February 29, 2024

Odia Express

News For Public

ଲକ୍ଡାଉନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସରକାର ପୁଣି ଆକାଉଣ୍ଟରେ ପଠାଇଲେ ୫୦୦ ଟଙ୍କା , ଆପଣ କିପରି ଏବଂ କେବେ ଉଠାଣ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ ଜାଣନ୍ତୁ…

କରୋନା ସଙ୍କଟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା 17 ମଇ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲକ୍ଡାଉନ୍ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଗରିବ ପରିବାର ଉପରେ ଏହାର ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରଭାବ ପଡିଛି | ସେମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଗରିବ ମହିଳାଙ୍କ ଜନ ଧନ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ସରକାର ପ୍ରତି ମାସରେ ୫୦୦ ଟଙ୍କା ଦେବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ରାଶି ସରକାର ତିନିମାସ ପାଇଁ ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି କ୍ରମରେ ମହିଲା ଜନ ଧନ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ୫୦୦ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଦ୍ୱିତୀୟ କିସ୍ତି ପଠାଇବା ମଧ୍ୟ ସରକାର ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ୫୦୦ ଟଙ୍କା ରାଶି ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରାଯାଉଛି, କିନ୍ତୁ ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି ଯେ ଟଙ୍କା ଲୋକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଟ୍ରାନ୍ସଫର ହେବା ପରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ଶାଖା ଏହାର ଉଠାଣ ପାଇଁ ଭିଡ଼ ହୋଇଯିବ। ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ଉଠାଣ ପାଇଁ କହିବେ | ଏସବିଆଇ ଦ୍ୱାରା ଏକ ଟାଇମ୍ ଟେବୁଲ୍ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି, ଯାହା ଆଧାରରେ ହିତାଧିକାରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇ ପାରିବେ |

ନିକଟସ୍ଥ ଏଟିଏମରୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପାଇଁ ଆବେଦନ – ଏଥିସହ ସରକାର ସେମାନଙ୍କ ନିକଟସ୍ଥ ଏଟିଏମକୁ ଯାଇ ରୁପେ କାର୍ଡ ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କ ମିତ୍ର ଜରିଆରେ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖା ଭିଡ଼ କରିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ | ଯଦି ଆପଣ କୌଣସି ଏଟିଏମରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାନ୍ତି, ଏଥିପାଇଁ କୌଣସି ଦେୟ ଲାଗିବ ନାହିଁ | ନିକଟରେ ସରକାର ଏଥିପାଇଁ ଏକ ଗାଇଡଲାଇନ ମଧ୍ୟ ଜାରି କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ଉପାୟରେ ଟଙ୍କା ପଠା ହେଉଛି – ମହିଳାଙ୍କ ଜନ ଧାନ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ପ୍ରତି ମାସରେ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ୫୦୦ ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଉଛି। ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ନମ୍ବରର ଶେଷ ଅଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ବିଭିନ୍ନ ଦିନରେ ସେମାନଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଟଙ୍କା ଯୋଡାଯାଉଛି, ଯାହା ଦ୍ୱାରା କୌଣସି ବିଶୃଙ୍ଖଳା ନ ହୁଏ

ନିୟମଗୁଡିକ କ’ଣ? – ମେ 4 ରେ, ଟଙ୍କା 0 କିମ୍ବା 1 ସହିତ ଶେଷ ଅଙ୍କ ଜନ ଧନ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ରଖାଯିବ | ସମାନ ଅଙ୍କରେ, ସେହି ଅର୍ଥଗୁଡିକ ସେହି ଆକାଉଣ୍ଟକୁ 5 ମଇରେ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହେବ ଯାହାର ଶେଷ ସଂଖ୍ୟା 2 କିମ୍ବା 3 ଅଟେ | ଯେଉଁ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଶେଷ ଅଙ୍କ 4 କିମ୍ବା 5 ଥାଏ, ସେଠାରେ ମେ 6 ରେ ଟଙ୍କା ଯୋଡାଯିବ, ଯେତେବେଳେ ଶେଷ ଅଙ୍କ 6 କିମ୍ବା 7 ସହିତ ଆକାଉଣ୍ଟଗୁଡିକ ମେ 8 ରେ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହେବ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମେ 9 ରେ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର ହେବ ଯାହାର ଶେଷ ସଂଖ୍ୟା 8 କିମ୍ବା 9 ଅଟେ |

ସମୟ ସାରଣୀ ଉପରେ ଆଧାର କରି ଉଠାଣ| – କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବାକୁ ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଆକାଉଣ୍ଟ ନମ୍ବର ଉପରେ ଆଧାର କରି ଏକ ଟାଇମ୍ ଟେବୁଲ୍ ଜାରି କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ଉପରେ ଆଧାର କରି ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଦିନ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇ ପାରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *