April 23, 2024

Odia Express

News For Public

ଲାଜକୁଳୀ ପତ୍ର ଏଭଳି ଔଷଧ ଶରୀର ର ଅଧା ଗମ୍ଭୀର ରୋଗ ଗାୟବ – ବ୍ୟବହାର କରିବାର ଉପାୟ ଜାଣିରଖନ୍ତୁ…

ଲାଜକୁଳୀ ନାମରେ, ଯେହେତୁ ଏହା ଜଣାପଡୁଛି ଯେ ଏହି ଉଦ୍ଭିଦକୁ ଛୁଇଁବା କେବଳ ତାଙ୍କୁ ଲାଜ କରିଥାଏ, ଅର୍ଥାତ୍ ଲାଜକୁଳୀ ଉଦ୍ଭିଦ କେବଳ ମନୁଷ୍ୟର ସ୍ପର୍ଶ ଦ୍ୱାରା ସଂକୁଚିତ ହୁଏ, କେବଳ କିଛି ଛୁଇଁବା ଦ୍ୱାରା ନୁହେଁ। ଏହି ଉଦ୍ଭିଦର ପୁଷ୍ଟିକର ଗୁଣ ଆଧାରରେ ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଲାଜକୁଳି ଏକ ଔଷଧ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଛି ।ଆସନ୍ତୁ ଏହା ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବା।ଲାଜକୁଳୀ ଗଛର ପତ୍ର କୁ ବାଟି ସେବନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅନେକ ରୋଗ ସମୂଳେ ନାଶ ହୁଏ। ଅନେକ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗ ରୁ ମୁକ୍ତିମିଳେ। ପାଇଲସ୍ ଏକ ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ୟା ଯାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ଏବଂ ଲଜ୍ଜାଜନକ । ଏହା ଶରୀରରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଦୁର୍ବଳତା ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ, କାରଣ ଏହା ବହୁ ପରିମାଣର ରକ୍ତ ସ୍ରୋତ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ।କିନ୍ତୁ ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ଲାଜୱନ୍ତୀ ଉଦ୍ଭିଦ ସହିତ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇପାରିବ।

ଅର୍ସ ରୋଗୀ ଏହାର ପତ୍ରକୁ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ କରି ପ୍ରତିଦିନ କ୍ଷୀର ସହିତ ଖାଇବା ଉଚିତ୍। ଆପଣ ଏହି ଉଦ୍ଭିଦର ମୂଳକୁ ଏକ ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ଆପଣ ଏହାର ଚେର ଶୁଖାଇ ପାଉଡର ତିଆରି କର। ଆପଣ 1 ଚାମଚ ପାଉଡର 4 ଚାମଚ କଦଳୀ ସହିତ ମିଶାଇ ସକାଳେ ଖାଇପାରିବେ। ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣ ଏଥିରୁ ଆରାମ ପାଇବେ। ହେମୋରୋଇଡର ଚିକିତ୍ସା କରିବା ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଉପଚାର।

ଖଣ୍ଡିଆ ଘା ରୁ ଉପଶମ ଦିଏ ଲାଜକୁଳୀ ଗଛ। ପାରମ୍ପାରିକ ଭାବରେ, ଏହି ଉଦ୍ଭିଦର ପତ୍ର କ୍ଷତ ଆରୋଗ୍ୟ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ଆପଣ ଏହି ଉଦ୍ଭିଦର ରସ ବ୍ୟବହାର କରି କ୍ଷତ ସଂକ୍ରମଣର ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକି ପାରିବେ ଏବଂ ସେଗୁଡିକର ଚିକିତ୍ସା ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ ।ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଉଦ୍ଭିଦର କ୍ଷତ ଆରୋଗ୍ୟ ଗୁଣ ରହିଛି। ଏହି ଉଦ୍ଭିଦର ପତ୍ରକୁ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ କରି ରସକୁ ବାହାର କରି କ୍ଷତରେ ଲଗାନ୍ତୁ ।ଏହାର ଆରୋଗ୍ୟ ଗୁଣ କ୍ଷତକୁ ଶୀଘ୍ର ଆରୋଗ୍ୟ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ଶାନ୍ତ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଆପଣଙ୍କ କ୍ଷତକୁ ଭଲ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାୟ।

ଲାଜକୁଳୀ ଗଛ ବିଷୟରେ ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଯେ ଆପଣ ନିଜ ହାତ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ମାତ୍ରେ ଏହା ସଙ୍କୁଚିତ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ହାତ ହଟାଇବା ପରେ ଏହା ପୂର୍ବ ଅବସ୍ଥାକୁ ଆସିଥାଏ, ଏହା ହେଉଛି ଏହି ବିଶେଷ ପରିଚୟ। ଏହି ପ୍ରଜାତିର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ଅନେକ ରୂପରେ ମିଳିଥାଏ। ଏହାର ଫୁଲ ଗୋଲାପୀ ଏବଂ ଛୋଟ। ଏହାର ମୂଳ ଅମ୍ଳଯୁକ୍ତ ଏବଂ ସ୍ୱାଦରେ କଠିନ ।ଲଜକୁଳି ପତ୍ର ର ପ୍ରକୃତି ଥଣ୍ଡା ଏବଂ କଫ ପିତ୍ତ, ରକ୍ତ ପିତ୍ତ ନାକ ଏବଂ କାନରୁ ରକ୍ତସ୍ରାବ, ଝାଡ଼ା, ପିତ୍ତ, ଫୁଲା, ଜଳିବା ସେନ୍ସେସ୍, ଅଲସର, କୁଷ୍ଠରୋଗ ଏବଂ ଯୌନ ରୋଗକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ।

ଲାଜକୁଳୀ ପତ୍ର ଗ୍ରାଣ୍ଡୁଲାର ଫୁଲା, ଫିଷ୍ଟୁଲା, ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣା, କ୍ଷତି, ପାଇଲସ, ଅର୍ସ, ରକ୍ତସ୍ରାବ କିମ୍ବା ମଳକଣ୍ଟକ ଏବଂ ରକ୍ତସ୍ରାବରେ ଉପକାରୀ। ଏହାର ପଞ୍ଚାଙ୍ଗ ବ୍ଲାଡର ପଥର, ଫୁଲା, ରିଉମାଟିଜିମ୍ କିମ୍ବା ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍ ଏବଂ ମାଂସପେଶୀ ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ଉପକାରୀ ଅଟେ। ଅର୍ସ କିମ୍ବା ପଥର ଏବଂ ବ୍ଲାଡର ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗରେ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ଏହି ପତ୍ର ର ସେବନ ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ଅନେକ ଫାଇଦା ହେବ।ଏହାର ଲାଭ ନିଶ୍ଚିତ ଉଠାନ୍ତୁ। ଓଡିଶା ରେ ଏହା ସବୁ ସ୍ଥାନ ରେ ସହଜରେ ଉପଲବ୍ଧ ଅଟେ।ଏହାର ଉପକାରୀତା ସଭିଙ୍କୁ ଜଣା ନଥାଏ।ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖିବୁ ଏହା ବ୍ୟବହାର କରିବା ଆଗରୁ ନିଶ୍ଚୟ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିୟନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *