March 3, 2024

Odia Express

News For Public

ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା 2020 : ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟାରେ ସୁନା କିଣି ପାରିବେ ନାହିଁ, ତେବେ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ ଦାନ କରନ୍ତୁ – ମିଳିବ ଅନେକ ଲାଭ…

ବୈଶାଖ ମାସ ସନାତନ ଧର୍ମରେ ଏକ ଅତି ପବିତ୍ର ମାସ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ଏହି ମାସରେ ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ର ପର୍ବ ମଧ୍ୟ ଆସିଥାଏ, କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ ସୁନା କିଣିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯଦି ଆମେ ଏହି ଦିନ ସୁନା କିଣୁ, ତା’ହେଲେ ଆମ ଘରେ କେବେ ଟଙ୍କା ଅଭାବ ହୁଏ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏଥର ଲକଡାଉନ୍ ହେତୁ ସୁନା କିଣିବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ କିନ୍ତୁ ତଥାପି କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ଅଛି ଯାହାକୁ ଆପଣ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଭଲ ଫଳାଫଳ ପାଇବେ | କୁହାଯାଏ ଯେ ଆପଣ ଏହି ଦିନ ଦାନ କରି ଶୁଭ ଫଳାଫଳ ପାଆନ୍ତି, ତେବେ ଆଜି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଜିନିଷ ଦାନ କରି ଆପଣ କେଉଁ ଜିନିଷ ପାଇପାରିବେ |

ଜଳ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକର ଦାନ – ଶାସ୍ତ୍ରରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ଉପରେ କୌଣସି ଥଣ୍ଡା ଜଳ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଜିନିଷ ଦାନ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ଅଟେ କାରଣ ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଆସେ , ତେଣୁ ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଦିନ ମାଠିଆ, ଗ୍ଲାସ,ପାଣି ଇତ୍ୟାଦି ଦାନ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଭଲ ଫଳାଫଳ ପାଇବେ

ଗୋମାତାଙ୍କର ସେବା କର – ଆଜ୍ଞା ହଁ, ଜଣେ ସର୍ବଦା ଗୋ ମାଆଙ୍କର ସେବା କରିବା ଉଚିତ୍ କିନ୍ତୁ ଏହି ଦିନ ସେବା କରିବା ଦ୍ୱାରା ବିଶେଷ ଫଳ ଆଣିଥାଏ, ଆପଣ ଗାଇ କୁ ଗୁଡା ଖାଇବାକୁ ଦିୟନ୍ତୁ , ପାଣିରେ ଗୁଡା ମିଶାଇ ଏହାକୁ ପେଇପାରିବେ | ଏଥର ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ରବିବାର ଦିନ ଅଛି, ତା’ପରେ ଗୋମାତା ସେବା କରିବା ଆପଣଙ୍କ ରାଶିରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହକୁ ମଜବୁତ କରିବ, ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଗୋ ମାତାଙ୍କୁ ସେବା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ରୋଗମୁକ୍ତ ରହି ଓ ତାଙ୍କୁ ଧନ ସମ୍ପତି ସୁଖ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ |

ସୁନା କିଣିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ, ତେଣୁ ଏଥର ଆପଣ ଜଉ କିଣନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ପାଦରେ ଉତ୍ସର୍ଗ କରନ୍ତୁ, ତା’ପରେ ଶ୍ରୀ ହରିଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହା ପରେ ଲାଲ୍ ରଙ୍ଗର କପଡ଼ାରେ ବାର୍ଲି ବନ୍ଦ କରି ଆଲମାରୀ ରେ ରଖନ୍ତୁ | ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟାରେ ଏହି ପ୍ରତିକାରଗୁଡିକ କରି ଆପଣ ଶୁଭ ଫଳାଫଳ ପାଇବେ |

ଖାଦ୍ୟ ଦାନ କରନ୍ତୁ | – ସେହିପରି ଖାଦ୍ୟ ଦାନ ମହାଦାନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ସେହିପରି ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ଉପରେ ଖାଦ୍ୟ ଦାନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁଣାତ୍ମକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହି ଦିନ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ନିକଟରେ ଥିବା ଜଣେ ଅଭାବୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଚାଉଳ, ମଇଦା କିମ୍ବା କୌଣସି ଶସ୍ୟ ଦାନ କରିପାରିବେ। ତେଣୁ ଆଜି ଆମେ କିଛି ପ୍ରତିକାର ବିଷୟରେ କହିଲୁ ଯାହା ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ଉପରେ କରାଯାଇପାରିବ, ତା’ହେଲେ ଆପଣ ଏହି ପଦକ୍ଷେପଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟାର ଶୁଭ ଫଳାଫଳ ମଧ୍ୟ ପାଇପାରିବେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *