May 26, 2024

Odia Express

News For Public

ଲକ ଡାଉନ ରେ ବଡ ଖବର ରେ ଆସିଲା – ରନ୍ଧନ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ତା ହେଲା, ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଲପିଜି ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ମୂଲ୍ୟ ଏତେ ଟଙ୍କା କମ ହେଇଗଲା..

1 min read

କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଯୋଗୁଁ ସାରା ଦେଶରେ ତାଲା ପଡିଛି। ଏହି ଲକଡାଉନରେ ସମସ୍ତେ ନିଜ ଘରେ କାରାଗାରରେ ଅଛନ୍ତି। ଅନେକ ସହରରେ ଏହି ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ମେ ୩ ପରେ ଶେଷ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି | କିନ୍ତୁ ବର୍ତମାନ ଲକ ଦଉନ କୁ ମେ ୧୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରା ଯାଇଛି ତେବେ ରେଡ୍ ଜୋନ୍ରେ ପଡିଥିବା ଜିଲ୍ଲାଗୁଡିକରେ ମାମଲା କଡାକଡି ରହିବ। ଏତେ ଲମ୍ବା ତାଲା ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲୋକମାନେ ବହୁତ କଷ୍ଟ ପାଇଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ସମସ୍ତେ କଠୋର ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛନ୍ତି | ଏହି ସମୟରେ ଏକ ଭଲ ଖବର ମଧ୍ୟ ଆସୁଛି | ବାସ୍ତବରେ, ଏଲପିଜି ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ମୂଲ୍ୟରେ ଏକ ବଡ଼ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି।

କାଲି , ମେ 1 ରୁ 19 KG ଏବଂ 14.2 KG ର LPG LPG ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି | କହିରଖୁ ଯେ ଏହି ଶସ୍ତା ମୂଲ୍ୟ କେବଳ ସବସିଡିଯୁକ୍ତ LPG ସିଲିଣ୍ଡର ଉପରେ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସ ଆରମ୍ଭରେ ତୈଳ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଦ୍ୱାରା ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ଆକଳନ କରାଯାଏ | ଏହା ପରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ ଟିକସ ହାର ଅନୁଯାୟୀ ସେମାନଙ୍କର ମୂଲ୍ୟ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି।

IOCL ୱେବସାଇଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଦିଲ୍ଲୀରେ ସବସିଡି ବିନା 14.2 କେଜି ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର ବର୍ତ୍ତମାନ 162.50 ଟଙ୍କା ଶସ୍ତା ହେବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନେ 744 ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କର ମୂଲ୍ୟ 581.50 ଟଙ୍କାକୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି | କୋଲକାତା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଏହି ମୂଲ୍ୟ 774.50 ରୁ 584.50 ଟଙ୍କାକୁ ଖସି ଆସିଛି। ସେହି ସମୟରେ ମୁମ୍ବାଇରେ, ଆପଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମାନ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡରକୁ 714.50 ଟଙ୍କା ବଦଳରେ 579 ଟଙ୍କା ନେଇପାରିବେ | ଏହା ପରେ ଚେନ୍ନାଇରେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ 761.50 ରୁ 569.50 ଟଙ୍କାକୁ ଖସି ଆସିଛି।

19 କିଲୋଗ୍ରାମ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର ଦିଲ୍ଲୀରେ 256 ଟଙ୍କା ଶସ୍ତା ହୋଇଛି। ପୂର୍ବରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଓଜନ LPG ପାଇଁ 1285.50 ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡୁଥିଲା, କିନ୍ତୁ ମେ 1 ରୁ ସେମାନଙ୍କର ମୂଲ୍ୟ 1029.50 ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୋଲକାତାରେ 1348.50 ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡୁଥିଲା କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ 1086 ଟଙ୍କା ହୋଇଛି। ମୁମ୍ବାଇରେ, 1234.50 ଟଙ୍କା ବଦଳରେ ଆପଣଙ୍କୁ 978 ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ | ଚେନ୍ନାଇ ସିଲିଣ୍ଡରଗୁଡିକ ଏହି ସିଲିଣ୍ଡରଗୁଡ଼ିକୁ 1402 ଟଙ୍କାରେ ନେଉଥିଲେ କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନେ 1144.50 ଟଙ୍କା ପାଇବେ |

ଯଦି ତୁମେ ତୁମର ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସ୍ ବୁକ୍ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛ, ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ତୁମକୁ 15 ଦିନର ବ୍ୟବଧାନର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ପଡିବ | ଅର୍ଥାତ୍ ଯଦି ତୁମର ବୁକିଂ ଆଜି ହୁଏ, ତେବେ ଆଗାମୀ 15 ଦିନ ପାଇଁ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବୁକିଂ ହେବ ନାହିଁ | ଆଇଓସି ସଭାପତି ସଞ୍ଜୀବ ସିଂ ଲୋକଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ଏଲପିଜି ଅଭାବ ରହିବ ନାହିଁ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ କେବଳ ପ୍ରତି ମାସରେ ବଦଳିଥାଏ | ଏହି ମୂଲ୍ୟ ହାରାହାରି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମାନଦଣ୍ଡ ଏବଂ ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ମୂଲ୍ୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଉପରେ ଆଧାରିତ | ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିବାରକୁ 14.2 କେଜି ସିଲିଣ୍ଡର ଉପରେ ମୋଟ 12 ସବସିଡି ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି। ଯଦି ଗ୍ରାହକ ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ ସିଲିଣ୍ଡର କିଣନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ବଜାର ମୂଲ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ |

ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡରର କମ୍ ମୂଲ୍ୟରୁ ଅନେକ ଲୋକ ଉପକୃତ ହେବେ | ଲକଡାଉନ୍ ପରିବେଶରେ ଏଗୁଡ଼ିକ ଏକ ବଡ଼ ଆରାମ | ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଲକ୍ଡାଉନ୍ରେ ମଧ୍ୟ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡରଗୁଡିକ ଘର ଦ୍ୱାରରୁ ଘରକୁ ପଠାଯାଉଥିଲା | ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ନୂତନ ମୂଲ୍ୟରେ ଆପଣ କେତେ ଖୁସି, ଆମକୁ ମନ୍ତବ୍ୟରେ କୁହନ୍ତୁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *