March 3, 2024

Odia Express

News For Public

୫୮ ବର୍ଷ ପରେ ଦୁଇ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଦୁଇଟି ଚନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ଗୋଟିଏ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣ, ଏହି ରାଶିର ଲୋକମାନେ ଗଭୀର ଭାବରେ ପ୍ରଭାବିତ ହେବେ..

1 min read

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁନ୍ ମାସରେ ଦୁଇଟି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଅଛି | ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ଚନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣ। ମାଣ୍ଡିଆ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ 5 ଜୁନ୍ ଏବଂ 21 ଜୁନ୍ ରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ହେବ | ଏଥି ସହିତ, ଜୁଲାଇ 5 ରେ, ମାଣ୍ଡିଆ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ହେବ, ଅର୍ଥାତ୍ କ୍ରମାଗତ ଦୁଇ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ତିନୋଟି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଆସିବ | ପଣ୍ଡିତଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଶନି ଏହି ସମୟରେ ମକର ରାଶିରେ ରିଟ୍ରୋଗ୍ରେଡ୍ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ 1962 ମସିହାରେ ଏହିପରି ଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। 1962 ମସିହାରେ ମଧ୍ୟ ଶନି ମକର ରାଶିରେ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ ଏବଂ କ୍ରମାଗତ ତିନିଟି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ହୋଇଥିଲା | 1962 ମସିହାରେ, ଜୁଲାଇ 17 ରେ ମାଣ୍ଡିଆ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ, ଜୁଲାଇ 31 ରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ଏବଂ ଅଗଷ୍ଟ 15 ରେ ମାଣ୍ଡିଆ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଏବଂ ଏଥର ମଧ୍ୟ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମାନ କ୍ରମରେ ଘଟୁଛି।ଜୁନ୍ 5 ରେ, ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସହିତ ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ମାସର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ମଧ୍ୟ ଅଛି | ଜୁନ୍ 21 ରେ, ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ସହିତ ଆଶାଙ୍କର ଅମାବାସ୍ୟା ଦିନ | 5 ଜୁଲାଇରେ ଆଶା ଚନ୍ଦ୍ରର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଥିବାବେଳେ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସହିତ |

ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଭାରତରେ ଦେଖାଯିବ – 5 ଜୁନ୍ ଏବଂ 5 ଜୁଲାଇରେ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ମଧ୍ୟ ଭାରତରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ | ତଥାପି, ସେମାନଙ୍କର ରାଶି ଚିହ୍ନ ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ | କିନ୍ତୁ ଜୁନ୍ 21 ରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବ | ଜୁନ୍ 21 ରେ, ଆଂଶିକ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ହେବ | ଏହି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଭାରତର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏସିଆ, ଆଫ୍ରିକା ଏବଂ ୟୁରୋପରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବ।

ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ସମୟ – ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣର ସୁଟାକ୍ ଅବଧି ଜୁନ୍ 20 ର ରାତି 10.14 ମିନିଟରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ, ଯାହା ଜୁନ୍ 21 ର ଅପରାହ୍ନରେ 1.38 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ | ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣର ସ୍ପର୍ଶ ସକାଳ 10.14 ମିନିଟରେ, ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣର ମଧ୍ୟଭାଗ 11.56 ମିନିଟରେ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣର 1.38 ମିନିଟରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ |

ଏହି ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ହେବ – ପଣ୍ଡିତଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ଶ୍ରୀଗାଶିରା ନକ୍ଷତ୍ର ଏବଂ ମିଥୁନରେ ହେବ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏହି ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ ଶୁଭ ନୁହେଁ | ଏହି ନକ୍ଷତ୍ର ଏବଂ ରାଶିରେ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରି ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏକ ପଦ ଲେଖା ହୋଇଛି ଯାହାକି ନିମ୍ନଲିଖିତ ଅଟେ-

ମିଥୁନ ପ୍ରଭାରାଗନ୍ନା ନ୍ରୁପା ନ୍ରୁପାମାଟ୍ରା ବାଲିନ୍: କଳାକାର :।

ଯମୁନାତଜା: ସାବଲିକା ମାଟିଆ: ସୁହିଜାନାଇ: ସମନ୍ୱିତ :।

ଏହି ପଦ ମାଧ୍ୟମରେ, କୁହାଯାଇଛି ଯେ ମିଥୁନରେ ଯେତେବେଳେ ବି ସୂର୍ଯ୍ୟ କିମ୍ବା ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ହୁଏ, ଉଚ୍ଚ ପଦବୀର ଲୋକମାନେ କ୍ଷତି ସହିଥାନ୍ତି। ଅର୍ଥାତ୍ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ରାଜା, ମନ୍ତ୍ରୀ, କଳା କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଯେଉଁମାନେ ଯମୁନା ନଦୀ କୂଳରେ ବାସ କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି, ମଧ୍ୟ ଦେଶ, ସାକେଟା, ମିଥୀଲା, ଗୟା, ବିନ୍ଧିଆ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସମୟ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ପ୍ରମାଣିତ ହୁଏ |

ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଆସିପାରେ – ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ମଙ୍ଗଳ ହେଉଛି ଶ୍ରୀଗାଶିରା ନକ୍ଷତ୍ରର ପ୍ରଭୁ ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଉପରେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର ଦର୍ଶନ ଏବଂ ଶନି-ଗୁରୁଙ୍କ ମିଳନ ହେତୁ ଭୂକମ୍ପ ଭଳି ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ।

ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପରିମାଣ ଉପରେ କିପରି ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ଜାଣନ୍ତୁ – ମେଷ,ସିଂହ କନ୍ୟା ,କୁମ୍ଭ , ଦେଶବାସୀଙ୍କ ଉପରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ଏକ ଭଲ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ଏବଂ ଏହି ରାଶିର ଲୋକଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ସତ୍ୟ ରହିବ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ବୃଷ, ମିଥୁନ, କର୍କଟ, ତୁଳା, ବିଛା, ଧନୁ ରାଶି, ମକର ରାଶି ଏବଂ ମୀନ ର ଲୋକମାନେ ସଜାଗ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏହି ରାଶିର ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *