June 20, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ଜଣେ ଗରିବ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଝିଅ IAS ହେଲେ – ଦାନ ସଂଗ୍ରହ କରି ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ – ନିଜ କଷ୍ଟ ବଳରେ ଏପରି ହେଲେ ଅଫିସର…

1 min read

ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଚେଷ୍ଟା କରେ, ତା’ହେଲେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି ଅସମ୍ଭବ ନୁହେଁ, ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଠିକ୍ ଯେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଦ୍ୱାରା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କିଛି ହାସଲ କରିପାରିବ, ଯଦି ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ମନରେ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିବ, ତେବେ ସେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଦିନେ ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନ ପାଇବେ, UPSC ପ୍ରତିବର୍ଷ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ସିଭିଲ ସର୍ଭିସେସ୍ ପରୀକ୍ଷା ଦେଶର ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ପରୀକ୍ଷା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଯୁବକ IAS ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖନ୍ତି | କିମ୍ବା ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ IAS ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ IAS ପରୀକ୍ଷା ଏକ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ସେଠାରେ ଅଳ୍ପ କେତେଜଣ ଏହାକୁ ହାସଲ କରିପାରିବେ ଏବଂ ସେଠାରେ ଅନେକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ନିଜର ପ୍ରୟାସ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଜାରି ରହିଛି, ସେମାନଙ୍କ ମନରେ ଏକ ଆଶା ଅଛି ଯେ ସେମାନେ ଦିନେ ସଫଳତା ପାଇବେ,

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଗରିବ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଝିଅ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବୁ ଏବଂ ସେ ନିଜର ସାହସ ଏବଂ ପରିଶ୍ରମର ଶକ୍ତିରେ IAS ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରିଛନ୍ତି, ତାଙ୍କ ପିତା ଜଣେ ଗରିବ ଶ୍ରମିକ, ତାଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ଭଲ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଆତ୍ମାକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇ ନାହିଁ ଏବଂ ସେ ନିଜର ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି, ଶେଷରେ ସେ ନିଜର ସ୍ଥାନ ହାସଲ କଲେ |

ଆମେ ଆଜି ସୂଚନା ଦେଉଥିବା ଝିଅଟିର ନାମ ହେଉଛି ଶ୍ରୀଲ୍ୟାଣ ସୁରେଶ ଅଟେ |କେରଳର ରାଜଧାନୀ ତିରୁବନନ୍ତପୁରମ୍ ଠାରୁ 442 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ, ଯାହା ୱାୟାନାଡ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଆସେ ସେଠାରେ ତାଙ୍କ ଘର, ଶ୍ରୀଧ୍ୟାୟା ୨୦୧୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୈନିକ ମଜୁରୀ କରୁଥିବା ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଝିଅ ଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ, IAS ସୁରେଶ ଶ୍ରୀଧନିଆ ସୁରେଶଙ୍କ କାହାଣୀ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣାଦାୟକ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ, କେରଳର ଏହି ଆଦିବାସୀ ଝିଅର କୌଣସି ପ୍ରକାରର ସୁବିଧା ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଏହି ଝିଅଟିଆଜି ସାରା ଦେଶ ପାଇଁ ଜଣେ ଉଦାହରଣ ସାଜିଛନ୍ତି

ଶ୍ରୀ ଧାନିଆଙ୍କ ପିତା ମନରେଗାରେ ଜଣେ ଦୈନିକ ମଜୁରୀୟା ଏବଂ ସେ ଧନୁ ଏବଂ ବାଣ ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ବଜାରରେ କାମ କରନ୍ତି, ତାଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ, ତାଙ୍କ ପିତା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିପାରିନଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସେ ତାଙ୍କ ଝିଅକୁ ପଢେଇବା ଏବଂ ଲେଖିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ସୁଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି | , ଯଦି ଦେଖାଯାଏ, ତାଙ୍କ ଝିଅକୁ IAS ର ଚେୟାରକୁ ନେବାରେ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କର ଏକ ବଡ଼ ଅବଦାନ ରହିଛି, ସେମାନଙ୍କ ଘର ମଧ୍ୟ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇନାହିଁ | ଅବଶ୍ୟ ସେ ଗରିବ କିନ୍ତୁ ସେ ନିଜ ଅଧ୍ୟୟନ ମଧ୍ୟରେ ଟଙ୍କା କେବେ ବି ଆସିବାକୁ ଦେଇନାହାଁନ୍ତି, ଶ୍ରୀଧନିଆ ସୁରେଶ ସିଭିଲ ସର୍ଭିସକୁ ଯିବାକୁ ମନସ୍ଥ କରିଥିଲେ, ସେ କାଲାର୍କ ଏବଂ ଆଦିବାସୀ ହଷ୍ଟେଲରେ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ | ୱାର୍ଡେନ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ବ୍ୟତୀତ ସେ ସିଭିଲ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ, ଯେତେବେଳେ ସେ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ବିଭାଗରୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପାଇଥିଲେ ସେତେବେଳେ ସେ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ବହୁତ ସଂଘର୍ଷ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ପରେ ଆସି ସେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କୁ ସେମାନଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଧ୍ୟାନ ପରିଣତ।

ସଫଳତା ପାଇବା ପାଇଁ ଶ୍ରୀଧ୍ୟା ସୁରେଶଙ୍କୁ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଅନେକ ଥର ବିଫଳ ହେବାକୁ ପଡିଲା କିନ୍ତୁ ସେ ବହୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଥିଲେ, ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ଯେତେ ସମସ୍ୟା ଆସିଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ନିଜ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଏବଂ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ | ଏବଂ ଦୃଢ ଉତ୍ସାହର ସହିତ ତୃତୀୟ ପ୍ରୟାସରେ, ସେ ୨୦୧୮ ରେ ସିଭିଲ୍ ସର୍ଭିସେସ୍ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ, ଯେତେବେଳେ ସେ ପରୀକ୍ଷା ତାଲିକାରେ ନାମିତ ହୋଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ 410 ମାନ୍ୟତା ହାସଲ କରିଥିଲେ | ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ଏକ ଅସୁବିଧା ଭୋଗିବାକୁ ଲାଗିଲେ ଯେ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ଆସିବାକୁ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ନଥିଲା, ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେମାନଙ୍କର ବନ୍ଧୁମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମର୍ଥନ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ବନ୍ଧୁମାନେ ଶ୍ରୀଧନିଆଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀ ପଠାଇବା ପାଇଁ ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ, ତାପରେ ଯାଇଥିଲେ ସେ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ଆସିଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *