February 26, 2024

Odia Express

News For Public

୨୮୪ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲୁଥିବା ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ସହିତ ଜଡିତ ଏହି ପରମ୍ପରା କରୋନା କାରଣରୁ ଭାଙ୍ଗିପାରେ…

ଜଗନ୍ନାଥ ରଥ ଯାତ୍ରାର କରୋନା ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଅଛି ଏବଂ ଏହି ଯାତ୍ରା କରାଯିବା ଉଚିତ କି ନୁହେଁ ସରକାର ଏକ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଅଛନ୍ତି। ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜଗନ୍ନାଥ ରଥ ଯାତ୍ରା ନିଆଯାଏ ଯାହା ଆଶାଡ଼ ଶୁକ୍ଲ ଦ୍ୱୀତିବା ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ | ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏହି ଯାତ୍ରା ଧୂମଧାମ ସହିତ ବାହାରକୁ ନିଆଯାଏ ଏବଂ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଏକତ୍ରିତ ହୁଅନ୍ତି | ଭଗବାନ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଏହି ଯାତ୍ରା ପୁରୀରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ଏବଂ ଏକ ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଯାତ୍ରା | ତେବେ ଚଳିତ ବର୍ଷ କରୋନା କାରଣରୁ ଏହି ଯାତ୍ରା ଉପରେ ସସପେନ୍ସ ଜାରି ରହିଛି |

ଜଗନ୍ନାଥ ରଥ ଯାତ୍ରା ଉପରେ ସରକାର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ନାହାଁନ୍ତି। ଏହି ଯାତ୍ରା ବିଷୟରେ ସରକାରଙ୍କର ତିନୋଟି ବିକଳ୍ପ ଅଛି | ଯେଉଁଥିରୁ, ପ୍ରଥମ ବିକଳ୍ପ ଅଧୀନରେ, ଏହି ଯାତ୍ରାକୁ ସ୍ଥଗିତ କରାଯିବା ଉଚିତ, ଯଥା ଏହି ବର୍ଷ ଏହି ଯାତ୍ରା କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଅନ୍ୟ ଏକ ବିକଳ୍ପ ହେଉଛି ପୂର୍ବ ପରି ଏହି ଯାତ୍ରା କରିବା | ତୃତୀୟ ଏବଂ ଅନ୍ତିମ ବିକଳ୍ପ ହେଉଛି ଏହି ଯାତ୍ରାକୁ କମ୍ ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ନେବା | ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯାତ୍ରା ସମୟରେ କେବଳ ଅଳ୍ପ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ଏଥିରେ ଜଡିତ |

ସାଧାରଣତ ଯେତେବେଳେ ଏହି ଯାତ୍ରା ବାହାରକୁ ନିଆଯାଏ, 8 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏକତ୍ରିତ ହୁଅନ୍ତି | ତେଣୁ କମ୍ ଲୋକଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଏହି ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରନ୍ତି ଏବଂ କେବଳ 50 ଜଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଯୋଗଦେବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇପାରନ୍ତି।୨୮୪ ବର୍ଷର ଏହି ପରମ୍ପରା ଭାଙ୍ଗିବ କି? ଯଦି ଏହି ବର୍ଷ କରୋନା ଭାଇରସ୍ କାରଣରୁ ଏହି ଯାତ୍ରା ନହୁଏ, ତେବେ ଏହା ୨୮୪ ବର୍ଷ ପରେ ପ୍ରଥମ ଥର ହେବ | ଯେତେବେଳେ ଏହି ଯାତ୍ରା ବନ୍ଦ ହେବ | ଏହି ଯାତ୍ରା ୧୭୩୬ ମସିହାରୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ କରାଯାଉଛି ଏବଂ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହା ୨୮୪ ବର୍ଷର ପରମ୍ପରା ଦ୍ୱାରା ଭାଙ୍ଗିଯିବ |

ଇତିହାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଏପରି ଏକ ସମୟ ଆସିଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଏହି ଯାତ୍ରା 144 ବର୍ଷ ପାଇଁ କରାଯାଇ ନଥିଲା | ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ମନ୍ଦିର ଆକ୍ରମଣ ହେତୁ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହି ଯାତ୍ରା 144 ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରାଯାଇ ନଥିଲା | ଏଥି ସହିତ, ଆଦ୍ୟ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ 1736 ମସିହାରେ ଏହି ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେହି ଦିନଠାରୁ ଏହି ଯାତ୍ରା କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଚାଲିଆସୁଛି।

ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଜଗନ୍ନାଥ ରଥ ଯାତ୍ରା କରିବେ କି ନାହିଁ ସେ ନେଇ ଓଡିଶା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସହ ଫୋନରେ କଥା ହୋଇଛନ୍ତି। ମିଳିତ ଭାବେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଉଛନ୍ତି। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଯାତ୍ରାକୁ ଧୂମଧାମ ସହିତ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଏହା ଅଳ୍ପ ଲୋକଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ କରାଯାଇପାରିବ |

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, କରୋନା ଭାଇରସ ଯୋଗୁଁ ଦେଶରେ ଧାର୍ମିକ ରୀତିନୀତି ନିଷେଧ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ମନ୍ଦିରଗୁଡ଼ିକୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଯାହାଫଳରେ ଅଧିକ ଲୋକ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ଏକାଠି ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ | ତେବେ ମେ ୩ ପରେ ସରକାର ଗ୍ରୀନ୍ ଜୋନ୍ ଏବଂ କମଳା ଜୋନ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ କିଛି ଆରାମ ଦେଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଆଶା କରାଯାଏ ଯେ ବୋଧହୁଏ କେବଳ ପଣ୍ଡିତ ଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଏହି ଯାତ୍ରା ବାହାର କରାଯାଇପାରିବ |ଆପଣଙ୍କ ମତରେ ରଥଯାତ୍ରା ହେବା ଦରକାର ନା ନାହିଁ ଆପଣଙ୍କ ମତ କମେନ୍ଟ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *