June 20, 2024

Odia Express

News For Public

ବର୍ତମାନର ଶୋକ ଖବର – ବଲିଉଡ ଅଭିନେତା ଇରଫାନ୍ ଖାନ୍ ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ – ସାରା ବଲିଉଡ ରେ ଶୋକର ଲହରୀ…ଦେଖନ୍ତୁ କିପରି ମୃତ୍ୟୁ ହେଲା

1 min read

ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଅଭିନୟ ଏବଂ ସଂଳାପ ବିତରଣ ପାଇଁ ଇରଫାନ୍ ଖାନ୍ ଆଉ ଜଣାଶୁଣା | ବୁଧବାର ମୁମ୍ବାଇର କୋକିଲାବେନ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ତାଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ତାଙ୍କ ଘରେ ଥିବା ବାଥରୁମରେ ୫୪ ବର୍ଷୀୟ ଇରଫାନ୍ ଖସିପଡିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାର ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ତାଙ୍କର କୋଲନ୍ ସଂକ୍ରମଣ ସମସ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା। ଶନିବାର ଦିନ ତାଙ୍କ ମା ସଇଦା ବେଗମ୍ଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ସେ 95 ବର୍ଷ ବୟସରେ ଜୟପୁରରେ ରହୁଥିଲେ। ଲକ ଡାଉନ ଏବଂ ଅସୁସ୍ଥତା ହେତୁ ଇରଫାନ୍ ତାଙ୍କ ମା’ଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାରରେ ଯୋଗ ଦେଇପାରିନଥିଲେ। ସେ ଏକ ଭିଡିଓ କଲ ମାଧ୍ୟମରେ ମା’ଙ୍କୁ ଶେଷ ବିଦାୟ ଦେଇଥିଲେ।

ଲଣ୍ଡନରେ ଇରଫାନ୍ ଟ୍ୟୁମରର ଚିକିତ୍ସା କରିଥିଲେ – ଇରଫାନରେ ଏକ ନ୍ୟୁରୋଏଣ୍ଡୋକ୍ରାଇନ୍ ଟ୍ୟୁମର୍ ଥିଲା | ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୧୮ ରେ ଇରଫାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ଅସୁସ୍ଥତା ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିଲା। ସେ ନିଜେ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ସହ ଏହି ଖବର ସେୟାର କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ଲଣ୍ଡନରେ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇଥିଲା। ସେ କେବଳ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୧୯ ରେ ଭାରତ ଫେରିଥିଲେ। ଫେରିବା ପରେ ଇରଫାନ୍ ଫିଲ୍ମ ‘English Medium’ ପାଇଁ ସୁଟିଂ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ନିକଟରେ ଏହି ଫିଲ୍ମ ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିଥିଲା।ସ୍ଲମଡଗ୍ ମିଲେନିୟର , ଲାଇଫ ଅଫ୍ ପାଇ , ଜୁରାସିକ୍ ପାର୍କ ଭଳି ବିଖ୍ୟାତ ହଲିଉଡ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ରେ ନିଜ ଅଭିନୟ ଯାଦୁ ଦେଖାଇଥିଲେ ଇରଫାନ୍

ରାଜସ୍ଥାନର ବାସିନ୍ଦା ଇରଫାନ୍ ଏନଏସଡିର ଛାତ୍ର ଥିଲେ – ପତ୍ନୀ ସୁତାପା ଦେବେନ୍ଦ୍ର ସିକଦାର ଏବଂ ଦୁଇ ପୁଅ ବାବିଲ ଏବଂ ଆୟାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଇରଫାନ ବଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ଇରଫାନ୍ ଖାନ୍ ଟନ୍କର ନବାବି ପରିବାରର ଅଟନ୍ତି | ତାଙ୍କର ପିଲାଦିନ ମଧ୍ୟ ଟନ୍କରେ ପାସ୍ ହୋଇଥିଲା | ତାଙ୍କ ପିତାମାତା ଟନ୍କର ବାସିନ୍ଦା ଥିଲେ। 7 ଜାନୁୟାରୀ 1967 ରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ଇରଫାନଙ୍କ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନାମ ସାହେବଜାଦେ ଇରଫାନ ଅଲି ଖାନ | ସେ ଅଭିନୟରେ ସୁଯୋଗ ପାଇ ଆସିଥିଲେ | ସେ ଜଣେ କ୍ରିକେଟର ହେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ପିତା ଚାହୁଁଥିଲେ ଯେ ସେ ପାରିବାରିକ ବ୍ୟବସାୟ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ। ଅବଶ୍ୟ, ଇରଫାନ୍ ନ୍ୟାସନାଲ୍ ସ୍କୁଲ୍ ଡ୍ରାମାରେ ପଢିବାରେ ସୁଯୋଗ ପାଇଲେ ଏବଂ ଏଠାରୁ ହିଁ ତାଙ୍କର ଅଭିନୟ ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା |

ଜୀବନ ମେଟ୍ରୋ’ (ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଭିନେତା), ‘ପାନ୍ ସିଂ ତୋମାର’ (ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଭିନେତା ସମାଲୋଚକ) ଏବଂ ‘ହିନ୍ଦୀ ମଧ୍ୟମ’ (ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଭିନେତା) ପାଇଁ ଫିଲ୍ମଫେୟାର ପୁରସ୍କାର ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ | ତାଙ୍କୁ ‘ପାନ୍ ସିଂ ତୋମାର’ ପାଇଁ ଜାତୀୟ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କୁ କଳା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦେଶର ଚତୁର୍ଥ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସମ୍ମାନ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜାଭେଦ ଅଖତର କହିଛନ୍ତି – ଇରଫାନଙ୍କ ଦେୟ ଏକ ଚମତ୍କାର | – ଜାଭେଦ୍ ଅଖତର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଇରଫାନ୍ ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ଲଣ୍ଡନରେ ସାକ୍ଷାତ ହୋଇଥିଲେ। ଶେର୍-ଓ-ଶାୟାରୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା | ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଯଦି ସେ ଶୀଘ୍ର ଫେରି ଆସନ୍ତି, ତେବେ ସେ ଆରାମରେ କଥା ହେବେ। ତାଙ୍କର ଦେୟ ଏକ ଚମତ୍କାର | ଅସୁସ୍ଥତା ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ସେ କାମ ଜାରି ରଖିଥିଲେ, ତାଙ୍କର ଆଗ୍ରହ ଥିଲା |

ତେବେ ବର୍ତମାନ ଏହି ଘଟଣା କୁ ନେଇ ସାରା ଦେଶରେ ଦୁଃଖର ଲହଡି ଖେଳିଛି | ଏହା ସହ ଅନେକ ବଲିଉଡ କଳାକାର ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ନିଜର ଶୋକ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି | ଭଗବାନ ତାଙ୍କ ଆତ୍ମାର ଶାନ୍ତି ଦିୟନ୍ତୁ ଏହା ଆମ ପ୍ରାଥନା

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *