March 3, 2024

Odia Express

News For Public

ସାଇକ୍ଲୋନ ଆମ୍ଫାନ୍ ରଚିଲା ତାଣ୍ଡବ – ଏହି ଅଂଚଳ ରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ କ୍ଷତି ହେଲା – ଓଡ଼ିଶାର ଏହି ଜିଲ୍ଲା ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ..

1 min read

ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଆମ୍ଫାନ ଧକ୍କା ଦେଇଛି ଏବଂ ଏହି ଝଡ ଯୋଗୁଁ ବୁଧବାର ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଦିଘା ଠାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଓ ପ୍ରବଳ ପବନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହି ଝଡ ଓଡିଶାର ପାରାଦୀପ ପାର ହୋଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ବଙ୍ଗଳାର ଦିଗା ଆଡକୁ ଗତି କରିଛି। ଯେଉଁ କାରଣରୁ ବଙ୍ଗଳାର ଦିଘାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଦ୍ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଆମ୍ଫାନ୍ର ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ଝଡ ର ବେଗ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦ୍ରୁତ ଏବଂ ଏହି ଝଡ ପାରାଦୀପରେ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି 44 କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଗତି କରୁଛି। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ପହଞ୍ଚିବାବେଳେ ଏହିଝଡ ର ଗତି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଯିବାକୁ ଯାଉଛି ଏବଂ ଏହା ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ |ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ପୂର୍ବ ମେଦିନପୁରର 24 ପାରଗାନା ଉପରେ ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ଝଡ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ। ଏହି ଝଡ ଯୋଗୁଁ ଏହି ଦୁଇଟି ଅଞ୍ଚଳ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ।

ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏମ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଆମ୍ଫାନ ଓଡିଶାର ପାରାଦୀପଠାରୁ ୧୧୦ କିଲୋମିଟର ପୂର୍ବରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଝଡ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଆଡକୁ ଗତି କରୁଛି। ଏହି ଝଡ ଓଡିଶାର ପାରାଦୀପ ପାର ହୋଇ ବଙ୍ଗଳାର ଦିଘା ଆଡକୁ ଗତି କରିଛି। ଏହା କିଛି ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ସେଠାରେ ରହିବ | ପାରାଦୀପରେ ଏହି ଝଡର ବେଗ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି 44 କିଲୋମିଟର ଥିଲା ଯାହା ଦିଘା ଏବଂ ବଙ୍ଗଳା ଆଡକୁ 200 ରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ | ଆସନ୍ତାକାଲି ସକାଳେ ଏହି ଝଡ ବାଂଲାଦେଶରେ ପହଞ୍ଚିବ। ଏମ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ବାଂଲାଦେଶରେ ପହଞ୍ଚିବା ବେଳକୁ ଏହି ଝଡର ଗତି ହ୍ରାସ ପାଇବ। ତେବେ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ବର୍ଷା ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବ |ତେବେ, ଓଡ଼ିଶା ର ଉପକୂଳ ଅତିକ୍ରମ କରିସାରିବା ପରେ ଅମ୍ଫାନ ଯୋଗୁ ଅତି ଜୋର ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ଜଗତସିଂହପୁର, ଭଦ୍ରକ ,କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା, ଓ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷ ହେବ ସହ ପ୍ରବଳ ମାତ୍ରାରେ ପ୍ରଭାବ ପଡିଛି |ତେବେ ଓଡିଶା ସରକାର ଏ ନେଇ ସମସ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି

ଏମ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଝଡ ଯୋଗୁଁ ମଧ୍ୟାହ୍ନରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ମଧ୍ୟରେ ଭୂସ୍ଖଳନ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ବଙ୍ଗଳାର ଏହି ଝଡ ଅନେକ ଧ୍ୱଂସ ଘଟାଇପାରେ। ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ପୂର୍ବ ମେଦିନପୁରର 24 ପରଗାନାରେ ସାଇକ୍ଲୋନ ଆମ୍ଫାନ୍ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ | ଏହି କାରଣରୁ ଆସନ୍ତାକାଲି ଆସାମ ଭଳି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବ। ଆଜି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବର୍ଷା ସହିତ ପ୍ରବଳ ପବନ ହେବ। ପବନର ଗତି ଧୋନୀ ଝଡର ବେଗରେ ରହିବ | ଏମ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ୧୯୯୯ ରେ ମହାସାଗରରେ ଆସିଥିବା ସୁପର ସାଇକ୍ଲୋନନ୍ ପରେ ଏହା ସବୁଠାରୁ ବିପଜ୍ଜନକ ଝଡ ଅଟେ। ଏହି ଝଡ ଯୋଗୁଁ 4-5 ମିଟର ଉଚ୍ଚର ତରଙ୍ଗ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା

ଗତକାଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ଝଡ ଆମ୍ଫାନକୁ ନେଇ ଏକ ବୈଠକ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ଝଡକୁ କିପରି ଏଡାଇ ହେବ ସେନେଇ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ଡର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ NDRF ଦଳ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ 53 ଟି ଟିମ୍ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ଏଠାରୁ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି | ଏଥିସହ ଏହି ଝଡକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କୋଲକାତା ବନ୍ଦର ଟ୍ରଷ୍ଟ (KOPT) ନାବିକମାନଙ୍କୁ ବିପଦ ସମ୍ପର୍କରେ ସତର୍କ କରାଇ ଦେଇଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଟ୍ରେନରେ ଜାହାଜ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *