June 20, 2024

Odia Express

News For Public

ଏହି ମନ୍ଦିର ଦିନକୁ ଥରେ ଦର୍ଶନ ଦେବା ପରେ ସମୁଦ୍ରରେ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଯାଏ, ଦେଖନ୍ତୁ ଏହାର ଚମତ୍କାର ବିଷୟରେ…

ଏହିପରି, ଆପଣ ଭାରତରେ ବିଶ୍ୱରେ ଅନେକ ସ୍ଥାନ ଶୁଣିଥିବେ ଯେପରିକି ବଦ୍ରିନାଥ, କେଦାରନାଥ ଏବଂ ବୈଷ୍ଣ ଦେବୀ ଇତ୍ୟାଦି | ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ପ୍ରାଚୀନ କାଳରୁ ଏହି ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ ଭାରତରେ ବିଦ୍ୟମାନ ଅଛି | କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣ ଏପରି କୌଣସି ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ ଶୁଣିଛନ୍ତି, ଯାହା ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ପାଣିରେ ରହି ଏହାର ଜଳକୁ ଅଭିଷେକ କରିଥାଏ | ହଁ, ପ୍ରକୃତରେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଏକ ଦର୍ଶନୀୟ ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ, ଯାହା ଥରେ ଦେଖିଲା ପରେ ପୁନର୍ବାର ଢେଉ ରେ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୁଏ | ଅବଶ୍ୟ, ଏହି ମନ୍ଦିରର ବିଶେଷତା ଏବଂ ଏହାର ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କାହାଣୀ ଜାଣି, ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବେ |

କହିରଖୁ ଯେ ଏହି ମନ୍ଦିର ୧୫୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇଥିଲା | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହି ମନ୍ଦିର ପଛରେ ଥିବା କାହାଣୀ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଭାବରେ ଆକର୍ଷଣୀୟ | ବାସ୍ତବରେ, ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ, ତାରାକୁସୁରା ନାମକ ଏକ ରାକ୍ଷସ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଉପରେ କଠୋର ଅନୁତାପ କରି ଏକ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କୁ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ମାତ୍ର ୬ ଦିନ ପୁତ୍ର ହତ୍ୟା କରିପାରନ୍ତି।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଏହି ଉତ୍ସାହ ପାଇବା ପରେ ତାରକାସୁର ସବୁଆଡେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସମସ୍ତ ଦେବତା ଏବଂ ଦେବୀ ଏବଂ ସାଧୁମାନେ ଶିବଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ କାର୍ତ୍ତିକେ ଶିବଙ୍କ ଶକ୍ତିରେ ଶିବଙ୍କ ଶକ୍ତିରୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ। ଦୟାକରି କୁହନ୍ତୁ ଯେ କାର୍ତ୍ତିକଙ୍କର ୬ଟି ଟି ମୁଣ୍ଡ ଏବଂ ଚାରି ଆଖି ଥିଲା | କାର୍ତ୍ତିକେଙ୍କ ଜନ୍ମ ପରେ ତାରକାସୁରାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଯେତେବେଳେ ସେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ତାରକାସୁର ତାଙ୍କ ପିତା ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ଜଣେ ଭକ୍ତ ଅଟନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସେ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଦୁଃଖ ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ।

ଏହା ପରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ତାଙ୍କ ହତ୍ୟା ସ୍ଥାନରେ ବିଶ୍ୱ ନଦୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ, ଯାହା କାର୍ତ୍ତିକେୟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିଲା। ଠିକ୍ ଏହି ସମୟରେ ଏହି ମନ୍ଦିର ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହେଲା | ଆଜି ଏହି ମନ୍ଦିର ଗୁଜୁରାଟର କାମ୍ବଲେଶ୍ୱର ତିର୍ଥା କାହଲାଇର ଭଦୋଦରା ଠାରୁ 85 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଜାମ୍ବୁସର ତହସିଲର କାଭି କାମ୍ବୋଇ ଗ୍ରାମରେ ଅବସ୍ଥିତ। ସରଳ ଭାବରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଏହା ଆରବ ସାଗର ମଝିରେ କାମ୍ବା ଉପକୂଳରେ ଅବସ୍ଥିତ | ଉଲ୍ଲେଖଥାଉ କି, ଏହି ଭିଡିଓ ଦେଖିବା ପରେ ଏହି ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ ଅଧିକାଂଶ ସୂଚନା ମିଳିବ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *