June 20, 2024

Odia Express

News For Public

ଲକ ଡାଉନ ବଢିବା ପ୍ରାୟ ଏକ ପ୍ରକାର ନିଶ୍ଚିତ – ଏହି ଲୋକଙ୍କୁ କୋହଳ ମିଳିପାରେ – କିପରି ଭାବେ ବଢାଯାଇପାରେ ଲକ ଡାଉନ ଦେଖନ୍ତୁ…

କରୋନା ଭୁତାଣୁ କାରଣରୁ ଦେଶରେ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ଲକଡାଉନ୍ ଅବଧି ମଧ୍ୟ ମେ 3 ରେ ଶେଷ ହେବାକୁ ଯାଉଛି, ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସୋମବାର ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଏକ ବୈଠକ କରିଛନ୍ତି। ସୂଚନାନୁସାରେ, କେବଳ ହଟସ୍ପଟ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହି ଲକ୍ଡାଉନ୍ ଆଗକୁ ନିଆଯିବ ବୋଲି ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଯେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ ପରିସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଅଛି, ସେଠାରେ ଜିଲ୍ଲାକୁ କିଛି ରିହାତି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ତେବେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି 3 ମଇ ସୁଦ୍ଧା ନିଆଯିବ।

ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ହଟସ୍ପଟ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ରେଡ୍ ଜୋନ୍ ଏବଂ ଗ୍ରୀନ୍ ଜୋନ୍ ଚିହ୍ନଟ କରି ସେହି ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି, ଯାହାଫଳରେ ପରିସ୍ଥିତି କିଛି ମାତ୍ରାରେ ସ୍ୱାଭାବିକ ହୋଇପାରିବ। ସୂତ୍ର ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ରେଡ୍ ଜୋନ୍ରେ ଥିବା ତାଲା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କଡାକଡି ସହିତ ଜାରି ରହିପାରିବ। ହଳଦିଆ ଜୋନରେ କିଛି ଆରାମ ଦିଆଯାଇପାରେ | ଏଥି ସହିତ, ସବୁଜ ଜୋନ୍ରେ ଏହି ନିଷେଧାଦେଶ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ହଟାଯିବ, କିନ୍ତୁ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନିୟମ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଳବତ୍ତର ରହିବ।

ଏହି ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲକ ଡାଉନ ପକାଇ ଅନେକ ଲାଭ ହୋଇଛି। ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ସାମୂହିକ ପ୍ରୟାସ ଏକ ପ୍ରଭାବ ଦେଖାଇଛି | ଏହି ବୈଠକରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜ୍ୟରୁ ବ୍ୟାପକ ସଂସ୍କାର ଆଣିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ସଂସ୍କାର ଯୋଜନା କରିବାର ଏହା ହେଉଛି ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ସାମାଜିକ ତଥା ଅର୍ଥନୈତିକ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ସଂସ୍କାର ଯୋଜନା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାର ରିପୋର୍ଟକୁ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ପଠାନ୍ତୁ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରି ୯ ଟି ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସେମାନଙ୍କ ମତାମତ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ କରୋନା ସଙ୍କଟ ସମ୍ପର୍କରେ ସେମାନଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି। ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ମେଘାଳୟ ଏବଂ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟମାନେ ମେ ୩ ପରେ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ତାଲା ହଟାଇବାକୁ ସପକ୍ଷରେ ଅଛନ୍ତି। କେବଳ ମେଘାଳୟ ଏବଂ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ତାଲା ପକାଇବାକୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି।ତେବେ ଓଡିଶା ସରକାର ଙ୍କ ମଧ୍ୟ ମତ ରହିଛି ଯେ ଲକ ଡାଉନ ଆଉ ଗୋଟିଏ ମାସ ବୃଦ୍ଧି କରା ଯାଉ

ତେବେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଜି କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢି ୧୨୨ ରେ ପହଂଚିଲାଣି |ତେବେ ଆଜି ସକାଳେ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା, ଦେବଗଡ଼ ଓ କେନ୍ଦୁଝରରୁ ୩ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ । ଏହି ୩ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରଥମ କୋରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ । ରାଜ୍ୟରେ କୋରୋନା ପଜିଟିଭଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୨୨କୁ ବୃଦ୍ଧି | ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ମତରେ ରାଜ୍ୟରେ ଲକ ଡାଉନ ବଢିବା ଦରକାର କି | ଆପଣଙ୍କ ମତ କମେନ୍ଟ କରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *