March 3, 2024

Odia Express

News For Public

ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ରେ ଏହି ୬ଟି ମହାନ ରାଜ ଯୋଗ ହେଉଛି, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ଉଜ୍ବଳ କରିଦେବ – ଆପଣ ହେଇଯିବେ ମାଲାମାଲ…

ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ଦିନରେ କରାଯାଇଥିବା କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ କେବଳ ଶୁଭ କିମ୍ବା ଅକ୍ଷୟ ଫଳ ଦେଇଥାଏ | ତେଣୁ ଏହି ପର୍ବକୁ ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା କୁହାଯାଏ | ଏହି ବର୍ଷ ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟାର ପର୍ବ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ହେବାକୁ ଯାଉଛି | କାରଣ 2020 ମସିହାରେ ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ଉପରେ ୬ଟି ରାଜ ଯୋଗ ଅଛି |ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ଆଖା ତେଜ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା ଏବଂ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏହି ଉତ୍ସବ ବୈଶାଖ ମାସର ଶୁକ୍ଲା ପକ୍ଷରତୃତୀୟା ତିଥିରେ ପଡେ | ପୌରାଣିକ ଗ୍ରନ୍ଥ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଦିନରେ କରାଯାଇଥିବା ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟ ଶୁଭ ଅଟେ ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ଲୋକମାନେ ବିବାହ ଦିନ, ଧାର୍ମିକ ରୀତିନୀତି, ଘରେ ପ୍ରବେଶ, ବ୍ୟବସାୟ ଏବଂ ଉପାସନା ପାଇଁ ଏହି ଦିନକୁ ଅପେକ୍ଷା କରନ୍ତି |

ପଣ୍ଡିତ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟାରେ 6 ଟି ଯୋଗ ଗଠନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଏବଂ ଏହି ଯୋଗର ନାମ ହେଉଛି ଶଙ୍କର ଯୋଗ, ନେଚାବାଙ୍ଗ ଯୋଗ, ପାର୍ବତ ଯୋଗ, ଅମାଲା ଯୋଗ, ରୁଚିକା ଯୋଗ ଏବଂ ଶଶ ଯୋଗ। ପଣ୍ଡିତଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ସମୟରେ ପର୍ବତ ଯୋଗ, ଆମ୍ଲା, ରୁଚା ଏବଂ ଶାଶ ଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି ଏବଂ ଏହି ଯୋଗ ଯୋଗୁଁ ଏହି ବର୍ଷ ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି |

ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟାରେ ଉଲ୍ଲେଖ ମହାଭାରତ ଗ୍ରନ୍ଥରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ ଏବଂ ଏହି ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏହି ଦିନ ପୂଜା କରି ଖୁସି ହୁଅନ୍ତି। ତେଣୁ ଏହି ଦିନ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯିବା ଉଚିତ୍।

ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ସକାଳେ, ଆପଣ ମାତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିକୁ କଞ୍ଚା କ୍ଷୀର ଅର୍ପଣ କରନ୍ତି ଏବଂ ମାତାଙ୍କୁ ଏହା ସହିତ ସ୍ନାନ କରନ୍ତି | ଏହା ପରେ ମା’ଙ୍କ ନିକଟରେ ସାଫ୍ରନ୍, କୁମ୍କୁମ୍ ତିଲାକ ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପାଦରେ ଏକ ଲଟା ଫୁଲ ରଖନ୍ତୁ | ମାତାଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଏକ ଦୀପ ଜଳେଇ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଶ୍ରୀ କମଲେ କମଲାଲାଇ ପାସେଦ୍ ପ୍ରସାଦ ମହାଲକ୍ଷ୍ମାଇ ଜପ କରନ୍ତୁ। ଅତିକମରେ 21 ଥର ଏହି ମନ୍ତ୍ର ପଢନ୍ତୁ | ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରିବା ପରେ ମାତାର ଆରତୀ ଗାନ କର। ସେହିଭଳି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ମଧ୍ୟ ମାତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ |

ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟାରେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏକ ନୂତନ ଜିନିଷ କିଣାଯାଏ | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏହି ଦିନ ନୂଆ ଜିନିଷ କିଣି ଘରେ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି। ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ଦିନ ଅନେକ ଲୋକ ସୁନା କିଣୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଅନେକ ଲୋକ ରୂପା କିଣୁଛନ୍ତି | ଯେତେବେଳେ କି କିଛି ଲୋକ ଏହି ଦିନ ବାସନକୁସନ କିଣନ୍ତି |

ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ଦିନ ବିବାହ କରିବା ସର୍ବୋତ୍ତମ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ବାସ୍ତବରେ ଏହା ସବୁଠାରୁ ଫଳପ୍ରଦ ଦିନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ଏହି ଦିନ ଆପଣ ଯେ କୌଣସି ସମୟରେ ବିବାହ କରିପାରିବେ | ତାହା ହେଉଛି, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ବିବାହ ତାରିଖ ସଂଯୋଗ ହେଉନାହିଁ, ସେମାନେ ଏହି ଦିନ ବିବାହ କରନ୍ତି | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଯଦି କେହି ଶୁଭ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଦିନଟି ତାଙ୍କ ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *