March 3, 2024

Odia Express

News For Public

ଏ ହେଉଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଶାର ଅସଲ ଜୀବନର ବାହୁବଳୀ – ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ବାହୁବଳୀ ଅଟନ୍ତି ଅନିଲ ଗୋଛିକାର – ୭ ଥର ମିଷ୍ଟର ଓଡ଼ିଶା ହୋଇଛନ୍ତି – ତାଙ୍କ ବଡି ଆଗେ ସଲମାନ ମଧ୍ୟ ଫିକା ପଡିଯିବେ….

ଓଡ଼ିଶାର ଜଗନ୍ନାଥପୁରୀ ଧାମକୁ ପୁରାଣରେ ପୃଥିବୀର ବୈକୁଣ୍ଠ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି। ଅନେକ ଭକ୍ତ, ପୁରୋହିତ ଏବଂ ସେବକ ଏଠାରେ ସର୍ବଦା ଉପସ୍ଥିତ ଥାଆନ୍ତି | ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ଜଗନ୍ନାଥ ମହାପ୍ରଭୂଙ୍କ ସେବା କରୁଛନ୍ତି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ଅନିଲ ଗୋଛିକାର। ସେବାଗୁଡିକର ପ୍ରତୀହାରୀ ବର୍ଗରେ ଅନିଲ ଗୋଛିକାର ପଡ଼ନ୍ତି | ସେ ଜଣେ ପୁରୋହିତ ତଥା ବଡି ବିଲଡର | ଏହି ଡିଲ୍ ଏପରି ଯେ ଯଦି କେହି ଅନିଲ ଗୋଛିକାରଙ୍କୁ ବାହୁବଲୀ ବୋଲି ଡାକନ୍ତି, ତେବେ କେହି କେହି ତାଙ୍କୁ ଜଗନ୍ନାଥ ମହାପ୍ରଭୂଙ୍କ ଅଙ୍ଗରକ୍ଷୀ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଡାକନ୍ତି।

ତାଙ୍କ ରାଜବଂଶର ପୁରୋହିତମାନେ ଶତାବ୍ଦୀ ଧରି ନିଜକୁ ମହାପ୍ରଭୂଙ୍କ ଅଙ୍ଗରକ୍ଷୀ ବୋଲି କହିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି | ଯେବେ ବି ଆକ୍ରମଣ କିମ୍ବା ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦେଇଛି, ମନ୍ଦିର ଦେବତାଙ୍କର ପୂର୍ବପୁରୁଷମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇଛନ୍ତି | ଏହି କାରଣରୁ ସେ ମହାପ୍ରଭୂଙ୍କ ଅଙ୍ଗରକ୍ଷୀ ଭାବରେ ପରିଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ମନ୍ଦିରର ସେବକମାନଙ୍କ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତୀହାରୀ ସେବାୟତ କୁହାଯାଏ | ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥପୁରୀ ମନ୍ଦିର ଇତିହାସରେ 17 ଟି ପ୍ରମୁଖ ଆକ୍ରମଣ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି | ଏଠାରେ ଥିବା ପୁରୋହିତମାନେ ସର୍ବଦା ଦେବତାଙ୍କୁ ଲୁଚାଇ ସେମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ପୁରୋହିତମାନଙ୍କ ବଂଶାନୁକ୍ରମିକ ପରମ୍ପରା ସହିତ ଅନିଲ ଗୋଛିକାର |

ଅନିଲ ମନ୍ଦିର ପୂଜା ଏବଂ ରୀତିନୀତିର ଦାୟିତ୍ ପରିଚାଳନା କରୁଥିବାବେଳେ ସେ ଅନେକ ବଡି ବିଲଡିଂ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରି ଚାମ୍ପିଅନ୍ ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ବଡି ବିଲଡିଂ ବହୁତ ଆକର୍ଷଣୀୟ | ଏହି କାରଣରୁ ସେ ଶ୍ରୀ ଓଡ଼ିଶାର ନାମ ମଧ୍ୟ ସାତଥର ରଖିଛନ୍ତି। ଜାତୀୟ ବଡି ବିଲଡିଂ ଚାମ୍ପିଅନସିପରେ ଅନିଲ ଗୋଛିକାର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୁଇଟି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ରୋପ୍ୟ ପଦକ ପାଇଛନ୍ତି। ସେ ୨୦୧୬ ରେ ଦୁବାଇରେ ଚାଲିଥିବା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଚାମ୍ପିଅନସିପରେ ମଧ୍ୟ ଭାଗ ନେଇ ସେଠାରେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ। ୨୦୧୭ ଏବଂ ୨୦୧୯ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଜାତୀୟ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ରେ ସେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଥିବାବେଳେ ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ସେ ରୋପ୍ୟ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ।

ଅନିଲଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ସେ ମହାପ୍ରଭୂଙ୍କ ସେବା କରୁଥିବା ଏକ ପରିବାରରୁ ଆସିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ବଡ଼ ଭାଇ ଏବଂ ପରିବାରର ଅନେକ ସଦସ୍ୟ ମଧ୍ୟ ମନ୍ଦିରରେ ସେବା କରୁଛନ୍ତି। ଏପରିକି ତାଙ୍କ ପିତାମାତା ମହାପ୍ରଭୂଙ୍କର ସେବକ ଥିଲେ। ଅନିଲ ଶ୍ରୀବିଗ୍ରାହର ଉପଭୋଗର ଗୁଣ ସହିତ ମନ୍ଦିର ପରିସରର ପରିଷ୍କାରତାକୁ ମଧ୍ୟ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତି | ଦ୍ୱାରରୁ ଦ୍ୱାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜୟ ବିଜୟ ମଧ୍ୟ ସେବା କାର୍ଯ୍ୟରେ ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି। ଅନେକ ଥର ଅନିଲ ଦେବତାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ସହିତ ନିୟମିତ ପୂଜା ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଦାୟିତ୍ୱଗୁଡିକର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତି |

ରଥଯାତ୍ରା ସମୟରେ – ଯେତେବେଳେ ରଥ ଯାତ୍ରା ଚାଲିଯାଏ, ଅନୀଲ ଗୋଛିକାର ରଥ ସହିତ ଚାଲନ୍ତି | ମହାପ୍ରଭୂଙ୍କୁ ଏକ ରଥରୁ ଏକ ମନ୍ଦିରକୁ ଆଣିବା ସହିତ ସେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି | ପ୍ରକୃତରେ ଏହା ପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ସ୍ନାନ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସେବା | ଯେତେବେଳେ ପ୍ରଭାସ ସ୍ନାନ କରନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଜଳ ଦେବା କାର୍ଯ୍ୟ ବଦୱାର୍ ଅର୍ଥାତ୍ ଅଙ୍ଗରକ୍ଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଦାୟୀ ଅଟେ |ତେବେ ତାଙ୍କ ଘର ପୁରୀ ର | ଯଦି ଆପଣ ବଡି ବିଲଡିଂ ରେ ରୁଚି ରଖିଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ତାଙ୍କ ନାମ ଶୁଣିଥିବେ | ନିଶ୍ଚୟ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ସେୟାର କରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *