April 12, 2024

Odia Express

News For Public

ଦିନମଜୁରିଆ ଗରିବ ଝିଅକୁ ବିବାହ କରି ହେଲିକାପ୍ଟର ରେ ନେଇକି ଗଲେ ବର – ଗଲାବେଳେ ଏପରି କଥା କହିଲେ ଯେ ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ଆଖିରେ ଲୁହ ଆସିଗଲା…

ଏହି ଦୁନିଆରେ ବିବାହ ଏକ ଏପରି ପବିତ୍ର ସମ୍ପର୍କ ଅଟେ, ଯାହା ଦୁଇଟି ହୃଦୟର ମିଳନ ସହିତ ଦୁଇ ପରିବାରକୁ ମଧ୍ୟ ଯୋଡି ଦେଇଥାଏ, ଓ ଏହା ସହିତ ବିବାହ ଦୁଇ ଲୋକଙ୍କର ଔପଚାରିକ ବା ଆଇନଗତ ମିଳନ ଅଟେ, ସାଧାରଣତଃ ଯେବେ ଦୁଇଜଣ ବିବାହ କରନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ଏହି ଅବସରକୁ ଏକ ବିବାହ ସମାରୋହ ସହିତ ପାଳନ କରନ୍ତି, ପରନ୍ତୁ ଏକ ବୈବାହିକ ସମ୍ପର୍କକୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚଳେଇବା ଏବଂ ସଫଳ ବନେଇବା ନିମନ୍ତେ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ ତେବେ ଯାଇ ଏହି ସମ୍ପର୍କ ଭଲଭାବରେ ସାରା ଜୀବନ ଚାଲିଥାଏ।ପ୍ରକୃତରେ ଏବେ ଏକ ବିବାହକୁ ନେଇ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବହୁତ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହେଉଛି ଓ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଏଭଳି ବିବାହ ବିଷୟରେ ଜଣେଇବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହାକୁ ଜାଣି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହା କହିବେ ଯେ ଯଦି ଭାଗ୍ୟ ସହାୟତା କରେ ତେବେ କିଛି ବି ବଦଳି ଯାଇପାରେ ।

ଏହି ବିବାହ ଇନ୍ଦୋର ନିକଟରେ ଯାବରା ରେ ପଠାଣଟୋଳି ର ଅଣଓସାରିଆ ଗଳିରେ କମ୍ବଳ ଚଦର ଢାଙ୍କିଥିବା ଦୁଇ ବଖରା ଥିବା ଖପର ଘରେ ପାଳିତା ଓ ବଡ ହୋଇଥିବା ସହିସ୍ତା ର ଯାହାର ବିବାହ ପରେ ଭାଗ୍ୟ ଏପରି ଚମକିଲା ଯେ ସେ ହେଲିକପ୍ଟରରେ ବସି ନିଜର ଶାଶୁଘରକୁ ବିଦା ହେଲା। ଝିଅକୁ ବିଦାୟ ଦେବା ସମୟରେ ଫଳ ବିକ୍ରେତା ବାପା ଓ ସିଲେଇ କରି ପରିବାର ପାଳୁଥିବା ମାଆଙ୍କ ଆଖିରୁ ଲୁହ ଝରିଗଲା।

ସେ ସେହି ଗଳିରୁ କହିଲେ ‘ଆମର ଝିଅ ସତରେ ଭାଗ୍ୟବତୀ ଅଟେ। ମାଟ୍ରିକ ପାସ ସାହିସ୍ତାର କହିବା ଅଟେ ଯେ “ମୁଁ ତ ସ୍ଵପ୍ନରେ ମଧ୍ୟ ଭାବିନଥିଲି ଯେ ମୋତେ ନିକାହ କରିବାକୁ କୌଣସି ହେଲିକପ୍ଟରରେ ଆସିବେ। ଖୁଦା ମୋତେ ବିନା ମାଗିବାରେ ସମସ୍ତ ଖୁସି ଦେଇଦେଲେ” । କଣ ଏହି ଘଟଣା… ପ୍ରକୃତରେ, ପଠାଣଟୋଳି ର ନିବାସୀ ୱାହିଦ ଖାନଙ୍କର ଝିଅ ସାହିସ୍ତାର ସଗାଇ ତିନି ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ରାଜସ୍ଥାନ କୋଟା ଜିଲ୍ଲାର ସୁକେତ ନିବାସୀ ଖଣିଜ ବ୍ୟାପାରୀ ଆରିଫ ଖାନଙ୍କ ପୁଅ ହାଜୀ ଆସିଫ ଖାନଙ୍କ ସହିତ ହୋଇଥିଲା।

ସେ ସୁକେତ ର ନିବାସୀ ନିଜର ଜ୍ଵାଇଁ ଖଣିଜ ବ୍ୟାପାରୀ ଆରିଫ ଖାନଙ୍କ ପୁଅ ସହିତ ବିବାହ କଥା ଚଳେଇଥିଲେ। ତାପରେ ସୁକେତରୁ ଆସିଫ ଖାନ ଓ ତାଙ୍କର ମା ଫଇମିଦା ବିବି ମୁଗଲପୁରା ରେ ମୋର ଝିଅକୁ ଦେଖିବାକୁ ଆସିଲେ। ସେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଥମ ନଜରରେ ସାହିସ୍ତାକୁ ପସନ୍ଦ କରିନେଲେ। ତେବେ ରେହାନା ବିବି ନେ ଜଣେଇଲେ ଯେ ତୋର ଝିଅ ବହୁତ ଭାଗ୍ୟବତୀ ଅଟେ। ଏହି ଲୋକମାନେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 50ରୁ ଅଧିକ ଝିଅ ଦେଖି ସାରିଛନ୍ତି, ଏଠାରେ ପ୍ରଥମ ଥରରେ ପ୍ରସ୍ତାବ ସ୍ଥିର ହୋଇଗଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *