March 3, 2024

Odia Express

News For Public

ଅରୁଣ ଗୋଭିଲ ‘ରାମ’ ଭୂମିକାକୁ ତାଙ୍କ ଅଭିନୟ କ୍ୟାରିୟରର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଭୁଲ ବୋଲି ମନେ କରନ୍ତି, ଏହି ବଡ କଥା କହିଥିଲେ..

1987 ରେ ପ୍ରସାରିତ ରମଣନ୍ଦ ସାଗରଙ୍କ ଐତିହାସିକ ଟିଭି ଧାରାବାହିକ ରାମାୟଣରେ ଅଭିନେତା ଅରୁଣ ଗୋବିଲଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରାମଙ୍କ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା | ଏହା ପରେ ଅନେକ କଳାକାର ଟେଲିଭିଜନରେ ରାମ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଅରୁଣ ଗୋବିଲଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଏପରି ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥିଲା ଯେ ସେହି ସମୟରେ ଅନେକ ଲୋକ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଭୁ ରାମଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଭାବରେ ପୂଜା କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ରାମାୟଣରେ ଅଭିନୟ କରିବା ବ୍ୟତୀତ ଅରୁଣ ଗୋଭିଲ୍ ‘ସିସି ସି ବାଟ୍’ ‘ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି’ ‘ଜିଓ ଟୁ ଆଇସି ଜିଓ’ ସାୱାନ୍ କୋ ଆଏନ୍ ଡୋ ‘ଭଳି ଅନେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ରାମଙ୍କ ଭାବମୂର୍ତ୍ତି ବ୍ୟତୀତ ଦର୍ଶକଙ୍କ ପାଖରେ ତାଙ୍କର ଅନ୍ୟ ଭୂମିକା ନାହିଁ। ମୁଁ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିଲି ନାହିଁ ତେଣୁ ସେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଅଭିନୟରୁ ଦୂରେଇ ଯାଇଥିଲେ।

ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟର ବିଷୟରେ ଏକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଖବରକାଗଜକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଅରୁଣ ଗୋଭିଲ ଗତ ୧୪ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ ନକରିବା ବିଷୟରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଅରୁଣ ଗୋଭିଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସିରିଏଲ ରାମାୟଣରେ କାମ କରିବା ପରେ ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟର ସ୍ଥିର ହୋଇଗଲା। କାରଣ ନିର୍ମାତାମାନେ ଅନୁଭବ କଲେ ଯେ ବ୍ୟବସାୟିକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପାଇଁ ଏହା ଠିକ୍ ନୁହେଁ | ଅରୁଣ ଗୋଭିଲଙ୍କୁ ୬୨ ବର୍ଷ ବୟସ | ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଅରୁଣ କହିଛନ୍ତି, “ଗୋଟିଏ ପଟେ, ଯେଉଁଠାରେ ମୁଁ ରାମାୟଣ ଶୋ’ରୁ ବହୁତ ଭଲପାଇବା ଏବଂ ପ୍ରଶଂସା ପାଇଥିଲି, ଅନ୍ୟ ପଟେ ମୋର କ୍ୟାରିୟର ଅଟକିଗଲା | ମୋର ଅଭିନୟ କ୍ୟାରିୟର ଶେଷ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ମୁଁ ଆଉ କିଛି ବର୍ଷ କାମ କଲି | ମୁଁ ଗତ ୧୪ ବର୍ଷ ଧରି କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ କରି ନାହିଁ, ବୋଧହୁଏ ମୁଁ କିଛି ବିଶେଷ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଦେବା ବ୍ୟତୀତ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ କରି ନାହିଁ | କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଭିନୟ ବନ୍ଦ କରି ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ମୁଁ ସମାନ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବି ଯାହା ମୋ ପାଇଁ ଭଲ ହେବ।

ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟର ବିଷୟରେ ଅରୁଣ ଗୋଭିଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାମ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିବା ପରେ ଯେତେବେଳେ ବି ମୁଁ ବଲିଉଡକୁ ଫେରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବି କିମ୍ବା କିଛି ଅଲଗା ଚେଷ୍ଟା କରିବି, ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ଗ୍ରହଣ କରିନଥିଲେ। ଅରୁଣ ଗୋଭିଲ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ସିରିଏଲ ରାମାୟଣରେ କାମ କରିବା ପରେ ହିନ୍ଦୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଅଭିନେତା ଭାବରେ ମୋର କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲି। ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ବଲିଉଡକୁ ଫେରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲି, ନିର୍ମାତାମାନେ ମୋତେ କହିଥିଲେ ଯେ ‘ତୁମର ରାମ ପ୍ରତିଛବି ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନରେ ଏତେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ, ଆମେ ତୁମକୁ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଭୂମିକାରେ ପକାଇ ପାରିବୁ ନାହିଁ କିମ୍ବା ପାର୍ଶ୍ୱ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିପାରିବୁ ନାହିଁ।’ ମୁଁ ଅନୁଭବ କଲି ଯେ ମୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ୟବସାୟିକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପାଇଁ ନୁହେଁ।

ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଅରୁଣ ଗୋଭିଲ କହିଛନ୍ତି, “ରାମାୟଣରେ କାମ କରିବା ମୋ କ୍ୟାରିୟରର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଶୂନ ପଏଣ୍ଟ ହୋଇଗଲା ଏବଂ ମୁଁ ଅନୁଭବ କଲି ଯେ ମୁଁ ଚାହୁଁଥିବା ଚାକିରି କେବେବି ପାଇବି ନାହିଁ | ମୁଁ କିଛି ଟେଲିଭିଜନ ଶୋ’ରେ କାମ କଲି କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ବି ମୁଁ କିଛି କାମ କଲି, ଲୋକମାନେ ମୋତେ ‘ହେ! ରାମଜୀ କଣ କରନ୍ତି? ବୋଲି ପଚାରିବାକୁ ଲାଗିଲେ ” ରାମାୟଣରେ ଅଭିନୟ କରିବା ବ୍ୟତୀତ ଅରୁଣ ଗୋବିଲ ହିନ୍ଦୀ, ଭୋଜପୁରୀ, ଓଡିଆ ଏବଂ ତେଲୁଗୁ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଯେପରିକି ‘ପାହିଲି’, ‘ଯିହୁଦା’, ‘ଇଡୁ କୋଣ୍ଡାଲାସ୍ୱାମୀ’, ‘ବୁକ୍ ଭର ଭାଲୋବାଶା’ ଏବଂ ‘ମୁକାବଲା’ ରେ ଅଭିନୟ କରିଛନ୍ତି। ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ କାମ କରିବା ବ୍ୟତୀତ ଅରୁଣ ଗୋଭିଲ୍ ଅନେକ ଟିଭି ଶୋ’ରେ ମଧ୍ୟ କାମ କରିଛନ୍ତି, ଯଥା ‘ସଞ୍ଜୀ’, ‘ଇଣ୍ଟରଭାଲ୍’, ସ୍ପେସ୍ ଆଣ୍ଡ୍ ରିଅଲାଇଜେସନ୍ – କାହାନୀ କି ଏକ ଘାର୍ କି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *