March 3, 2024

Odia Express

News For Public

ସବୁଦିନ ସକାଳୁ ଉଠିକରି ଖାଲି ପେଟରେ ଚାହା ପିଇଲେ ହୋଇଥାଏ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଗଂମ୍ଭୀର ରୋଗ , ଆଜି ହିଁ ଜାଣିନିଅନ୍ତୁ..

ଆମ ସହ ଅଧାରୁ ଅଧିକା ଲୋକ ସକାଳ ଚାହା ପିଇବାର ଅଭ୍ୟାସ ରଖନ୍ତି , ଚାହା ବିନା ତାଙ୍କ ଦିନର ଆରମ୍ଭ ହୋଇନଥାଏ, ସେମିତି କିଛି ଲୋକ ବେଡ୍ ଟି ର ସଉକିନ୍ ହୋଇଥାନ୍ତି , କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆପଣଙ୍କୁ ଚାହାର ବିଷୟରେ କିଛି ଏପରି କଥା କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହାକୁ ଶୁଣିଲେ ଆପଣ ସକାଳ ସମୟର ଚାହା ପିଇବା ଛାଡିଦେବେ , ସେମିତି କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ଜଣାନାହିଁ କି ଖାଲି ପେଟରେ କ୍ଷୀର ଚାହା ପିଇଲେ ଶରୀରକୁ ବହୁତ ହାନି ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ , ସେମିତି ପୁରା ଭାରତରେ ନୁହେଁ ବରଂ ସଂସାରରେ ଏହାକୁ ପିଆଯାଇଥାଏ , ଓ ସଂସାରର ସବୁ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ଦିନର ଆରମ୍ଭ ଏହି ଚାହାରୁ କରିଥାଏ, ଓ ଭାରତରେ ସକାଳର ଜଳଖିଆ ରୁପରେ ଚାହାକୁ ନିଶ୍ଚିତ ପିଇଥାନ୍ତି । ଭାରତରେ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଚାହାର ବହୁତ ପ୍ରଚଳନ ବ୍ରିଟିଶ୍ ଶାସନକାଳରେ ବ୍ରିଟିଶରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିଲା,  ଚାହା ଏକ ଔଷଧୀୟ ଗଛ ହୋଇଥାଏ , ଯାହା ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଉପଦେଶରୁ ଏହା ଏକ ମେଡିସିନ୍ ପରି ସିମିତ ମାତ୍ରାରେ ନିଆଯାଈଥାଏ,  ଏହାପ୍ରତିଦିନ ପିଇଲେ ହୁଏ ନାହିଁ , ଏହା ଆବଶ୍ୟକଅନୁସାରେ ପିଇଲେ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ,  ଚାହାକୁ ଥଣ୍ତା ଜଳବାୟୁରେ ଥଣ୍ତା ବାତାବରଣରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଂ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

କହିଦେବୁ କି ଏହା ଏକ ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ କି ଏହା ଆମର ଶରୀରର ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥାଏ , ଚାହା ଭାରତୀୟ ସମାଜରେ ଏକ ଅଭିନ୍ନ ଅଙ୍ଗ ହୋଇସାରିଛି, ଯାହାକୁ ଆମେ ଚାହିଁଲେ ବି ଅଣଦେଖା କରିପାରୁନେ , ଯେଉଁ ଦିନ ଚାହା ନ ପିଇଲେ ଏମିତି ଲାଗିଥାଏ କି ଯେମିତି ଦିନର୍ ଆରମ୍ଭ ହୋଇନାହିଁ,  ଭାରତରେ ପ୍ରାୟ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ସକାଳର ଜଳଖିଆ ପୁର୍ବରୁ ଚାହା ନିଶ୍ଚିତ ପିଇଥାନ୍ତି , କଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଲାଗୁଛି କି ଏହା ଏକ ଭଲ ଅଭ୍ୟାସ୍ ବୋଲି,  ରିସର୍ଚ୍ଚ ଅନୁସାରେ ସକାଳୁ ଖାଳି ପେଟରେ ଚାହା ପିଇବା ବହୁତ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥାଏ, ଖାସ୍ କରି ଗରମଦିନରେ କହିଦେବୁ କି ଚାହାରେ ଟେନିନ୍ କୈଫିନ୍ ହୋଇଥାଏ , ଯାହା ଶରୀରରେ ଉର୍ଜା ଭରିଦେଇଥାଏ , ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଚାହା ବିଷୟରେ ବିସ୍ତାରରେ ।

କହିଦେବୁ କି ଯେଉଁ ଲୋକ ଖାଲିପେଟରେ କ୍ଷୀରରେ ତିଆରି ଚାହା ପିଅନ୍ତି ତାଙ୍କୁ ଥକାପଣ ଅନୁଭବ ଅଧିକା ହୋଇଥାଏ , ଓ ଚାହାରେ କ୍ଷୀର ମିଶାଇଲେ ଏହା ଆଣ୍ଟିଏକ୍ସିଡେଣ୍ଟର ପ୍ରଭାବ ଶେଷ ହୋଇଯାଏ । ଚାହାରେ ବିସ୍କୁଟ୍ ଖାଇଲେ ହୋଇଥାଏ ଏହା କି ଚାହା ଭଲରେ ହଜମ କରିଦିଏ , ଓ ଚାହାର ସହ କିଛି ଜଳଖିଆ କିମ୍ବା ମିଠା ଜିନିଷ ଖାଇଲେ ଶରିରରେ ସୋଡିୟମ୍ ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଯାଏ , ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଅଲସର୍ ପ୍ରତି ବିପଦ ରୁହେ ନାହିଁ, କହିଦେବୁ କି ଯେଉଁ ଲୋକ ଦିନରେ ଚାରି ପାଞ୍ଚକପ୍ ଚାହା ପିଅନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରୋଷେଷ୍ଟ କ୍ୟାନ୍ସର ବିପଦ ରହିଥାଏ,

ବହୁତ ସୋଧକର୍ତ୍ତା ଏହା ଦାବି କରିଛନ୍ତି କି ଚାହା ପିଇଲେ କ୍ୟାନ୍ସର ବିପଦ ରୁହେନାହିଁ , ସୁଚେଇ ଦେବୁ କି ଚାହା ପିଇଲେ ଗଂମ୍ଭିର ରୋଗ୍ ହୋଇପାରେ,  ଯେପରି ଅଲସର, କ୍ୟାନ୍ସର, ଏସିଡିଟି ଇତ୍ୟାଦି , ଯଦି ଆପଣ ଚାହା ପିଉଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ କେଉଁ ସମସ୍ୟାରୁ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି ତେବେ ଏହି କଥାକୁ ଧ୍ୟାନ ଦେବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *