March 2, 2024

Odia Express

News For Public

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ହେଉଛି ଏହିପ୍ରକାରର ପରିବର୍ତ୍ତନ ତେବେ ବିନା ଡେରିକରି ତୁରନ୍ତ ବଦଳାଇଦିଅନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ଡାଇଟ୍, ନହେଲେ ହୋଇପାରେ ବହୁତ କିଛି କ୍ଷତି

କୁହନ୍ତି କି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଯାଃଆ ଆପଣଙ୍କ ଡାଇଟ୍ ଫଳାଫଳ ହୋଇଥାଏ, ଆପଣଙ୍କୁ ଖାଇଥାନ୍ତି, ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ତାହା ଫଳାଫଳ ଆସିଥାଏ , କେବେ କେବେ ଏମିତି ହୋଇଥାଏ କି ଲୋକ ବିନା କେଉଁ ସୁଚନାରେ ଆପଣ ନିଜ ହିସାବରେ ନିଜ ଡାଇଟ୍ କୁ ବାଛିନେଇଥାନ୍ତି , ଯାହାର ଫଳାଫଳ ଏହା ହୋଇଥାଏ କି ତାଙ୍କର ଶରୀରରେ ସପୋର୍ଟ କରିନଥାଏ, କାରଣ ଏଥିରେ ସେ ପୋଷଣ ମିଳିପାରେନାହିଁ , ଯାହା ବାସ୍ତବରେ ତାଙ୍କୁ ଦରକାର ହୋଇଥାଏ , ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଶରୀରରେ ହେଉଥିବା କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା ମାଲୁମ୍ ହୋଇଥାଏ , ଏବେ ସମୟ ଆସିଯାଇଛି, ଆପଣ ନିଜ ଡାଇଟ୍ ରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ସେହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଯାହା ଦେଖାଦେଇଥାଏ,  କିନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଜ ଡାଇଟ୍ ବଦଳାଇନେବା ଉଚିତ୍ ।

ନିଶ୍ୱାସରେ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ଆସିବା – ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ନିଶ୍ୱାସ ନେବା ସମୟରେ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ଆସିଥାଏ , ତେବେ ଏହା ବୁଝିନେବେ କି ଏବେ ସମୟ ଆସିଯାଇଛି ଆପଣଙ୍କୁ ନିଜ ଡାଇଟ୍ ରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାର ଅଛି ନିଶ୍ୱାସରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ଆସିବା ମତଲବ ଆପଣଙ୍କଶରୀରରେ ଗ୍ଲୁକୋଜ୍ ସଠିକ୍ ମାତ୍ରାରେ ଯାଉନାହିଁ , ଏଥିରେ ବଡିରେ ଏସିଡ୍ ହେଉଛି, ଯାହା ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ଆସୁଛି, ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ସହ ଏମିତି ହେଉଛି ତେବେ କେଉଁ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ସଂମ୍ପର୍କ କରନ୍ତୁ , ଓ ନିଜ ଡାଇଟ୍ ରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଅଚାନକରୁ ଆପଣଙ୍କ ବାଳ ନର୍ମାଲରୁ ଅଧିକା ଝଡିବାକୁ ଲାଗେ , ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ହୋଇପାରେ

ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଜରୁରୀ ହୁଏ କି ଆପଣ ନିଜ ଥାଇରଏଡ୍ ଚେକଅପ୍ କରିନିଅନ୍ତୁ , ଓ ଏହା ଛଡା ଖାଦ୍ୟପେୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣାନ୍ତୁ, ଏହା ଛଡା ନିଜ ଖାଦ୍ୟପେୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣନ୍ତୁ , ତେବେ ବାଳ ଝଡିବା ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ , ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେବୁ କି ବହୁତଥର ଥାଇରଏଡ୍ ସମସ୍ୟା ହେବା ଦ୍ୱାରା ବାଳ ଅଧିକା ଝଡିଯାଏ , ଏଥିପାଇଁ ଏହାର ଟେଷ୍ଟ କରିବା ବହୁତ ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଓଠ ସୁଖୀଯାଉଛି, କିମ୍ବା ଫାଟିଯାଉଛି, ତେବେ ଜାଣିନେବେ କି ଆପଣଙ୍କ ଶରିରରେ ଆଇରନ୍ କମି ଅଛି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ପାଣିରେ ଡାଇଟ୍ ଅଧିକା ମାତ୍ରାରେ ମିଳିଥାଏ, ଓ ଜୁସ୍ ଆଦି ସାମିଲ୍ କରିବା ଉଚିତ୍ , ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ପାଣିର କମି ନହେବ , ଓଠ ନସୁଖେ ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଆସିବା ଦିନରୁ ନିଜ ଚେହେରାରେ ବ୍ରଣ ଆଦିର ସମସ୍ୟା ହେଉଛି, ତେବେ ଏହାର ସିଧା ମତଲବ ହୋଇଥାଏ କି ଆପଣଙ୍କ ଶରିରରେ କେଉଁଠି କିଛି ଭୁଲ୍ ହେଉଛି ,ଯାହାର୍ କାରଣରୁ ଚେହେରାରେ ବ୍ରଣ ଆଦି ସମସ୍ୟା ଆସୁଛି, ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେବୁ କି ଆପଣ ଯାହା ଖାଉଛନ୍ତି ସେଥିରେ ଭିଟାମିନ୍, ମିନେରାଲ୍ସ, ଓ ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍ କମି ହେବା କାରଣରୁ ଚେହେରାରେ ବ୍ରଣ ଆଦି ଦେଖାଯାଏ , ତେବେ ଆପଣ ନିଜ ଶରୀରକୁ ଏହି କେଉଁ ସମସ୍ୟା ଦେଖିବାକୁ ପାଇଲେ ଏହାର ମତଲବ୍ ହୋଇଥାଏ କି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ କିଛି ନା କିଛି ଭୁଲ୍ ହେଉଛି, ଯାହାକାରଣରୁ ଏହି ସମସ୍ୟାମାନ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡୁଛି, ଏଥିପାଇଁ ନିଜ ଡାଇଟ୍ କୁ ସବୁବେଳେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *