March 2, 2024

Odia Express

News For Public

ମୋଦୀଙ୍କ ଅଦ୍ଭୁତପୂର୍ବ ସଫଳତା – ଫ୍ରାନ୍ସ କିମ୍ବା ଆମେରିକାରେ କରୋନା ଟିକା ଯଦି ତିଆରି ହେବ ତେବେ ଭାରତ ପ୍ରଥମେ ପାଇବ ଏହାର ଟିକା – ଦେଖନ୍ତୁ କଣ ଏହାର କାରଣ…

ଦୁନିଆର ଅନେକ ଦେଶ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଇନାର ଭାଇରସ୍ କରୋନା ପାଇଁ ଟିକା ତିଆରି କରିବାକୁ ଅତି ନିକଟତର ହୋଇଛନ୍ତି, ଅନେକ ଦେଶରେ ପଶୁ ଅନେକ ଦେଶରେ ମଣିଷ ପାଖରେ ଏହାର ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି | ଫ୍ରାନ୍ସ, ଜାପାନ, ଆମେରିକା, ବ୍ରିଟେନ ଭଳି ଦେଶରେ ଗବେଷଣା ଏକ ଦୀର୍ଘ ରାସ୍ତା ଅଗ୍ରଗତି କରିଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ସୂଚନା ଆସୁଛି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଫ୍ରାନ୍ସର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇମାନୁଏଲ୍ ମାକ୍ରୋନ୍ ଏବଂ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ସହ ଟିକା ସମ୍ପର୍କରେ ନିରନ୍ତର ଯୋଗାଯୋଗରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ସେହି ଦେଶ ତାଲିକାରେ ଭାରତକୁ ଯୋଡିଛନ୍ତି। ଯାହା ସହିତ ସେମାନେ ପ୍ରଥମେ ଟିକା ବାଣ୍ଟିବେ |

ଆଜ୍ଞା ହଁ, ଯଦି ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ଆମେରିକାରେ ଏକ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ, ତେବେ ସେମାନେ ପ୍ରଥମେ ଏହାକୁ ନିଜ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ଦେବେ | ଏହା ପରେ ସେମାନେ ଟିକାକୁ ସହଯୋଗୀ ଦେଶମାନଙ୍କ ସହ ବାଣ୍ଟିବେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭାରତ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଖୁସି ଖବର ଯେ ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଥମ ଟିକା ବଣ୍ଟନ ତାଲିକାରେ ଭାରତକୁ ଯୋଡିଛନ୍ତି।

ଟିକା ତିଆରି କରିବାରେ ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ଆମେରିକା ଆଗରେ ଅଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କର ଅନୁସନ୍ଧାନ ମଧ୍ୟ ଆଗରେ ରହିଛି। ଇସ୍ରାଏଲ ଏବଂ ଜାପାନରେ ପ୍ରାୟ ସମାନ ଗତି ଚାଲିଛି ଏବଂ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇସ୍ରାଏଲ ଏବଂ ଜାପାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହିତ ବହୁତ ଭଲ ବନ୍ଧୁତା ରହିଛି |

ଏହା ମୋଦୀଙ୍କ କୂଟନୀତିର ପ୍ରଭାବ ଯେ ଯଦି ଏହି ବଡ ଦେଶରେ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ ତେବେ ଏହା ଶୀଘ୍ର ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଜାଣିବା ପାଇଁ କହିରଖୁ ଯେ ନିକଟରେ ଭାରତ ଆମେରିକାକୁ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିଚ୍ଲୋରୋକାଇନ୍ ପଠାଇଥିଲା, ଏହା ପରେ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଥିଲେ ଯେ ଯଦି ଆମେରିକାରେ ଟିକା ତିଆରି କରାଯାଏ, ତେବେ ଭାରତ ପ୍ରଥମେ ଅଂଶୀଦାର ହେବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *