May 25, 2024

Odia Express

News For Public

ପୁରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ଏହି ୫ ଟି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଜନକ ରହସ୍ୟ ଯାହା ଆଗେ ବିଜ୍ଞାନ ମଧ୍ୟ ହାର ମାନିଚି – ସବୁ ଓଡ଼ିଆ ଏ ବିଷୟରେ ନିଶ୍ଚୟ ପଢିବା ଦରକାର

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରକୁ ବହୁତ ନାମିତ କରାଯାଇଛି କାରଣ ଏହା ଚାରୋଟି ଧାମ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ | ଏଗୁଡ଼ିକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମନ୍ଦିର ଯେଉଁଠାରେ ହଜାର ହଜାର ଭକ୍ତ ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଆସନ୍ତି | ଏହି ମନ୍ଦିର ଓଡିଶାର ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ପୁରୀ ସହରରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଏହା ହେଉଛି ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ମନ୍ଦିର, ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଅବତାର, ଯିଏ ତାଙ୍କ ବଡ଼ ଭାଇ ବଳରାମ ଏବଂ ଭଉଣୀ ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କ ସହ ଏଠାରେ ବସିଛନ୍ତି।ଏହି ମନ୍ଦିରଟି ପ୍ରାୟ ୮୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଏବଂ ଅନେକ କାରଣରୁ ଏହାର ଅନେକ ନାମ ଅଛି | ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଇଚ୍ଛା ଫଳ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବାକୁ ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ଆସନ୍ତି | ତଥାପି, ଏହି ମନ୍ଦିର ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହାକି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଚମତ୍କାର ଏବଂ ରହସ୍ୟମୟ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ଏପରି କିଛି ଚମତ୍କାର ଜିନିଷ ବିଷୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଆମେ

ବିପରୀତ ଦିଗରେ ପବନ ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ – ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ଶିଖରରେ ପତାକା ସବୁବେଳେ ପବନର ବିପରୀତ ଦିଗରେ ବୋହିଥାଏ | ଏହି ମନ୍ଦିରର ବଡ଼ ରହସ୍ୟ ହେଉଛି ବିପରୀତ ଦିଗରେ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରାଯାଇଛି | ଦିନ ସମୟରେ ସମୁଦ୍ରରୁ ପବନ ପୃଥିବୀ ଆଡକୁ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପୃଥିବୀରୁ ସମୁଦ୍ର ପରି ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ, କିନ୍ତୁ ଏହି ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ବିଜ୍ଞାନ ମଧ୍ୟ ଭୁଲ ପ୍ରମାଣିତ ହୁଏ | ଏଠାରେ ବାୟୁ ଚଳାଇବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ବିପରୀତ ଅଟେ | ଏହା କାହିଁକି ହେଉଛି ତାହା କେହି ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି।

ସୁଦର୍ଶନ ଚକ୍ରର ଏହି ରହସ୍ୟ – କେବଳ ଏହି ମନ୍ଦିରର ଉପରି ଭାଗରେ ଥିବା ପତାକା ନୁହେଁ, ସୁଦର୍ଶନ ଚକ୍ର ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଚମତ୍କାର ଦେଖାଯାଉଛି | ଏହି ସୁଦର୍ଶନ ଚକ୍ର ବିଷୟରେ କୁହାଯାଏ ଯେ ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ କୌଣସି ଭି ଦିଗରୁ ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଅନୁଭବ କରିବେ ଯେ ଚକ୍ରର ଚେହେରା ଆପଣଙ୍କ ପକ୍ଷରେ ଅଛି | ଏଥି ସହିତ, ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ହେଉଛି ସୂର୍ଯ୍ୟ ଯେତେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ମନ୍ଦିରର ଶିଖର ଛାୟା ଭୂମିରେ ପଡ଼େ ନାହିଁ | ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେହି ମନ୍ଦିରର ଶିଖରାର ଛାୟା ଦେଖିପାରି ନାହାଁନ୍ତି।

ସମୁଦ୍ରର ଶବ୍ଦ ମନ୍ଦିରରେ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଯାଏ – ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ଅବସ୍ଥିତ, ଏହାର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଯୋଡିଥାଏ | ତେବେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ଯେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ସମୁଦ୍ରର ତରଙ୍ଗ କେବେ ଶୁଭିନି। ସେହି ସମୟରେ, ତୁମେ ମନ୍ଦିରରୁ ବାହାରିବା ମାତ୍ରେ ତୁମେ ସମୁଦ୍ରର ତରଙ୍ଗର ଶବ୍ଦ ଶୀଘ୍ର ଶୁଣିବ, କିନ୍ତୁ ତୁମେ ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ମାତ୍ରେ ଏହି ସ୍ୱର ଅଦୃଶ୍ୟ ହେବ | ଏହି ଜିନିଷ ଏଠାରେ ଭ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଆସୁଥିବା ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରେ |

ପକ୍ଷୀମାନେ ଉପରେ ବସନ୍ତି ନାହିଁ – ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଦେଖିଥିବେ ଯେ ଆକାଶରେ ଉଡ଼ୁଥିବା ପକ୍ଷୀମାନେ ବେଳେବେଳେ ନିକଟସ୍ଥ ମନ୍ଦିରର ଶିଖରରେ ବସିଥା’ନ୍ତି | ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ଆପଣ ଏହି ଦୃଶ୍ୟ କେବେବି ଦେଖିବେ ନାହିଁ | ଏହା ମଧ୍ୟ ଏକ ପ୍ରକାର ରହସ୍ୟ ଯେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ପକ୍ଷୀ ଏହି ମନ୍ଦିରର ଉପରୁ ଯାଇ ନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ କୌଣସି ପକ୍ଷୀ ଶିଖରରେ ବସିଥିବାର ଦେଖାଯାଇ ନାହିଁ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ବିମାନ ମଧ୍ୟ ମନ୍ଦିର ଉପରେ ଉଡ଼ୁନାହିଁ, ଯାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ |

ଖାଇବା କେବେ ଅଭାବ ରହେ ନାହିଁ – ପ୍ରତ୍ୟେକ ମନ୍ଦିରର ରୋଷେଇ ଘରେ ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଖାଦ୍ୟ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଏହି ମନ୍ଦିରର ରୋଷେଇ ଘର ଆପଣଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିବ | କହିରଖୁ ଯେ ଏଠାରେ ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ, ଗୋଟିଏ ପାତ୍ରକୁ ଅନ୍ୟ ଉପରେ ରଖି ସାତୋଟି ହାଣ୍ଡି ରଖାଯେ ରନ୍ଧା ହୁଏ | ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ହେଉଛି, ଖାଦ୍ୟ ସର୍ବଦା ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଉପରେ ଥିବା ପତ୍ର ର ଖାଦ୍ୟ ଆଗ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଏ ଏବଂ ଶେଷଟି ପାତ୍ରର ଖାଦ୍ୟ ସବୁଠୁ ଶେଷରେ ରୋଷେଇ ସରେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ |ଏଠାରେ କେବେ ଖାଇବାର ଅଭାବ ହୁଏ ନାହିଁ | ଯଦିଓ 20 ହଜାର ଲୋକ ହଠାତ୍ ଆସନ୍ତି, ଏଠାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ପାଇଁ କଦାପି ହ୍ରାସ ହୁଏ ନାହିଁ | ଏଥି ସହିତ, ମନ୍ଦିର ଫାଟକ ବନ୍ଦ ହେବା ମାତ୍ରେ ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଶେଷ ହୁଏ | ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ଚମତ୍କାର ଏବଂ ରହସ୍ୟମୟ କରିଥାଏ |

ତେବେ ଆପଣ ମାନେ ଆମ ପ୍ରଭୁ ଙ୍କ ବିଷୟରେ ଆଗରୁ ଏକଥା ଜାଣିଥିଲେ କି | ଜଗତର ନାଥ ଆମକୁ ସବୁବେଳେ ସବୁ କଷ୍ଟ ରୁ ଦୁରେଇ ରଖିଛନ୍ତି | ଆସ କରୁଚୁ ସାରା ଓଡିଶା ବାସୀଙ୍କ ଉପରେ ଭଗବାନ ଙ୍କ ଆସରିବ ସବୁବେଳ ଏପରି ରହିଥିବା | ସାଙ୍ଗମାନେ ସହ ଏହାକୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *