଭୀଷଣ ତାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ରାବଣଙ୍କର ନାଭିରେ ଏକ ଅମୃତ ପାଣି ଅଛି ଏବଂ ଏହା କେବଳ ବ୍ରହ୍ମା ଦେଇଥିବା ତୀର ଦ୍ୱାରା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଉପାୟରେ ବିଦ୍ଧ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ସେ ଏହି ରହସ୍ୟ ଜାଣିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେ କେଉଁଠାରେ ତୀର ବୋଲି ଜାଣି ନଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ହନୁମାନ ଜୀଙ୍କର କାମ ଥିଲା ତୀର ଖୋଜିବା ଏବଂ ରାବଣକୁ ହତ୍ୟା କରିବା। ହନୁମାନ ଜୀ ଜ୍ୟୋତିଷ ବେଶ ଗ୍ରହଣ କରି ରାବଣର ପ୍ରାସାଦ ନିକଟରେ ବୁଲିବା ଆରମ୍ଭ କରିଲେ। ମନ୍ଦୋଦରୀ ଶେଷରେ ଜଣେ ପତ୍ନୀ ଥିଲେ ଏବଂ ଜାଣିଥିଲେ ଯେ ରାବଣ କାହା ସହ ଲଢ଼ୁଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ମନରେ ଭୟ ଥିଲା। ଜ୍ୟୋତିଷ ଙ୍କ ପାଖରେ ଦେଖିବା ପାଇଁ ସେ ଆଗ୍ରହୀ ହେଲେ | ସେ ତାଙ୍କୁ ସମାଧାନ ପଚାରିବାକୁ ଲାଗିଲେ। ହନୁମାନ ଜୀ ମନ୍ଦୋଦରୀ ଙ୍କ ପାଟିରୁ କଥା କଥା ରେ ଜାଣିଦେଲେ ଯେ ରାବଣ କେବଳ ସେହି ତୀର ଦ୍ୱାରା ହିଁ ମରିବ

ହନୁମାନ ଜୀ ତାଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ୟର ଅତି ନିକଟତର ଥିଲେ | ସେ ମନ୍ଦୋଦରୀ ଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁଠାରେ ତୀର ରଖାଯାଏ ସୁରକ୍ଷିତ ନୁହେଁ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କେହି ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ମନ୍ଦୋଦରୀ ବିରକ୍ତ ହୁଅନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ରାବଣ ତୀରକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିଛନ୍ତି। ହନୁମାନ ଜୀ ଅତି ଚତୁରତାର ସହ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ରାବଣ ତୀରକୁ କେଉଁଠାରେ ଲୁଚାଇ ରଖିଛି। ତୀର ଆବିଷ୍କାର କରିବା ପରେ ହନୁମାନ ଜୀ ତାଙ୍କର ପ୍ରକୃତ ରୂପରେ ଆସିଥିଲେ ଏବଂ ତୀର ଶ୍ରୀ ରାମ ଜୀ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚି ଶ୍ରୀରାମ ରାବଣକୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *