March 3, 2024

Odia Express

News For Public

ରାଧା କିପରି ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତା’ପରେ କୃଷ୍ଣ କାହିଁକି ତାଙ୍କର ବଂଶୀ ଭାଙ୍ଗିଲେ, ଏହାର କାରଣ ଏବେ ଜାଣନ୍ତୁ…

ବିଶ୍ୱ ତଥାପି ରାଧା କୃଷ୍ଣଙ୍କ ପ୍ରେମକୁ ଉଦାହରଣ ଦେଇଛି | ଯଦିଓ ଦୁହେଁ ବିବାହ କରିପାରିନଥିଲେ, ତଥାପି ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରେମ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଅନେକ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାନ୍ତି ଯେ କୃଷ୍ଣ ରାଧାଙ୍କୁ କାହିଁକି ବିବାହ କଲେ ନାହିଁ ଏବଂ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଛାଡିବା ପରେ ରାଧାଙ୍କ ସହିତ କ’ଣ ହେଲା, ସେ କିପରି ଜୀବନ କାଟିଲେ? ହିନ୍ଦୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ରାଧାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁପରେ ମଧ୍ୟ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ତାଙ୍କ ସହ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ରାଧା ଶରୀର ଛାଡିବା ପରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ତାଙ୍କର ବଂଶୀ ଭାଙ୍ଗି ଆଉ ବଂଶୀ ବଜାଇବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଶପଥ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସେ କାହିଁକି ତାଙ୍କର ବଂଶୀ ଭାଙ୍ଗିଲେ?

ରାଧା ଏବଂ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ପିଲାଦିନରୁ ଏକାଠି ଥିଲେ ଏବଂ ପରସ୍ପରକୁ ନିରନ୍ତର ଭଲ ପାଉଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଏପରି ଏକ ସମୟ ଆସିଥିଲା ​​ଯେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ ପରସ୍ପରଠାରୁ ଅଲଗା ହେବାକୁ ପଡିଲା | ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଫେରିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ କଂସକୁ ହତ୍ୟା କରିବା ପାଇଁ ମଥୁରା ଯାଇଥିଲେ। ରାଧା ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଆସି ନଥିଲେ। ରାଧାଙ୍କ ପରିବାର ତାଙ୍କୁ କିଛି ଯାଦୁଭାନ୍ସିଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ବିବାହ ପରେ ରାଧା ନିଜର ଦାୟିତ୍ ପୂରଣ କରୁଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ପ୍ରେମ କଦାପି କମି ନଥିଲା ଏବଂ ସେ ତାଙ୍କୁ ଭଲ ପାଇବାକୁ ଲାଗିଲେ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କୃଷ୍ଣ ରୁକ୍ମିନିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବିବାହ କରିଥିଲେ। କଂସ ମେତ ଅନେକ ଭୂତଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା ପରେ କୃଷ୍ଣ ଦ୍ୱାରକାଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ରାଜଧାନୀ କରି ସେଠାରେ ରହିବାକୁ ଲାଗିଲେ। ତେଣୁ କୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ଦ୍ୱାରିକାଧିଶ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପରେ ରାଧା ଥରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପାଇଁ ଦ୍ୱାରକା ସହରକୁ ଯାଇଥିଲେ। ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ରାଧା ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ବିବାହ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ, ତଥାପି ସେ ଦୁଖୀ ନଥିଲେ

ଦ୍ୱାରାର ଦ୍ୱାରକା ବ୍ୟତୀତ ରାଧାଙ୍କୁ କେହି ଜାଣି ନ ଥିଲେ। ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ରାଧାଙ୍କୁ ଦେଖିବା ମାତ୍ରେ ତାଙ୍କ ଖୁସି ରହିଲା ନାହିଁ। ତା’ପରେ ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କର ମନ ଥିଲା, ସେ କୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ଦେଖିବେ ଏବଂ ସେ ତାଙ୍କ ପ୍ରାସାଦରେ ରହିବାକୁ ଲାଗିଲେ | ରାଧା ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ପ୍ରାସାଦରେ ରହି ଦାୟିତ୍ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ। ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ନିକଟତର ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ରାଧା ତାଙ୍କ ସହ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ସଂଯୋଗ ଅନୁଭବ କରିପାରିନଥିଲେ ତେଣୁ ସେ ରାଜପ୍ରାସାଦରୁ ଦୂରେଇ ଯିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ। ରାଧା ବର୍ତ୍ତମାନ ଦ୍ୱାରକାଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ | ସମୟ ସହିତ ରାଧାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଦୁର୍ବଳ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା।

ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କର ଶେଷ ସମୟ ପାଖେଇ ଆସିଲା, ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତାଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ରାଧାଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ଇଚ୍ଛା ପଚାରିଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ ରାଧା ତାଙ୍କୁ ଶେଷ ବଂଶୀ ବଜାଇବାକୁ କହିଥିଲେ। ରାଧାଙ୍କ ଆଦେଶରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଅନେକ ଦିନ ଧରି ବଂଶୀ ବଜାଇଲେ। ବଂଶୀ ଶୁଣିବା ସମୟରେ ରାଧା ତାଙ୍କ ଶରୀର ଛାଡିଥିଲେ। ରାଧାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଦୁଃଖର କୌଣସି ସୀମା ନଥିଲା। ସେ ଭଲଭାବେ ଜାଣିଥିଲେ ଯେ ରାଧାଙ୍କ ପାଇଁ ତାଙ୍କର ବଂଶୀ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରିୟ ଥିଲା | ସେ ରାଧାଙ୍କ ଶରୀର ଛାଡିବା ମାତ୍ରେ ସେ ବଂଶୀ ଭାଙ୍ଗି ବୁଦା ଭିତରକୁ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଏବଂ ଆଉ ବଂଶୀ ବଜାଇଲେ ନାହିଁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *