ବହୁତ ଲୋକ କିନର ଙ୍କ ଏହି ରହସ୍ୟ କୁ ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି – ଜାଣିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ଆପଣଙ୍କ ଆଖିରେ ଲୁହ ଆସିଯିବ…

ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରକୃତିରେ ଆଉ ଏକ ଜାତି ଅଛି ଯାହା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ପୁରୁଷ କିମ୍ବା ମହିଳା ନୁହେଁ। ସଂସ୍କୃତ ରେ ଏହାକୁ କ୍ଳୀବଳିଙ୍ଗ କୁହାଯାଏ। ଏମାନଙ୍କ ପାଖେ ଉଭୟ ସ୍ତ୍ରୀ ଲିଙ୍ଗ ଏବଂ ପୁଲିଙ୍ଗ ଥାଏ ଯାହାକୁ ଲୋକମାନେ କିନର କିମ୍ବା ନପୁଂସକ କିମ୍ବା ଟ୍ରାନ୍ସଜେଣ୍ଡର ଭାବରେ ସୂଚିତ କରନ୍ତି।ଏହି ଉତ୍ସାହ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ଆଗ୍ରହ ସର୍ବଦା ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଥାଏ। କିନର ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଭିନ୍ନ ସମ୍ପତ୍ତି ମିଳିଥାଏ। ସେଥିରେ ଉଭୟ ପୁରୁଷ ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀର ଗୁଣ ଏକାଠି ମିଳିଥାଏ। ତାମିଲନାଡୁ ରେ “କିନ୍ନର” ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ପାଇଁ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରାଯାଏ।ତେବେ ଏମାନଙ୍କୁ ଶିବଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧନାରୀଶ୍ୱର ରୂପ ମାନାଯାଏ |ଏମାନଙ୍କ ପାଖେ ଉଭୟ ପୁରୁଷ ଓ ନାରୀର ଗୁଣ ଦେଖିବା ପାଇଁ ମିଳେ | ତେବେ ଯେତେବେଳେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଏହି ରୁପକୁ ପୂଜା କରାଯାଏ କିନ୍ତୁ କିନ୍ନର ମାନକୁ ମଣିଷ ସମାଜରେ ବଂଚିବା ପାଇଁ ଅନେକ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ଦିଆଯାଏ |ଯାହାକି ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟଦାୟକ

ସେମାନଙ୍କର ଜୀବନଶୈଳୀ ପୋଷାକ ଏବଂ ବୃତ୍ତି ମଧ୍ୟ ଏହି ଦୁଇଟିଠାରୁ ଭିନ୍ନ। ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଚାହେଁ ଯେ ଆଜିଠାରୁ କିନର ମାନଙ୍କର ଜନ୍ମ ପରମ୍ପରା ଶତାବ୍ଦୀ ଧରି ଚାଲିଆସୁଛି। କିନ୍ତୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନପୁଂସକମାନେ କାହିଁକି ଜନ୍ମ ହୁଅନ୍ତି ତାହା ଜଣା ପଡିନାହିଁ। କିନର ମାନେ କିପରି ଜନ୍ମ ହୁଅନ୍ତି ଜାଣନ୍ତୁ।

ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରାକୃତୀରେ ଆଉ ଏକ ଶ୍ରେଣୀ ଅଛି ଯାହା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ପୁରୁଷ କିମ୍ବା ମହିଳା ନୁହେଁ । ରାମାୟଣ କାଳରେ କିନର ଙ୍କ କୌଣସି ସୂଚନା ମିଳେ ନାହିଁ। ମହାଭାରତ କାଳ ରୁ କିନର ଙ୍କ ସୂଚନା ମିଳେ। ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଅର୍ଜୁନ ଇନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଅନୁଗ୍ରହରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ, ତେଣୁ ତାଙ୍କ ପିତା ଇନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଯେତେବେଳେ କୌରବ ଏବଂ ପାଣ୍ଡବଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କ୍ରମାଗତ ବିବାଦ ଦେଖାଦେଇଥିଲା। ଅର୍ଜୁନ ଯୁଦ୍ଧ ଭୟ ହେତୁ ନିଜର ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଥିଲେ।ଏହି ସମୟରେ ଅର୍ଜୁନଙ୍କ ଏହି ଇଚ୍ଛା ଜାଣି ଇନ୍ଦ୍ର ତାଙ୍କୁ ଇନ୍ଦ୍ରପୁରୀକୁ ଡାକି ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଶିକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ।

ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ। ଶିଖିବାବେଳେ ଇନ୍ଦ୍ରଲୋକର ଅପ୍ସରା ଉର୍ବଶୀ ଅର୍ଜୁନଙ୍କ ପ୍ରତି ଆକର୍ଷିତ ହୋଇଥିଲେ। ଏବଂ ସେ ତାଙ୍କ ସହ ସମ୍ଭୋଗ କରିବାକୁ ଚାହିଁଥିଲେ। ଉର୍ବଶୀ ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କ ମାତା ଏବଂ ଅର୍ଜୁନ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ବଂଶଧର ଥିଲେ। ତେଣୁ ଅର୍ଜୁନ ଉର୍ବଶୀଙ୍କୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଲେ। ଏହି ଜିନିଷ ସୁନ୍ଦରୀ ଆପସରା ଉର୍ବଶୀଙ୍କ ମନକୁ ଆଘାତ କଲା ତାଙ୍କର ସୁନ୍ଦରତା ର ଗର୍ବ ଭଙ୍ଗ ହୋଇଗଲା।

ଉର୍ବଶୀ ଏଥିରେ କ୍ରୋଧିତ ହେଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ନିର୍ଯାତନାରେ ବିରକ୍ତ ହେଲେ, ଉର୍ବଶୀ ଅର୍ଜୁନଙ୍କୁ ଅଭିଶାପ ଦେଲେ। ଯାହା ଅନୁଯାୟୀ ଅର୍ଜୁନ ଜଣେ ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ ହେବେ ଏବଂ ଶକ୍ତିହୀନ ହୋଇଯିବେ। ଅର୍ଜୁନ ଙ୍କୁ ସେ ନପୁଂସକ ହୋଇଯିବାର ଅଭିଶାପ ଦେଲେ।ଏହି ଅଭିଶାପରେ ବିବ୍ରତ ହୋଇ ଅର୍ଜୁନ ଇନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳକୁ ଯାଇ ତାଙ୍କୁ ସମସ୍ତ କଥା କହିଥିଲେ। ପରେ, ଇନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଅନୁଗ୍ରହରେ, ସେ ଏକ ବର ପାଇଲେ ଯେ ସେ କେବଳ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଅକ୍ଷମ ରହିବେ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ବି ଚାହିଁବେ ନିଜର ପୁରୁଷତ୍ୱ ଫେରି ପାଇବେ। ଏହି ବରଦାନ ସେ ବୃହଦନଲା ଭାବେ ବିରାଟ ଦେଶରେ ଅଜ୍ଞାତ ବାସ ରେ କଟିଥିଲେ।

ଏହି ପ୍ରଭାବ ରେ ତାଙ୍କର ଏକ ପୁଅ ଜନ୍ମ ହେଲେ ଅରାବନ ସେ ଜଣେ କିନର ଥିଲେ। ସେ ଏକ ଯଜ୍ଞ ରେ ନିଜ କୁ ବଳୀ ଦେଇ ଥିଲେ।ବଳୀ ପୂର୍ବରୁ ସେ କୃଷ୍ଣ ଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ତେଣୁ ତାଙ୍କ ଏହି ବଳିଦାନ କୁ ଦେଖି ତାଙ୍କୁ କିନର ଙ୍କ ଦେବତା କୁହାଯାଏ। ପ୍ରତ୍ୟେକ କିନର ଅରାବନ ଙ୍କୁ ବିବାହ କରନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ବିଧବା ହେବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି।ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଭଲ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ | ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଭଗବାନ ଙ୍କ ସୃଷ୍ଟିର ଜଣେ ମଣିଷ | ସେମାନଙ୍କର ଏ ଦୁନିଆରେ ସେତିକି ଅଧିକାର ଅଛି ଯେତିକି ଆମର ଅଛି

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *