May 21, 2024

Odia Express

News For Public

ବର୍ତମାନର ସବୁଠୁ ବଡ ଦୁଃଖ ଖବର – ସଂଗୀତ ନିର୍ଦେଶକ ୱାଜିଦ୍ ଖାନ୍ 42 ବର୍ଷ ବୟସରେ ମୃତ୍ୟୁ, କରୋନା ରେ ମୃତ୍ୟୁ ହେଇଚି ବୋଲି ସାଙ୍ଗ କହିଲେ – ସଲମାନ ଖାନ ଙ୍କ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ପ୍ରିୟ ଥିଲେ କାରଣ…

1 min read

ରବିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ବଲିଉଡର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସଂଗୀତ ରଚନା ୱାଜିଦ୍ ଖାନଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି। ତାଙ୍କୁ 42 ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା। ସାଜିଦ୍-ୱାଜିଦ୍ ଯୋଡିଙ୍କ ସହ ଲୋକପ୍ରିୟ ଥିବା ୱାଜିଦ୍ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି କିଡନୀ ଜନିତ ସମସ୍ୟାରେ ପୀଡିତ ଥିଲେ। ସେ ମୁମ୍ବାଇର ଏକ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିଲେ। ଅବସ୍ଥା ହଠାତ୍ ଖରାପ ହେବାପରେ ତାଙ୍କୁ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ସହାୟତା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଦେହାନ୍ତ ପରେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ତାଙ୍କୁ ସ୍ମରଣ କରୁଥିବା ଅନେକ ସେଲିବ୍ରେଟ ତାଙ୍କୁ ଶୋକ କରିଥିଲେ।ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ୱାଜିଦ୍ ଖାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ କରୋନା ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ବୋଲି ତାଙ୍କ ବନ୍ଧୁ ଅଭିନେତା ରଣଭୀର ଶୋରେ ଏକ ଟ୍ୱିଟରେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି |ସାଜିଦ୍-ୱାଜିଦ୍ ସଲମାନ ଖାନଙ୍କ ପ୍ରିୟ ସଂଗୀତ ରଚନା ୱାଜିଦ୍ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ଏବଂ ଶେଷ ଗୀତ ରଚନା କରିଥିଲେ |ୱାଜିଦ୍ ସଲମାନ ଖାନଙ୍କ ପାଇଁ ‘ହମ୍କା ପିନି ହ ‘, ‘ମେରା ହି ଜାଲୱା’ ଭଳି ଅନେକ ହିଟ୍ ଗୀତ ମଧ୍ୟ ଗାଇଥିଲେ।

ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ମଧ୍ୟ କରୋନା ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି – ୱାଜିଦଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଉଛି। ଏହି ଖବରକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରି ଅଭିନେତା ତଥା ୱାଜିଦଙ୍କ ପିଲାଦିନର ବନ୍ଧୁ ରଣଭୀର ଶୋରେ ଲେଖିଛନ୍ତି, ମୋର ପିଲାଦିନର ବନ୍ଧୁଙ୍କ ଖବର ଶୁଣି ମୁଁ ଦୁଃଖିତ। ୱାଜିଦ୍ କୋଭିଡ୍ -19 ଆଗରେ ଆଣ୍ଠୁମାଡିଥିଲେ | ମୁଁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲି ୱାଜିଦ୍ ମୋ ଭାଇ ତୁମ ଏବଂ ତୁମ ପରିବାର ପାଇଁ ହ୍ୟାଗ୍ ପଠାଉଛନ୍ତି | ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖଖଦାୟକ। ‘

ସଲମାନଙ୍କ ସହ ପ୍ରଥମ ଏବଂ ଶେଷ – ସାଜିଦ-ୱାଜିଦ୍ ସଲମାନ ଖାନଙ୍କ ପ୍ରିୟ ସଂଗୀତ ରଚନା କରିଛନ୍ତି। ଇଦ୍ ଅବସରରେ ସଲମାନ ଗୀତ ‘ଭାଇ-ଭାଇ’ ଆଣିଥିଲେ। ୱାଜିଦ୍ ସଲମାନଙ୍କ 1998 ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପ୍ୟାର୍ କିୟା ତୋ ଡର ନା କ୍ୟା ସହିତ ବଲିଉଡରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ | ୱାଜିଦଙ୍କ ଶେଷ ଗୀତ ମଧ୍ୟ ସଲମାନଙ୍କ ସହ ଥିଲା।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଏହି ରଚନାରେ ଦବଂଗ 3 ର ସମସ୍ତ ଗୀତ ରଚନା କରାଯାଇଥିଲା | ୱାଜିଦ୍ ସଲମାନ ଖାନଙ୍କ ପାଇଁ ‘ହମ୍କା ପିନି ହ ‘, ‘ମେରା ହା ଜଲୱା’ ସମେତ ଅନେକ ହିଟ୍ ଗୀତ ଗାଇଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ତାଙ୍କର ଅନେକ ବ୍ଲକବଷ୍ଟର ଗୀତ ମଧ୍ୟରେ ‘ସୋନି ଦେ ନାଖ୍ରେ’, ‘ମଶାଲ୍ଲା’, ‘ତୁମେ ୱାନ୍ନା ପାର୍ଟନର’ ଅନ୍ୟତମ। 2011 ମସିହାରେ ଫିଲ୍ମ ଦବଂଗ ସଙ୍ଗୀତ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଫିଲ୍ମଫେୟାର ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା |

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରାଯାଉଛି – ୱାଜିଦଙ୍କ ଘନିଷ୍ଠ ବନ୍ଧୁ ତଥା ଗାୟକ ସଲିମ ମର୍ଚାଣ୍ଟ ତାଙ୍କୁ ସ୍ମରଣ କରି ତାଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ। ଟ୍ୱିଟରରେ ଲେଖାଯାଇଛି- ୱାଜିଦ୍ ଖାନଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ଖବର ଶୁଣି ସାଜିଦ୍-ୱାଜିଦ୍ ଖ୍ୟାତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖିତ ହୋଇଛି। ଆଲ୍ଲା ତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଶକ୍ତି ଦିଅନ୍ତୁ | ସୁରକ୍ଷିତ ଭ୍ରମଣ ଭାଇ ୱାଜିଦ୍ ଖାନ୍ | ତୁମେ ବହୁତ ଶୀଘ୍ର ଚାଲିଗଲ ମୁଁ ଚକିତ ହୋଇ ଭାଙ୍ଗି ପଡିଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *