February 26, 2024

Odia Express

News For Public

ଘରର ମନ୍ଦିରରେ ଏହି କାରଣରୁ ରଖନ୍ତି ନାହିଁ ଭଗବାନ ଶନିଦେବଙ୍କ ମୁର୍ତ୍ତି , ଜାଣିନିଅନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ..

ପୌରାଣିକ କାଳରୁ ହିଁ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ପୁଜା ପାଠକୁ ଅଧିକା ମହତ୍ତ୍ୱ ଦିଆଯାଉଛି , ଭଗବାନଙ୍କ ପୁଜା କେବଳ ଭାଗ୍ୟୋଦୟ କିମ୍ବା ଧନର ପ୍ରାପ୍ତି ପାଇଁ କରାଯାଏ ନାହିଁ , ବରଂ ମନର ଶାନ୍ତି ଓ ଜୀବନରେ ସକରାତ୍ମକ ଉର୍ଜାପାଇଁ ଇଶ୍ୱରଙ୍କ ଧ୍ୟାନ ଲଗାଯାଈଥାଏ , ଆପଣଙ୍କ ସୁଚନା ପାଇଁ କହିଦେବୁ କି ସନାତନ ଧର୍ମ ଅନୁସାରେ ଏମିତି କଥା କୁହାଯାଇଛି ଯାହାଙ୍କ ପୁଜା ପାଠ କରିବା ସମୟରେ ବହୁତ ଖାସ୍ ଧ୍ୟାନ ରଖିବା ହୋଇଥାଏ । ଏହା ତ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛେ କି ଭଗବାନଙ୍କ ଆରାଧନା କରିଲେ ଆମେ ନିଜ ଘରେ ଦେବୀ ଦେବତାଙ୍କ ପ୍ରତିମା ରଖିକରି ତାଙ୍କର ପୁଜା କରନ୍ତି , ଏମିତିରେ ମନ୍ଦିରରେ ବହୁତ ପ୍ରକାରର ଦେବୀ ଦେବତାଙ୍କ ପ୍ରତିମା ହୋଇଥାଏ , କିନ୍ତୁ କଣ ଆପଣ କେବେ କେଉଁ ଘରରେ ଶନିଦେବଙ୍କର କେଉଁ ପ୍ରତିମା ଦେଖିଛନ୍ତି , ବୋଧେ ଦେଖିନଥିବେ , ଏହାର ପଛରେ କାରଣ ବିଷୟରେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ।

ଆମର ସମାଜରେ ଶନିଦେବଙ୍କୁ ନେଇକରି ଅଲଗା ଅଲଗା ଭୟ ବ୍ୟାପିଛି , ଏହା କହିବା ଅନୁଚିତ୍ ହେବ ନାହିଁ କି ଶନିଦେବଙ୍କ ପୁଜା ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଭୟର କାରଣରୁ କରନ୍ତି , ଅନ୍ୟ କେଉଁ ଦେବୀ ଦେବତାଙ୍କ ଲୋକଙ୍କ ଆସ୍ଥା ହୋଇଥାଏ , କିନ୍ତୁ ଦେଖାଯାଛି କି ଶନିଦେବଙ୍କୁ ନେଇକରି ଲୋକେ ଭୟଭୀତ ରୁହନ୍ତି , କିନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାନଥିବ କି ଯେଉଁ ଲୋକ ବଡଙ୍କ ଓ ଖାସ୍ କରି ନିଜ ବାପା ମାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି ଶନିଦେବ ସେହି ଲୋକଙ୍କର ଉପରେ ଅଧିକା ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇଥାନ୍ତି ।

ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣେଇଦେବୁ କି ଆମର ଶାସ୍ତ୍ରରେ ପୁରାଣ ଅନୁସାରେ କୁହାଯାଇଛି କି କେଉଁ ବି ଘରର ମନ୍ଦିରରେ ଶନିଦେବଙ୍କ ମୁର୍ତ୍ତି ରଖିବା ଅନୁଚିତ୍ , ଏମିତି ଏଥିପାଇଁ କୁହାଯାଏ କାରଣ ଶନିଦେବଙ୍କୁ ଏହି କଥାର ଶ୍ରାପ ଲାଗିଛି କି ସେ ଯାହାକୁ ବି ଦେଖିବେ ତାଙ୍କର ଅନିଷ୍ଟ ବା ଖରାପ ହେବ , ଏମିତିରେ ଘର ମଧ୍ୟରେ ଶନିଦେବଙ୍କ ପ୍ରତିମା ରଖିବା ନିଜର ଅସୁବିଧାକୁ ଡକରା ଦେବା ସହ ସମାନ , ଯଦି ଆପଣ ଶନି ଭଗବାନଙ୍କ ପୁଜା କରିବାକୁ ଚାହଁନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଘରର ବାହାର କେଉଁ ମନ୍ଦିରରେ ହିଁ କରନ୍ତୁ , ଏମିତି କରିବାର ବିଧାନ କୁହାଯାଇଛି ।

କୁହାଯାଏ କି ଯଦି ଆପଣ କେଉଁ ମନ୍ଦିରରେ ଶନିଦେବଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଯାଆନ୍ତି ତେବେ ସେହି ସମୟରେ ଆପଣ କେବେ ବି ତାଙ୍କ ପାଦ ଆଡକୁ ନଜର ପକାଇବେ ନାହିଁ  ଆପଣ୍ ଆଖିରେ ଆଖି ମିଶାଇ ତାଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ , ଏହା ଛଡା ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଶନିଦେବଙ୍କ ପୁଜା କରିବାକୁ ଚାହଁନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କୁ ମନରେ ହିଁ ସ୍ମରଣ କରନ୍ତୁ , ତାହା ସହ ଶନିବାର କୁ ହନୁମାନଙ୍କୁ ବି ପୁଜା କରନ୍ତୁ , ଓ ଶନିଦେବଙ୍କୁ ସ୍ମରଣ କରନ୍ତୁ , ଏଥିରେ ଶନିଦେବ ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇଥାନ୍ତି ।

ସୁଚେଇ ଦେବୁ କି କେବଳ ଶନିଦେବ ନୁହେଁ ବରଂ ତାଙ୍କ ଛଡା ଘରେ ରାହୁକେତୁ, ଭୈରବ, ନଟରାଜଙ୍କ ମୁର୍ତ୍ତିକୁ ବି ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ,  ଏହାର ଆରଧନା ବାହାରେ କରାଯାଏ, ଯଦି ଆପଣ ଘରେ ରହିକରି ଆପଣ ଏମାନଙ୍କୁ ମନରେ ଧ୍ୟାନ କରିବେ ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଭଲ ହୋଇପାରିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *