June 20, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ତାଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କ ହେତୁ ଏସିଆର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ହେଲେ, ଫେସବୁକ୍ ସହ ଏପରି ହେଲା ଚୁକ୍ତି..

1 min read

ଫେସବୁକ୍ ଏବଂ ଜିଓ କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଚୁକ୍ତି ସହିତ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ପୁଣି ଥରେ ଏସିଆର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି | ଏସିଆର ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ତାଲିକାରେ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଶୀର୍ଷରେ ରହିବାର ସମସ୍ତ ଶ୍ରେୟ ତାଙ୍କ ସନ୍ତାନ ଇଶା ଅମ୍ବାନୀ ଏବଂ ଆକାଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଛି। ବାସ୍ତବରେ, ଇଶା ଅମ୍ବାନୀ ଏବଂ ଆକାଶ ଅମ୍ବାନୀ ଫେସବୁକ୍ ସହିତ ଏକ ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ଚୁକ୍ତି ହେତୁ ଏସିଆର ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି |

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ କୋଭିଡ -19 ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ଷ୍ଟକ ମାର୍କେଟରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ କ୍ଷତି ଘଟିଥିଲା, ଯାହା ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତି ଘଟାଇଥିଲା ଏବଂ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ଏସିଆର ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ତାଲିକାରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଏଥି ସହିତ, ନିକଟରେ ଫେସବୁକ୍ ଏବଂ ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ କମ୍ପାନୀ ଜିଓ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଚୁକ୍ତି ହୋଇଛି ଏବଂ ଏହି ଡିଲ୍ ସହିତ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ପୁଣିଥରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନକୁ ଆସିଛନ୍ତି।

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ତାଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଏହି ଡିଲ୍ କରିବାର ସମସ୍ତ ଦାୟିତ୍। ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ ଏହି ଡିଲ୍ ସିଦ୍ଧତା ସହ କରିଛନ୍ତି। ଜିଓ ଦ୍ୱାରା ଫେସବୁକ୍ ସହିତ ୪୩୫୭୪ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ଏହି ଡିଲ୍ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଏହି ଡିଲ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଫେସବୁକ୍ ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ଗ୍ରୁପ୍ କମ୍ପାନୀ ଜିଓ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଲିମିଟେଡ୍ ରେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିଛି ଏବଂ ଏହି କମ୍ପାନୀର 9.99 ଅଂଶଧନ କିଣିଛି। ଏହି ଡିଲ୍ ସହିତ ରିଲାଏନ୍ସର ସେୟାର ମଧ୍ୟ ମଜବୁତ ହୋଇଛି |

ଏହି ଚୁକ୍ତିର ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ଇଶା ଅମ୍ବାନୀ ଏବଂ ଆକାଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ହାତରେ ଥିଲା | ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଏହି ଦୁଇ ଭାଇଭଉଣୀ ମଧ୍ୟ ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ କମ୍ପାନୀ ଏହି ଭାଇ ଭଉଣୀ ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହେଉଛନ୍ତି ଏବଂ ଜିଓ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ଆକାଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଥିଲା |

ଏହି ଚୁକ୍ତି ସଫଳ ହେବା ପଛରେ 14 ମାସର ପରିଶ୍ରମ ଲୁଚି ରହିଛି ଏବଂ ଇଶା ଅମ୍ବାନୀ ଏବଂ ଆକାଶ ଅମ୍ବାନୀ ଏହି ଡିଲକୁ ‘ରେଡଉଡ୍’ ନାମରେ ନାମିତ କରିଛନ୍ତି | ବାସ୍ତବରେ, କାଲିଫର୍ନିଆରେ ଅନେକ ରେଡ୍‌ଉଡ୍ ଗଛ ଅଛି ଏବଂ ଫେସବୁକର ମଧ୍ୟ ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଏହାର ମୁଖ୍ୟାଳୟ ଅଛି | ତେଣୁ ଏହି ଡିଲର ନାମ ରେଡଉଡ୍ ଥିଲା | ଫେସବୁକ୍ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ବଡ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ଡିଲ୍ ବିଷୟରେ କୁହାଯାଉଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଶେଷରେ ଫେସବୁକ୍ ସହିତ ଏହି ଡିଲ୍ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି। ଏଥି ସହିତ, ଏହି ଡିଲ୍ ସହିତ ରିଲାଏନ୍ସ କମ୍ପାନୀର ସେୟାର ପୁଣି ଥରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *