May 26, 2024

Odia Express

News For Public

ପିତାଙ୍କ ଶହୀଦ ହେବାର ଅଷ୍ଟମ ଦିନରେ ଦିନରେ, ତାଙ୍କ ଝିଅ ପୋଲିସ ରେ ନିଯୁକ୍ତି ଫିଟନେସ ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଗଲେ – ଆଉ କହିଲେ…

1 min read

କରୋନା ଭୁତାଣୁ ନଷ୍ଟ ହେତୁ ଅନେକ ଲୋକ ନିଜର ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଲୋକଙ୍କୁ ହରାଇଛନ୍ତି। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା କାରଣରୁ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ତାଲା ପଡ଼ିଛି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପୋଲିସର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ପ୍ରତିଦିନ ହଜାର ହଜାର ପୋଲିସ୍ ନିଜ ଜୀବନକୁ ବିପଦରେ ପକାଇ ନିଜ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତ କରୋନା ଯୁଦ୍ଧରେ ଲଢ଼ୁଥିବା ବେଳେ କିଛି ପୋଲିସ୍ ଏବଂ ମେଡିକାଲ୍ କର୍ମଚାରୀ ମଧ୍ୟ ସହିଦ ହେଉଛନ୍ତି। ଏପରି ଏକ ମାମଲା ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଉଜ୍ଜନ ସହରରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏଠାରେ କରୋନା ସହିତ ଯୁଦ୍ଧ କରୁଥିବାବେଳେ ନୀଳଗଙ୍ଗା ଟି ଯଶବନ୍ତ ପାଲ ଶହୀଦ ହୋଇଥିଲେ | ପିତାଙ୍କ ସହିଦତା 8 ଦିନ ସମୟ ନେଇଥିଲା ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ଝିଅ ମଧ୍ୟ ପୋଲିସ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଫିଟନେସ୍ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଯାଇଥିଲେ |

ଶହୀଦ ଟି ଯଶୱନ୍ତ ପାଲଙ୍କ ପରିବାର ଇନ୍ଦୋରରେ ରୁହନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ମୀନା ଏବଂ ଦୁଇ ଝିଅ ଫାଲଗୁନି ଏବଂ ଇଶା ଅଛନ୍ତି। କରୋନା ଭାଇରସର ଶହୀଦ ହେତୁ ପରିବାର ସଦସ୍ୟମାନେ ଟି ୟଶୱନ୍ତ ପାଲଙ୍କୁ ଶେଷ ଦର୍ଶନ କରିବାର ସୁଯୋଗ ମଧ୍ୟ ପାଇପାରିନଥିଲେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତାଙ୍କ ଝିଅ ପିତାଙ୍କ ଫଟୋ କୁ ଦେଖି କାନ୍ଦୁଥିଲେ। ତେବେ ତାଙ୍କ ଝିଅ ଫାଲଗୁନି ଏତେ ସାହସୀ ଯେ ପିତାଙ୍କ ଶହୀଦ ହେବାର 8th ମ ଦିନରେ ପୋଲିସ ଭାରତ ପାଇଁ ଫିଟନେସ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଉଜାନ ଯାଇଥିଲା।

ଯେତେବେଳେ ଝିଅ ଫାଲ୍ଗୁନି ସେଠାରେ ପୋଲିସ୍ ଲାଇନରେ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ କଟଆଉଟ୍ ଦେଖିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ପ୍ରଥମେ ଗର୍ବର ସହିତ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ପୋଲିସ୍ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଚାଲିଗଲେ | ଏଠାରେ, ଫାଲଗୁନି ପ୍ରଥମେ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ଏକ ମେଡିକାଲ୍ ଫିଟନେସ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ | ଏହା ପରେ ସେ ପୁଣି ଉଜ୍ଜନରୁ ଇନ୍ଦୋରରେ ଥିବା ତାଙ୍କ ଘରକୁ ଚାଲିଗଲେ। ଏହି ସମୟରେ ଫାଲଗୁନି କେବଳ କହିଥିଲେ ଯେ ‘ମୁଁ ମୋ ପିତାଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ବିତ, ସେ ଆମକୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଉଥିଲେ’।

ଟି ପାଲଙ୍କ ପୁରା ପରିବାର ତାଙ୍କ ଫୋଟୋ ସାମ୍ନାରେ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ଧରି ବସିଛନ୍ତି | ଏହି ସମୟରେ ସେ ପାଲଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଇଥିବା ଶିକ୍ଷାଗୁଡ଼ିକୁ ମନେ ପକାନ୍ତି | ସେମାନେ କହିଥଲେ ଯେ ସମସ୍ୟା ଯେତେ ବଡ ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ହେଉନା କାହିଁକି, ତୁମେ ଏହାର ହାର ମାନିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, ବରଂ ଏହାର ସାମ୍ନା କରିବା ଉଚିତ୍ | ଆଜି ଏହା ତାଙ୍କର ଏକମାତ୍ର ଜିନିଷ, ସେ ପୁରା ପରିବାରକୁ ସାହସ ଦେବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି | ଏହି କାରଣରୁ ଝିଅ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଶାହାଦତର ଅଷ୍ଟମ ଦିନରେ ପୋଲିସ୍ ନିଯୁକ୍ତି ଫିଟନେସ୍ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିବା ପରି ଡ୍ୟୁଟିରୁ ବିମୁଖ ହୋଇନଥିଲେ।

ସହିଦ ପାଲଙ୍କ ପତ୍ନୀ ତହସିଲଦାର ମୀନା ପାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ତାଙ୍କ କର୍ତ୍ତବ୍ୟରୁ କେବେ ବି ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଇ ନାହାଁନ୍ତି। ସେ ଅସୁସ୍ଥ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଡ୍ୟୁଟିରେ ଯାଇଥିଲେ। ସେ ତଥାପି ଭେଣ୍ଟିଲେଟରରେ ଥିଲେ, ତଥାପି ହସୁଥିଲେ | ସେ ନିଜ କର୍ତ୍ତବ୍ୟକୁ ବହୁତ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥିଲେ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତାଙ୍କ ଝିଅ କିପରି ଏହି ଘଟଣାରେ ପଛରେ ରହିପାରିବ? ଶୀଘ୍ର ସେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ତାଙ୍କ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ପାଳନ କରିବେ |

ଆଇଜି ରାକେଶ ଗୁପ୍ତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶହୀଦ ଟି.ଇ ଯଶବନ୍ତ ପାଲଙ୍କ ଝିଅ ଫାଲଗୁନିଙ୍କୁ ଏସଆଇ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରିବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି | ଫାଲଗୁନି ତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରୀ ଫିଟନେସ୍ ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ସମସ୍ତ ଦସ୍ତାବିଜ ପୋଲିସ ମୁଖ୍ୟାଳୟକୁ ପଠାଯାଇଛି।ତେବେ ଏଭଳି ସାହସୀ ଝିଅ ପାଇଁ ନିଶ୍ଚୟ ସେୟାର କରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *