June 21, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ଭଗବାନ ନିଜେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁ ଘରେ ଏହି ୫ଟି ଜିନିଷ କେବେ ରହେନାହିଁ, ସେଠାରେ ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା କେନେ ରୁହେ ନାହିଁ…

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଅନେକ ଦେବତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ। କିନ୍ତୁ କେତେକ ଦେବତା ଏବଂ ଦେବୀ ଏତେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଯେ ଲୋକଙ୍କ ଜିଭରେ ସେମାନଙ୍କର ନାମ ସର୍ବଦା ରହିଥାଏ | ଯେତେବେଳେ ବି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ନ୍ତି, ସେ ପ୍ରଥମେ ତାଙ୍କ ନାମ ନିଅନ୍ତି | ସେହି ନାମଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ରାମଙ୍କ ନାମ | କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କ ବିଷୟରେ ନୁହେଁ ବରଂ ତାଙ୍କ ଅବତାର ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ। ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ବିଷୟରେ କୁହାଯାଏ ଯେ ସେ ପିଲାଦିନରୁ ବହୁତ ଦୁଷ୍ଟ ଥିଲେ। – ଏହି 5 ଟି ଜିନିଷ କଦାପି ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧିରେ ହ୍ରାସ ହୁଏ ନାହିଁ |

ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କର ଶିଶୁ ରୂପ ତାଙ୍କର ବଡ଼ ଧର୍ମ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ପୂଜା କରାଯାଏ | ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ମଧ୍ୟ ଜୀବନ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଜ୍ଞାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ମହାଭାରତ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଶ୍ରୀ କୃଷ୍ଣ ହିଁ ଅର୍ଜୁନଙ୍କୁ ଗୀତା ବିଷୟରେ ଜ୍ଞାନ ଦେଇଥିଲେ। ଗୀତା ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପରେ ଅର୍ଜୁନ ତାଙ୍କ ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ଯୁଦ୍ଧ କରି ଜିତିଲେ | ମହାଭାରତ, ଯୁଧିଷ୍ଠିର ସମୟରେ, ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ପୂଜା ଘରେ ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ କେଉଁ ଜିନିଷ ବା ଜିନିଷର ଯତ୍ନ ନେବା ଉଚିତ୍? ସେତେବେଳେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଅନେକ କଥା କହିଥିଲେ।

ଆଜି ଆମେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ କ’ଣ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ ତାହା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ। ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କୁହାଯାଇଥିବା ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ତାଙ୍କ ଘରେ ରଖନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଘରେ ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ସବୁଦିନ ପାଇଁ ରହିଥାଏ |

ଚନ୍ଦନ – ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଚନ୍ଦନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପବିତ୍ର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ବାଲୁକା କାଠର ସୁଗନ୍ଧ ଦ୍ୱାରା ବାୟୁମଣ୍ଡଳର ନକାରାତ୍ମକତାକୁ ଦୂର କରାଯାଇଥାଏ | ସମସ୍ତ ଦେବତାଙ୍କର ପୂଜା ସମୟରେ ଚନ୍ଦନ କାଠ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ | ଚପଲ ତିଲକ ପ୍ରୟୋଗ କରିବାରେ ଜଣେ ମାନସିକ ଶାନ୍ତି ପାଇଥାଏ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ଘରେ ସବୁବେଳେ ଚପଲ ରଖିବା ଉଚିତ୍ | ପୂଜା ସମୟରେ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଜରୁରୀ |

ବୀଣା – ବୀଣା ହେଉଛି ଶିକ୍ଷାର ଦେବୀ ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ପ୍ରିୟ ବାଦ୍ୟଯନ୍ତ୍ର | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯେଉଁ ଘରେ ବୀଣା ରଖାଯାଏ, ସେହି ଘରର ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କ ଜ୍ଞାନ ବହୁତ ବିକଶିତ ହୁଏ | କଠିନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ମଧ୍ୟ ଧର୍ଯ୍ୟ ଧରିବାକୁ ପ୍ରେରଣା ପାଇଥାଏ |

ଘିୟ – ଘିକୁ ସବୁବେଳେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ସଂରକ୍ଷଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ଏହା ବ୍ୟକ୍ତିର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ତଥା ଇଶ୍ୱରଙ୍କ ଉପାସନା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଘି ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରେ ଏବଂ ପ୍ରତିଦିନ ଘିର ଏକ ଦୀପ ଜାଳିବା ଉଚିତ୍ | ଏହି କାରଣରୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ଘି ରଖିବା କଥା ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି | ଘି ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ ତୁମେ ତୁମର ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଦେଖା କରିବା ଉଚିତ୍ |

ମହୁ: କୁହାଯାଏ ଯେ ଯେଉଁ ଘରେ ମହୁ ରଖାଯାଏ, ଭସ୍ତୁ ଦୋଶ ସେହି ଘରେ ଚୁପ୍ ହୋଇଯାଏ | ପୂଜା ସମୟରେ ମହୁ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଯେଉଁ ଘରେ ପ୍ରତିଦିନ ପୂଜା କରାଯାଏ ସେହି ଘରେ ମହୁ ରହିବା ଉଚିତ୍ |

ଜଳ: ସବୁବେଳେ ସଫା ପାଣି ଘରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ | ଯେତେବେଳେ ବି ଜଣେ ଅତିଥି ଘରକୁ ଆସନ୍ତି, ସର୍ବପ୍ରଥମେ ତାଙ୍କୁ ପିଇବାକୁ ଥଣ୍ଡା ପାଣି ଦିଅନ୍ତୁ | ଏହା ମଧ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିର ରାଶିଫଳ ତ୍ରୁଟି ଦୂର କରିଥାଏ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *