June 19, 2024

Odia Express

News For Public

ଆସନ୍ତା 4 ତାରିଖରୁ ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ, ଅନେକ ଜିଲ୍ଲାକୁ ମିଳପାରେ କୋହଳ – ଦେଖନ୍ତୁ କଣ ହେଇପାରେ ମେ ୪ ରୁ…

1 min read

ଦେଶରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ମେ ୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ତାଲା ପଡିଛି। ଏହି ସମୟରେ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ମେ ୪ ତାରିଖରୁ କୋଭିଡ -୧୯ ବିରୋଧରେ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ଗାଇଡଲାଇନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବ। ଦେଶରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଲକଡାଉନ୍ ବଳବତ୍ତର ରହିଛି। ଲକଡାଉନ୍ 2.0 ର ମେ 3 ରେ ସମାପ୍ତ ହେବ |ଏହି ସମୟରେ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ରଙ୍କ ଏକ ଟୁଇଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କୋଭିଡ -19 ସହ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଆସନ୍ତା 4 ତାରିଖରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ, ଯାହା ଅନେକ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଆରାମ ପ୍ରଦାନ କରିବ। ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏହା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦିଆଯିବ।

ଏଥି ସହିତ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହାକୁ ଶ୍ରମିକ, ଛାତ୍ର, ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତରାଜ୍ୟ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ଯୋଡନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଆଜିଠାରୁ ଏହି ଗାଇଡଲାଇନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ। ”ବାସ୍ତବରେ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଧ୍ୟ ତାଲା ପକାଇ ଫସି ରହିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଗାଇଡଲାଇନ ଜାରି କରିଛି। ଯାହା ପରେ ଲକଡାଉନରେ ଫସି ରହିଥିବା ଶ୍ରମିକ ଏବଂ ଛାତ୍ରମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଘରକୁ ଯାଇପାରିବେ |

ମେ 3 ପରେ ଲକଡାଉନ୍ ଉଠାଯିବ କି? – 27 ଏପ୍ରିଲରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଏକ ବୈଠକ କରିଥିଲେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଏକ ବୈଠକରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରେଡ ଜୋନକୁ କମଳା ଜୋନ୍ ଏବଂ ପରେ ଗ୍ରୀନ୍ ଜୋନ୍ରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟମାନେ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଉଚିତ୍। କେବଳ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସଙ୍କେତ ବୁଝାନ୍ତୁ ଯେ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକରେ କରୋନା ରେଡ ଜୋନର ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ତାଲା ପଡିପାରେ।

ସେହି ସମୟରେ, ଯେଉଁଠାରେ କରୋନା ମାମଲା ନଥାଏ ସେହି ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ହଟସ୍ପଟ୍ ନୁହେଁ, ସେଠାରେ ଆରାମ ମିଳିପାରେ ଏବଂ ସବୁଜ ଜୋନ୍ ଯଥା କରୋନା ମୁକ୍ତ ସ୍ଥାନଗୁଡିକରେ ତାଲା ଛାଡ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ କୁହାଯାଇପାରେ | କିନ୍ତୁ ଏହି ରଣନୀତି କିପରି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ସେନେଇ ଚିତ୍ର ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *