March 3, 2024

Odia Express

News For Public

ଆପଣଙ୍କୁ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ହେଉଛି ଅସୁବିଧା ତେବେ ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରିଦିଅନ୍ତୁ ଯୋଗାସନ, ମିଳିବ ଆରାମ୍..

1 min read

ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ଆଜି କାଲିର ବଦଳୁଥିବା ଲାଇଫଷ୍ଟାଇଲ୍ କାରଣରୁ ଆଜି ସମସ୍ତେ କେଉଁ ନା କେଉଁ କାରଣରୁ ରୋଗାକ୍ରାନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି , ନିଜେ ବି ଆପଣ ଏହି ବିଷୟରେ ଅନୁଭବ କରିଥିବେ , ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହା ଜଣାପଡିପାରେ ନାହିଁ କେବେ କେଉଁ ଛୋଟ ରୋଗ ବଢିକରି ବଡ ରୁପ ନେଇଯାଏ , ଓ ଯେବେ ତାଙ୍କୁ ସେହି ବିଷୟରେ ଜଣାପଡେ ତେବେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବହୁତ ଡେରି ହୋଇଯାଇଥାଏ , ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି ରୋଗରୁ ଗୋଟେ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଅସଲରେ ନିଶ୍ୱାସ ନେବା କିମ୍ବା ନିଶ୍ୱାସ ଠିକ୍ ସେ ନ ନେଇପାରିବା ସମସ୍ୟା ଆଜିକାଲି ଅଧିକା ବଢିଯାଇଛି, ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ଆଲର୍ଜୀ, ସଂକ୍ରମଣ, ଓ ଦିନକୁ ଦିନ ବଢୁଥିବା ପ୍ରଦୁଷଣ କାରଣରୁ ଏହା ହୋଇଥାଏ,  ଏମିତିରେ ଯଦି ଆପଣ ନିଜକୁ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାର ଅସୁବିଧାରେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବର ବହୁତ ଫାଈଦା ଦେବ

ଆପଣଙ୍କୁ ଯୋଗାସନ କରିବା ଉଚିତ୍ , ଯାହାର ସାହାଯ୍ୟରେ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ , ତାହା ସହ ଆପଣଙ୍କ ଛୋଟମୋଟ ସମସ୍ୟା ଶେଷ ହୋଇଯିବ । କିଛି ଯୋଗାସନ ଅଛି ଯାହା ନିଶ୍ୱାସ ନେବାର୍ ଅସୁବିଧାରୁ ଅଧିକା କାରଗର ଅଟେ , ସେଥିରୁ ଗୋଟେ ହେଲା ଭୁଜଂଗାସନ, କହିଦେବୁ କି ଏହାପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ପେଟେଇ ହୋଇ ନିଜ ହାତକୁ ମଥାକୁ ଟେକିଦେବାର ଅଛି , ଓ ତାପରେ ପାଦର ପଞ୍ଜାକୁ ଏକାସାଥିରେ ରଖନ୍ତୁ , ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଚାହିଁବୁ କି ଏହାର ବାଜୁ ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ତର ରଖି ମଥାକୁ ସାମ୍ନା ଆଡକୁ ଉଠାଇବେ , ଓ ତାପରେ ଶରୀରର ଆଗ ଭାଗକୁ ନିଜ ଆଡକୁ ବାଜୁ ଦ୍ୱାରା ସାହାରା ଦେଇ ଉଠାନ୍ତୁ , କିଛି ସମୟରେ ଏହି ଅବସ୍ଥାରେ ରହିବାପରେ ଆପଣ ଆଉଥରେ ପେଟେଇ ହୋଇ ଶୋଇଯାଆନ୍ତୁ , ଏହି ଆସନକୁ କରିନେବା ପରେ ଆପଣଙ୍କ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାର ଅସୁବିଧା ଦୂର ହୋଇଯିବା ସହ ଡିପ୍ରେସନ, ଅଶ୍ତମା, ଓ ଚିନ୍ତା ପରି ସମସ୍ୟା ଦୁର ହୋଇଯିବ ।

ଏହାପରେ ଆପଣ ଅଲୋମ୍ ବିଲୋମ୍ ବି କରିପାରିବେ , ଯେଉଁ ଯୋଗ ଅଧିକା ବେଶୀ ଭାରତରେ ପ୍ରଚଳିତ ଅଛି , ଏହି ଆସନକୁ କରିବାକୁ ହେଲେ ଆପଣଙ୍କୁ କେଉଁ ଶାନ୍ତ ସ୍ଥାନରେ ଏକ ଦମ୍ ସାମାନ୍ୟ ଅବସ୍ଥାରେ ବସିବାର ଅଛି ଓ ନିଜ ଡାହାଣ ହାତ ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ଡାହାଣ ହାତର ନାକରେ ଛିଦ୍ର ବନ୍ଦ କରିବାର ଅଛି , ଓ ତାପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ନାକର ଛିଦ୍ରରେ ନିଶ୍ୱାସ ନିଅନ୍ତୁ , ଓ ଛାଡନ୍ତୁ , ଏହାପରେ ଏହି ପ୍ରକିୟାକୁ ନିଜ ବାମ ହାତର ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ବାମ ହାତର ନାକର ଛିଦ୍ରକୁ ବନ୍ଦ କରି ଦୋହରାଇବାର ଅଛି , ଯଦି ଆପଣ ଦିନସାରା ୨ ଥର ଏହି ଯୋଗାସନକୁ ନିୟମିତ ରୁପରେ କରିନିଅନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେବୁ କି ନିଶ୍ୱାସ ନେବାର ଅସୁବିଧାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିପାରିବ ।

ଆପଣ ଚାହିଁଲେ ପର୍ବତାସନ ଯୋଗ ବି କରିପାରିବେ, ଏହି ଯୋଗ କରିବାକୁ ହେଲେ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଥମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସିଧା ଠିଆ ହୋଇ ଧୀରେ ଧୀରେ ଆଗ ଆଡକୁ ନଇଁବାର ଅଛି,  ଓ ଦୁହେଁ ହାତକୁ ମାଟିରେ ରଖିନେବାର ଅଛି , ଏହି କଥାର ପୁରା ଧ୍ୟାନ ରଖିବେ କି ଆପଣଙ୍କ ହାତ ଓ ଗୋଡ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୪-୫ ସେଣ୍ଟିମିଟର ଅନ୍ତର ଥିବ , ପ୍ରାୟ ୫ ମିନିଟ୍ ଏମିତି ସ୍ଥିତିରେ ରହିବାପରେ ପୁଣି ସାମାନ୍ୟ ସ୍ଥିତିରେ ଆସିଯାଆନ୍ତୁ , ଏହି ଯୋଗ ଆସନ କରିଲେ ଆପଣଙ୍କ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାର ଅସୁବିଧା ଦୂର ହୋଇଯିବ , ଓ ତାହା ସହ ଆସ୍ତମା ଓ ଫୁସ୍ ଫୁସ୍ ଜନିତ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିପାରିବ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *