ଗମ୍ଭୀର କିଡିନୀ ରୋଗ ପୂର୍ବରୁ ମିଳିଥାଏ ଏହି ସଂକେତ – ଏବେ ହିଁ ଜାଣି ନିଅନ୍ତୁ..

କିଡନୀ ଆମ ଶରୀର ର ତଳି ପେଟ ବାମ ଏବଂ ଡାହାଣ ଉଭୟ ପଟରେ ଥାଏ। ଏହା ର୍4 ଆକାର ଦେଖିବାକୁ ଶିମ୍ବ ମଞ୍ଜି ପରି ହୋଇଥାଏ। ଏହା ବହୁତ ମୂଲ୍ୟବାନ ଅଙ୍ଗ ଅଟେ। ଏହାର ଯତ୍ନ ନେବା ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ। ତେବେ କିଡନୀ ରୋଗ ଦେଖାଯିବା ର ସଂକେତ ବହୁତ ଥାଏ କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଅନେକ ଲୋକ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତି ଏବଂ ଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଯାଇ ଡାକ୍ତର ଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୁଅନ୍ତି। ଡାକ୍ତର ଙ୍କ ହାତରେ ଶେଷ ସମୟରେ କିଛି ନଥାଏ ଅସ୍ତପଚାର ଛଡା।କିଡ଼ିନି ଆମ ଶରୀର ର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱ ପୂର୍ଣ ଅଙ୍ଗ ଅଟେ। ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛି ରକ୍ତ କୁ ଛାଣି ସଫା କରିବା। ବେଳେ ବେଳେ କିଛି ଲୋକ ଙ୍କ ଶରୀରରେ କିଡ଼ିନି ଷ୍ଟୋନ ଦେଖାଯାଏ।

ବେଳେ ଲୋକ ମାନେ ଅତ୍ୟଧିକ ମଦ୍ୟପାନ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ କିଡ଼ିନି ଫେଲ ହୋଇଯାଏ। ଗୋଟିଏ କିଡ଼ିନି ଯଦି ଫେଲ ହୋଇଯାଏ ତେବେ ଅନ୍ୟ କିଡ଼ିନି ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ମଣିଷ କିଛି ଦିନ ବଂଚି ପାରିବ। ଦିନରେ ଆବଶ୍ୟକ ପାଣି ନପିଲେ, ମସଲା ଆଦି ଲଙ୍କା ଫାଷ୍ଟ ଫୁଡ଼ ଅଧିକ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ କିଡନୀ ଫେଲୁଆର ହବାର ଆଶଙ୍କା ଥାଏ। କିଡନୀ ରୋଗର ଅନେକ ଶାରୀରିକ ଲକ୍ଷଣ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ବେଳେବେଳେ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ପାଇଁ ଦାୟୀ କରନ୍ତି । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଯେଉଁମାନେ କିଡନୀ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ, ସେମାନେ ବିଳମ୍ବିତ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲକ୍ଷଣ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ଯେତେବେଳେ କିଡନୀ ବିଫଳ ହୁଏ କିମ୍ବା ମୂତ୍ରରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣର ପ୍ରୋଟିନ୍ ଥାଏ। କ୍ରନିକ୍ କିଡନୀ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ମାତ୍ର 10% ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଏହା ଅଛି ବୋଲି ଏହା ଅନ୍ୟତମ ଡାକ୍ତର ମାନେ କୁହନ୍ତି।

ତୁମେ ଅଧିକ କ୍ଳାନ୍ତ, କମ୍ ଶକ୍ତି ଅଛି କିମ୍ବା ଏକାଗ୍ର କରିବାରେ ଅସୁବିଧା ଭୋଗୁଛନ୍ତି। କିଡନୀ କାର୍ଯ୍ୟର ଗୁରୁତର ହ୍ରାସ ହେଲେ ରକ୍ତରେ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ଏବଂ ଅପରିଷ୍କାରତା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଲୋକମାନେ କ୍ଳାନ୍ତ, ଦୁର୍ବଳ ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି ଏବଂ ଏକାଗ୍ର ହେବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପାରେ। କିଡନୀ ରୋଗର ଅନ୍ୟ ଏକ ଜଟିଳତା ହେଉଛି ରକ୍ତହୀନତା, ଯାହା ଦୁର୍ବଳତା ଏବଂ ଥକାପଣର କାରଣ ହୋଇପାରେ ।

ତୁମେ ଶୋଇବାରେ ଅସୁବିଧା ଭୋଗୁଛ। ଯେତେବେଳେ କିଡନୀ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଫିଲ୍ଟର ହୁଏ ନାହିଁ, ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ଶରୀରକୁ ପରିସ୍ରା ମାଧ୍ୟମରେ ଛାଡିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ରକ୍ତରେ ରହିଥାଏ। ଏହା ଶୋଇବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପାରେ । ମେଦବହୁଳତା ଏବଂ କ୍ରନିକ୍ ବୃକକ୍ ରୋଗ ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ଲିଙ୍କ୍ ଅଛି, ଏବଂ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ତୁଳନାରେ କ୍ରନିକ୍ କିଡନୀ ରୋଗରେ ଶୋଇବା ଅଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଦେଖାଯାଏ। କିଡନୀ ରୋଗ ହେବା ଦ୍ୱାରା ମୁଖ ଦୁର୍ଘନ୍ଧ ହୁଏ। ପରିସ୍ରା ଦନାଦର ଭଳି ଗନ୍ଧ ହୁଏ। ପରିସ୍ରା ଅନେକ ସମୟରେ ହଳଦିଆ। ଓ ମଇଳା ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ। ତେବେ ପରିସ୍ରା ବହୁତ ଗନ୍ଧ ହୋଇଥାଏ। ବେଳେ ବେଳେ କର ପେଟ ଦରଜ ଲାଗେ ପରେ ପେନ ଅନୁଭୂତ ହୁଏ। ପରିସ୍ରା ରେ ଅଧିକ ଫେଣ ହୁଏ।

ଚର୍ମ ରୋଗ ଦେଖା ଯିବା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ। ଯେପରି ନାଲି ପଡିଯିବା, ସ୍କିନ ଅଧିକ କୁଣ୍ଡେଇ ହେବା ଇତ୍ୟାଦି ଦେଖାଯାଏ। ତୁମର ଶୁଷ୍କ ଏବଂ ଖରାପ ଚର୍ମ ଅଛି। ସୁସ୍ଥ କିଡନୀ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।ସେମାନେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରୁ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ଏବଂ ଅତିରିକ୍ତ ତରଳ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରନ୍ତି, ଲାଲ ରକ୍ତ କଣିକା ତିଆରି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି, ହାଡକୁ ଦୃଢ଼ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ରକ୍ତରେ ସଠିକ୍ ପରିମାଣର ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି ।ଶୁଖିଲା ଏବଂ କୁଞ୍ଚିତ ଚର୍ମ ଦେଖାଯାଏ ଏବଂ ହାଡ ରୋଗର ସଙ୍କେତ ହୋଇପାରେ।ଯେତେବେଳେ କିଡନୀ ରୋଗ ଅଛି କି ନାହିଁ ତାହା ଜାଣିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକମାତ୍ର ଉପାୟ ଅଟେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *