March 3, 2024

Odia Express

News For Public

ପୁରୁଣାରୁ ପୁରୁଣା କିଡନୀର ଷ୍ଟୋନକୁ ତରଳାଇବାକୁ ହେଲେ ଏହା ହେଲା ସବୁଠାରୁ ଭଲ ରାମବାଣ ଚିକିତ୍ସା, ଆଜି ହିଁ ଜାଣିନିଅନ୍ତୁ ନହେଲେ ପଛରେ ହୋଇପାରନ୍ତି ହଇରାଣ

1 min read

ବହୁତଥର ଏମିତି ହୋଇଥାଏ କି ଏହି କର୍ମବ୍ୟସ୍ତତା ଭିତରେ ବ୍ୟକ୍ତି ପରିଶ୍ରମ କରି ଧନ ତ ବହୁତ କମାଇଦେଇଥାଏ କିନ୍ତୁ କର୍ମବ୍ୟସ୍ତତା ଯୋଗୁଁ ସେ ନିଜ ଉପରେ ଆଉ ଧ୍ୟାନ ଦେଇପାରେନାହିଁ,  ଓ ଧୀରେ ଧୀରେ ତାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହେବାକୁ ଲାଗେ,  ଆମ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ  ଏତେ ସମୟ ରୁହେ ନାହିଁ କି ଆମେ ନିଜ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ଧ୍ୟାନ ଦେଇପାରିବା, ଯାହାକି କେବେ କେତେବେଳେ ଏକ ଛୋଟ ରୋଗ ଗଂମ୍ଭୀର ରୋଗର କାରଣ ହୋଇଯାଏ , ଏଥିପାଇଁ ଜାଣିରଖିବା ଉଚିତ୍ କି ପଇସା କମାଇବା ସହ ନିଜ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ବି ଧ୍ୟାନ ରଖିବେ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ରୋଗର୍ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିପାରିବ । ଏଥିପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକା ଜରୁରୀ ହୋଇଥାଏ କି ପଇସା କମାଇବା ସହ ଆପଣ ନିଜ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଧ୍ୟାନ ରଖିବେ ଯାହାଦ୍ୱାରା ରୋଗର ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା ନ କରିବାକୁ ପଡିପାରେ , ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଏମିତି ରୋଗ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ଆଜିକାଲି ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କର ହେଉଛି ,କିଡନୀ ଷ୍ଟୋନ୍ ସମସ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ସାଧାରଣ ଅଟେ, ସେ କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ଅକ୍ସିଲେଟ୍, ଫସ୍ପେଟ୍, କିମ୍ବା ମେଲିଏଟ୍ ରୁ ତିଆରି ହୋଇପାରେ

କମ୍ ଅକ୍ସିଲେଟ୍ ଯୁଦ୍ଧ ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥ ଖାଇଲେ ଏହି ପ୍ରକାର ଷ୍ଟୋନର ବିକାଶର ବିପଦକୁ କମ୍ କରାଯାଇପାରିବ , ଆଳୁର ଚିପ୍ସ, ବାଦାମ, ଚକଲେଟ୍ , ବିଟ୍ , ପାଳଙ୍ଗରେ ଅକ୍ସିଲେଟ୍ ମାତ୍ରା ଅଧିକା ହୋଇଥାଏ , ସେମିତି ଆମ ଶରୀରରେ ଯେତେ ବି ଅଙ୍ଗ ଅଛି ସେ ସବୁ ମହତ୍ତ୍ୱପୁର୍ଣ୍ଣ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଏକ ବିଶେଷଣ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା କିଡନୀ ରୁପରେ ଜଣାଯାଏ , ହଁ ଆଜ୍ଞା ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେବୁ କି ଆମର ଶରୀରରେ କିଡନୀର ଏହା କାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥାଏ , ସେ ଶରୀରରୁ ମଇଳାକୁ ଛାଣିକରି ବାହାର କରିଦେଇଥାଏ,  କିନ୍ତୁ ବହୁତଥର ଏମିତି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ କି ଖାଦ୍ୟପେୟରେ ବିଳମ୍ବତା ରୁ କିଡନୀ ସମସ୍ୟା ଆସିଯାଏ ।

ଏତିକି ନୁହେଁ ଆଜିର ସମୟରେ ପାଣିରେ ମିଶ୍ରଣ ହେଉଛି ଏମିତିରେ କେହି ବି ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ କିପରି ବଞ୍ଚିପାରିବ, ଏହି କାରଣରୁ ଅଧାରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟକ୍ତି ପଥର ସମସ୍ୟା ନଜର ଆସୁଛି, କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଷ୍ଟୋନର ସମସ୍ୟା ଜଡରୁ ଶେଷ କରିବାପାଇଁ ଏକ ଭଲ ଘରୋଇ ଉପାୟ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯଦି ଆପଣ ଷ୍ଟୋନ୍ ସମସ୍ୟାରୁ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି , ତେବେ ଏହି ପ୍ରକିୟାକୁ ନିଶ୍ଚିତ ଜାଣିନିଅନ୍ତୁ ।

ହଁ ଆଜ୍ଞା , ଏହି ପ୍ରକିୟାକୁ କରିବାକୁ ହେଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ଦରକାର ଗାଜର ଓ ମୁଳାର ମଞ୍ଜି ୧୦-୧୦ ଗ୍ରମ ଏହା ଛଡା ଜୁଆର ଓ ଗୋଖରୁଲ ଆବଶ୍ୟକତା ହେବ , ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଏହି ସବୁ ସାମଗ୍ରୀକୁ ଏକ ସାଙ୍ଗେ କୁଟିକରି ଏକ ଚୁର୍ଣ୍ଣ ବନାଇଦେବାର ଅଛି, ଓ ତାପରେ ଏହାକୁ ଭାଗରେ ବାଣ୍ଟିଦେବେ , ସବୁଦିନ ୨ ଥର ଏହି ଚୁର୍ଣ୍ଣକୁ ସେବନ କ୍ଷୀର ସହ ମିଶାଇକରି କରିଲେ କିଛି ହିଁ ଦିନରେ ଷ୍ଟୋନ୍ ସମସ୍ୟା ଦୁର ହୋଇଯିବ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *