March 1, 2024

Odia Express

News For Public

ଚାହା ପିଉ ଥିବା ଲୋକ ଏହି କଥା କୁ ନିଶ୍ଚୟ ଜାଣିରଖନ୍ତୁ – ନହେଲେ ପରେ ପସ୍ତେଇବା ପାଇଁ ପଡିବ…

ଚାହା କୁ ଆମ ଦେଶରେ ଲୋକେ ଜଳଖିଆ ଭଳି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି। ନଖାଇଲେ ଚାଲିବ କିନ୍ତୁ କିଛି ଲୋକଙ୍କ ଚାହା ନପିଲେ ଜମା ଚଳିବ ନାହିଁ। ଚାହା ର ଭାରତ ରେ ଇତିହାସ ବେଶୀ ପୁରୁଣା ନୁହଁ। ମାତ୍ର ୩୦୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଚାହା ପ୍ରଥମ କରି ଭାରତ କୁ ଆସିଥିଲା। ପରେ ଇଂରେଜ ମାନେ ଚାହା କୁ ଭାରତରେ ଚାଷ କଲେ। ଲୋକ ନିଶା ଦ୍ରବ୍ୟ ମଦ ବିଡ଼ି ଛାଡି ପାରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଚାହା ନୁହଁ। କାରଣ ଏହା ମଧ୍ୟ ଏକ ନିଶା ଦ୍ରବ୍ୟ ପରି ହିଁ ଅଟେ। ଯାହା କୁ ନେବା ପରେ ଆପଣ ସତେଜ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ପରେ ହାଲିଆ ହୋଇଯାନ୍ତି।ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଚା ପ୍ରେମୀ, ତେବେ ସାବଧାନ ରୁହନ୍ତୁ । ହଁ, ଏକ କପ୍ ଚା ଯାହା ହୃଦୟକୁ ଶାନ୍ତ କରିପାରିବ ଅନେକ ଉପାୟରେ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ।

ଯଦି ଆପଣ ସୀମିତ ପରିମାଣର ଚା ନିଅନ୍ତି, ଦିନକୁ 2 କପ କି ତିନି କପ ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ସତେଜତା ପୂରଣ କରିପାରିବ। କିନ୍ତୁ ଅଧିକ ଚା ପିଇବାର ମଧ୍ୟ ଏହାର ଅସୁବିଧା ଅଛି। ଚା ’ପିଇ ଆପଣ ନିଦ୍ରାହୀନତା ଶୁଣିଥିବେ ନିଶ୍ଚୟ, କିନ୍ତୁ ଏହା ସହିତ ଅଧିକ ଚା’ ଖାଇବାର ଅନେକ କ୍ଷତିକାରକ ପ୍ରଭାବ ଅଛି । ଚା’ର ଅତ୍ୟଧିକ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ପେଟ, ଅନ୍ତନଳୀ ଏବଂ ହୃଦୟ ପାଇଁ ଏହା ହାନିକାରକ ଅଟେ। ଆପଣ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ହୋଇପାରନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ସକାଳର ଚା ’କପ୍ ଆସିବା ପରେ ଆଖି ଖୋଲିବେସକାଳୁ ଚା ସନ୍ଧ୍ୟା ରେ ମଧ୍ୟ ଚା।

ଏହା ନିଜକୁ ଟାଣେ, ଯଦିଓ ସକାଳେ ଚା ’ପିଇବା ମଧ୍ୟ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ସତେଜତା ଆଣିପାରେ, କିନ୍ତୁ ଚା’ର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର ହେତୁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର କ୍ଷତି ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ଏଠାରେ ଆମେ ଅଧିକ ଚା ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା କ୍ଷତି ବିଷୟରେ କହୁଛୁ। ଏହି କାରଣରୁ, ପେଟରେ ଜଳିବା ଏବଂ ଛାତିରେ ଜଳିବା ଭଳି ରୋଗ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଚା ର ହାନିକାରକ।

ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତ ଚାପ ବଢ଼େ – ଚା ସହିତ ବ୍ୟବହୃତ ଚିନି ଆପଣଙ୍କୁ ଅସୁସ୍ଥ କରୁଛି ।ଚିନି, ହୃଦରୋଗ ଏବଂ ରକ୍ତଚାପ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ। ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏକ ପରୀକ୍ଷଣ କରିବା ଉଚିତ ଯେ ଚା ପିଇବା ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କ ରକ୍ତଚାପ ମାପ ଏବଂ ଚିନି ମାପନ୍ତୁ।ଚା ପିଇବାର ଅସୁବିଧା ଏତେ ଭୟଙ୍କର ଯେ ଆପଣ ବୋଧହୁଏ ନିଜେ ଚା ପିଇବା ଛାଡିବେ।

ୟୁରୋପରେ ସେମାନେ ଚା’ରେ ଧଳା ଚିନି ଏବଂ କ୍ଷୀର ମିଶାନ୍ତି ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ଥିବା ଚା’ରେ ସବୁଜ ପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଥାଏ। ଗ୍ରୀନ ଟି ସେଠି ବେସି ପିଅନ୍ତି। ଭାରତରେ କଳା ଚା ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରକାର ଅଳିଆ ଯାହା ଗରୀବ ଲୋକଙ୍କ ପାଖକୁ ପଠାଯାଉଛି।ତେଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଚା ପିଇବାର ଅସୁବିଧା ବିଷୟରେ କହୁଛୁ | ବୋଧହୁଏ ତାପରେ ଆପଣ ଚା ପିଇବା ବନ୍ଦ କରିବେ ଏହି କଥା ସବୁ ଜାଣିବା ପରେ।

ଗ୍ୟାଷ୍ଟିକ କୁ ଜନ୍ମ ଦିଏ ଚା – ଗରମ ଦେଶରେ ଚିନି ଚା ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଗ୍ୟାସ୍ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ । ଅମ୍ଳୀୟ ହୋଇ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଏସିଡ୍ ପରିମାଣ ବଢାଥାଏ । ଯାହା ଗ୍ୟାସ ଏବଂ ଜଳିବା ଆରମ୍ଭ କରେ।

ଆଣ୍ଠୁ ଅଣ୍ଟା ବିନ୍ଧା ଦରଜ ଯନ୍ତ୍ରଣା କାରଣ ଚା  – ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ହାତ ଏବଂ ପାଦରେ ବହୁତ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ, ତେବେ ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଚା । ଚା ଆମ ହାଡକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରେ। ସେ ତରଳିବା ଆରମ୍ଭ କରେ। ଅଳ୍ପ ବୟସରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଶୋଇବା ସମୟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ।ଏହା ଚା ’ହେତୁ ହୋଇଥାଏ।

କ୍ୟାନ୍ସର ସୃଷ୍ଟି କରେ ଚା – ମହିଳା ମାନଙ୍କ ସ୍ତନ କର୍କଟ ହେବାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ଚା। ଅଧିକ ଚା ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ମଧ୍ୟରେ କ୍ୟାନ୍ସର ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ। ପୁରୁଷ ମାନଙ୍କ ପ୍ରୋଟେଷ୍ଟ କ୍ୟାନ୍ସର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ୯୮% ଦାୟୀ ଅଟେ ଚା। ଚା ରେ ଥିବା ନିକୋଟିନ ବିଷ ସହ ସମାନ ଅଟେ। ଏହା ଶରୀର ର ରୋଗପ୍ରତିରୋଧ କ୍ଷମତା କୁ ହ୍ରାସ କରେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *