June 20, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

‘ମହାଭାରତ’ ସିରିଏଲରେ ଦେବରାଜ ଇନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ବୃଦ୍ଧ ଆଶ୍ରମ ରେ ଏପରି ଜୀବନ କାଟୁଛନ୍ତି – ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି ଏପରି…

ଲକଡାଉନ୍ ରେ ଦୂରଦର୍ଶନ ରେ ବି.ଆର୍ ଚୋପ୍ରାଙ୍କ ‘ମହାଭାରତ’ ସିରିଏଲ ପୁନର୍ବାର ପ୍ରସାରିତ ହୋଇଥିଲା | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହି ଐତିହାସିକ କ୍ରମରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ କଳାକାର ପୁଣି ଥରେ ଆଲୋଚନାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛନ୍ତି | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ସିରିଏଲର କଳାକାର ସତୀଶ କୌଲ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ | ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଏହା ହେଉଛି ସେହି ସମାନ ସତୀଶ କୌଲ ଯାହାକୁ ପଞ୍ଜାବୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନ କୁହାଯାଉଥିଲା | ଏକ ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ସତୀଶ ହିନ୍ଦୀ ଏବଂ ପଞ୍ଜାବୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ଜଣେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଭିନେତା ଥିଲେ | ତାଙ୍କର କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ସମ୍ପତ୍ତି ଥିଲା। ବଡ ଉତ୍ପାଦକମାନେ ତାଙ୍କ ସହିତ କାମ କରିବା ପାଇଁ ମରନ୍ତି | ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସତୀଶ ଜୀଙ୍କର ଅବସ୍ଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ। ସେମାନେ ଏକ ଦୁଖଦ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି।

ସତୀଶ କୌଲ ପଞ୍ଜାବୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିଅର୍ ୧୯୭୯ ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭରେ ସେ ଅନେକ ହିଟ୍ ପଞ୍ଜାବୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ହିନ୍ଦୀ ସିନେମାର ଏକ ଅଂଶ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ। ସେ ‘କରିସ୍ମା’, ‘ଆଣ୍ଟି ନମ୍ବର ୱାନ୍’, ‘ପ୍ୟାର୍ ତୋ ହୋନା ହା ଥା’, ‘ପ୍ୟାର୍ କା ମନ୍ଦିର’, ଭଳି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ତାଙ୍କର ଅଭିନୟ ରାଣ୍ଡ ବିସ୍ତାର କରିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ସତୀଶ ଜୀ ୩୦୦ ରୁ ଅଧିକ ପଞ୍ଜାବୀ ଏବଂ ହିନ୍ଦୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ।

ମହାଭାରତରେ ‘ଦେବରାଜ ଇନ୍ଦ୍ର’ ଭୁକିମ କରିଥିଲେ – ସିନେମା ପରେ ସତୀଶ କୌଲ ଟିଭିରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ। ଏଠାରେ ସେ ଦେବରାଜ ଇନ୍ଦ୍ର ଭାବରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସିରିଏଲ ‘ମହାଭାରତ’ରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ। ସେ ହେଉଛନ୍ତି ସେହି ଇନ୍ଦ୍ର ଯିଏ ଜଣେ ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କ ଛଦ୍ମନାମ କରି ଦାନବୀର କର୍ଣ୍ଣ ଙ୍କୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ କୁଣ୍ଡଳୀ ମାଗିଥିଲେ। ଲୋକମାନେ ଏହି ଚରିତ୍ରକୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରିଥିଲେ | ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ସେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରୁ ଟିଭିରେ ଅଭିନୟ କରିବାର ଏକ କାରଣ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ, ଆତଙ୍କବାଦର ଛାୟା 80 ଦଶକରେ ବ୍ୟାପି ଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସତୀଶଜୀଙ୍କ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର କ୍ୟାରିୟର ବୁଡ଼ି ଯାଉଥିଲା |

ବିକ୍ରମ ଏବଂ ବେତାଳ ରେ ଅନେକ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ – ମହାଭାରତ ବ୍ୟତୀତ ସତୀଶ କୌଲ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଟିଭି ଶୋ’ରେ ବଡ ବଡ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ | ଏଥିରେ ରାମାନନ୍ଦ ସାଗର ‘ବିକ୍ରମ ଏବଂ ବେତାଳ ‘ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଥିଲା | ଏହି ସିରିଏଲରେ ସତୀଶ କୌଲ ନିଜେ ଯୁବରାଜ ଆନନ୍ଦାସେନ, ପ୍ରିନ୍ସ ଅଜୟ, ମଧୁସୂଦନ, ସତ୍ୟଶେଲ, ପ୍ରିନ୍ସ ଭାଜ୍ରମୁକି, ସେନାପତି ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟମଲଙ୍କ ସମେତ ଅନେକ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

କୋଟିପତି ହୋଇଥିବା ଆଜି ରୋଡ଼ପତି – ସତୀଶ କୌଲ ଲୁଧିଆନାରେ ଏକ ଅଭିନୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲି ନିଜର ସମସ୍ତ ସଞ୍ଚୟ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଥିଲେ। ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତ ତାଙ୍କର ଅଭିନୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖରାପ ହୋଇଗଲା ଏବଂ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ଟଙ୍କା ବୁଡ଼ିଗଲା | ଆଲାମ ଥିଲା ଯେ ଏହି ଅଭିନେତା, ଯିଏ ଥରେ କୋଟି ଟଙ୍କା ଗଣନା କରିଥିଲେ, ତାଙ୍କ ଖର୍ଚ୍ଚ ପାଇଁ ଟଙ୍କା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ବାକି ନଥିଲା | ଉପରୁ, ଏହି ଅବସ୍ଥାରେ ପତ୍ନୀ ଏବଂ ପୁଅ ତାଙ୍କୁ ଛାଡି ଆମେରିକାରେ ଚାଲିଗଲେ |

ବୃଦ୍ଧାଶ୍ରମରେ ଜୀବନ କଟାଯାଉଛି – ଯଦି ଉତ୍ସକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ, ତେବେ ଆଜିକାଲି ପଞ୍ଜାବ ରାଜ୍ୟର ଲୁଧିଆନାରେ ବିବେକାନନ୍ଦ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥାରେ ସତୀଶ କୌଲ ଜୀବିକା ନିର୍ବାର କରୁଛନ୍ତି। ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଔଷଧ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ନାହିଁ | ଥରେ ତାଙ୍କୁ ବିଲ୍ ପୈଠ କରିବାକୁ ଟଙ୍କା ନଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଲୁଧିଆନାର ଏକ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖର ବିଷୟ ଯେ ସତୀଶ କୌଲ ଙ୍କ ପରି ଜଣେ ଦକ୍ଷ ତାରକା ଆଜି ଏପରି ଦୁଖଦ ଜୀବନଯାପନ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *