March 3, 2024

Odia Express

News For Public

ଯଦି ଆପଣ ପନିପରିବା ଆଣିବାକୁ ବଜାର ଯାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି କଥା ଗୁଡିକ ମନେ ରଖନ୍ତୁ ,ନହେଲେ କରୋନା ଆପଣଙ୍କ ଘରକୁ ଆସିପାରେ …

କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିପଦ କମିବାର ନାମ ନେଉନାହିଁ | ଭାରତରେ 30 ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏହି ବିପଜ୍ଜନକ ଜୀବାଣୁର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ଭୂତାଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତରେ ଏକ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ମୃତୁବରଣ କରେଇଛି | କରୋନା ସହିତ ସବୁଠାରୁ ବଡ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ସାଧାରଣ ଫ୍ଲୁ ଅପେକ୍ଷା ଏହି ଭୂତାଣୁ ତିନି ଗୁଣ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଏହି କାରଣରୁ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ମେ ୩ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲକ୍ଡାଉନ୍ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି।

ତଥାପି, ମଇ 3 ପରେ ମଧ୍ୟ, ଏହି ଭାଇରସ୍ ଏତେ ସହଜରେ ତଳକୁ ଯିବ ନାହିଁ, ତେଣୁ ଭବିଷ୍ୟତରେ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନେକ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ | ଅନେକ ଥର କରୋନାର ଏହି ବାତାବରଣରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଫଳ, ପନିପରିବା, ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଇତ୍ୟାଦି ନେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଆସିବାକୁ ପଡିବ | ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହି ସାମଗ୍ରୀ ପାଇବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ତେବେ କିଛି ବିଶେଷ ଜିନିଷର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ପଡିବ | ଯଦି ତୁମ ତରଫରୁ ଟିକିଏ ଅସାବଧାନତା କରାଗଲା, ତେବେ ତୁମେ ପନିପରିବା ସହିତ କରୋନା ଭାଇରସକୁ ନିଜ ଘରକୁ ଆଣି ଆସିବା

କରୋନାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦୂରତା | କୌଣସି ସାମଗ୍ରୀ ଦୋକାନକୁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଦେଖନ୍ତୁ, ସେହି ଦୋକାନରେ ବହୁତ ଭିଡ଼ ନାହିଁ | ସର୍ବଦା ସମାନ ଦୋକାନ ବାଛନ୍ତୁ ଯେଉଁଠାରେ କମ୍ ଭିଡ଼ ଅଛି | ଦୋକାନ ବାହାରେ ସାମଗ୍ରୀ ନେବାବେଳେ, ଅନ୍ୟ ଗ୍ରାହକ ଏବଂ ଦୋକାନୀମାନଙ୍କଠାରୁ ସାମାଜିକ ଦୂରତାର ନିୟମ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ |

ଆପଣ କେଉଁ ଦୋକାନରୁ ସାମଗ୍ରୀ ନେଇଯାଆନ୍ତୁ, ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ ଦୋକାନୀ ପାଟିରେ ଏକ ମାସ୍କ ରଖିଛନ୍ତି | ଏହା ସହିତ ଦୋକାନୀଙ୍କ ହାତରେ ମଧ୍ୟ ଗ୍ଲୋବ୍ସ ରହିବା ଉଚିତ୍ | ସେହି ଦୋକାନରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ପ୍ରତି କେତେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଉଛି ତାହା ବିଚାର କରନ୍ତୁ |

ଦୋକାନରୁ ସାମଗ୍ରୀ କିଣିବାବେଳେ କୌଣସି ତରବରିଆ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଯଦି ଦୋକାନରେ ପୂର୍ବରୁ କୌଣସି ଗ୍ରାହକ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହାର ଅପସାରଣ ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରନ୍ତୁ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, କେବଳ ସେହି ସାମଗ୍ରୀକୁ ସ୍ପର୍ଶ କର ଯାହା ଅନ୍ୟଥା ଆବଶ୍ୟକ, ଦ୍ରବ୍ୟଗୁଡିକ ତୁମ ବ୍ୟାଗରେ ସିଧାସଳଖ ରଖାଯିବ |

ବଜାରକୁ ଯିବାବେଳେ ତୁମ ସହିତ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ସାନିଟାଇଜରର ଏକ ବୋତଲ ନିଅ | ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଟଙ୍କା କିମ୍ବା କୌଣସି ଜିନିଷ ସ୍ପର୍ଶ କରନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ହାତକୁ ପରିଷ୍କାର କରନ୍ତୁ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଅନ୍ତତଃ ପକ୍ଷେ ବଜାରରେ ନାକ, ଆଖି ଏବଂ ମୁହଁକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ |

ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ସାମଗ୍ରୀ ସହିତ ଘରକୁ ଆସିବ, ତୁମର ହାତକୁ ପୁନର୍ବାର ପରିଷ୍କାର କର | ଯଦି ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ୟାକେଟରେ ଥାଏ, ତେବେ ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ପରିଷ୍କାର କରାଯାଇପାରିବ | ପନିପରିବା, ଫଳ ପରି ଜିନିଷକୁ ଗରମ ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ | କଞ୍ଚା ପନିପରିବା ଏବଂ ସାଲାଡ ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ |

ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସମସ୍ତ ନିୟମକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି ତେବେ କରୋନା ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ସ୍ଥାନ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସମର୍ଥ ହେବ ନାହିଁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ପରିବାର ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବେ | ମନେରଖନ୍ତୁ କରୋନା ଜୀବାଣୁ 24 ଘଣ୍ଟାରୁ 1 ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାହ୍ୟ ପୃଷ୍ଠରେ ବଞ୍ଚିପାରିବେ | ତେଣୁ, ଜିନିଷ ଆଣିବା ପରେ ଯାହା ବଜାରରୁ ଧୋଇହେବ ନାହିଁ, ଏକ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଖନ୍ତୁ | ଯେଉଁ ଦ୍ରବ୍ୟକୁ ଆପଣ ଭଲ ଭାବରେ ଆଣନ୍ତି ସେହି ବ୍ୟାଗକୁ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *