March 3, 2024

Odia Express

News For Public

ସବୁଦିନ ସକାଳୁ ଉଠିକରି ଖାଲି ପେଟରେ ପିଇନିଅନ୍ତୁ ଜୀରା ବାଲା ପାଣି , ହେବ ଏମିତି ଚମତ୍କାର ବିଶ୍ୱାସ କରିପାରିବେ ନାହିଁ

ଆମର ରୋଷେଇ ଘରରେ ଏମିତି ବହୁତ ଜିନିଷ ଅଛି, ଯାହା ଔଷଧୀ ରୁପରେ ପ୍ରୟୋଗ ନିଆଯାଇଥାଏ ।  ସେଥିରୁ ଗୋଟେ ହେଲା ଜିରା ଅଟେ । ଯାହା ଘରର ରୋଷେଇ ଘରେ ମିଳିଯାଇଥାଏ , ଜୀରାର ଲୋକ ବହୁତଥର ମସଲା ହିସାବରେ ପ୍ରୟୋଗ କରିଥାନ୍ତି , ଯିଏ ବହୁତଥର ତରକାରୀ, ଡାଲି, ଓ ଅନ୍ୟ ଜିନିଷକୁ ତଡକା ଲଗାଇବାର କାମ କରିଥାଏ , ଜୀରାର ତଡକା ପରିବା ଆହୁରି ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥାଏ , ଏବେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜିରାର ପ୍ରୟୋଗ କିଛି ଏହି ପ୍ରକାରର କରୁଥିବେ , କଣ ଆପଣଙ୍କୁ ମାଲୁମ୍ ଅଛି କି ଏହି ଜିରାରେ ବହୁତ ଗୁଣରେ ସାମିଲ୍ ଅଟେ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ ରୋଗରୁ ବଞ୍ଚାଇଥାଏ , ତେବେ ଚାଳନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେବୁ କି ଏହାର ଫାଇଦା ଯାହାକୁ ଜାଣିଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ଚକିତ ଲାଗିବ ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ସକାଳୁ ଜିରାର ପାଣି ସେବନ୍ କରିଲେ ଏଥିରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ ସାରା ରୋଗର ଅନ୍ତ ହୋଇଯିବ , ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ରାତିକୁ ଏକ ଗିଲାସ ଦୁଇ ଚାମଚ ଜିରାକୁ ବତରାଇଦିଅନ୍ତୁ , ସକାଳୁ ଏଇ ପାଣିକୁ ଗ୍ୟାସରେ ସିଝାଇଦିଅନ୍ତୁ, ଯେବେ ଏହି ପାଣି ଥଣ୍ତା ହୋଇଯାଏ , ତେବେ ଏହାର ସେବନ କରନ୍ତୁ , ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେବୁ କି ଜିରାର ପାଣି ଫାଈଦା ।

ସକାଳୁ ସକାଳୁ ଜିରା ପାଣି ସେବନ କରିଲେ ଆମର ଶରୀର ରକ୍ତ ପ୍ରବାହ ମାନେ ବ୍ଲଡ୍ ସର୍କୁଲେସନ୍ ପୁର୍ବରୁ ଆହୁରି ହୋଇପାରନ୍ତି , ଯିଏ ଆମର ରୋଗରେ ଲଢିବା କ୍ଷମତା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ । ଏମିତି ବହୁତ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି , ଯାହାଙ୍କ ମାଂସପେଶୀଗୁଡିକ ସବୁବେଳେ ପିଡା ହୋଇଥାଏ,  ଏମିତିରେ ତାଙ୍କୁ ସବୁଦିନ ସକାଳୁ ସକାଳୁ ଜିରାର ପାଣି ସେବନ କରିବା ଦରକାର, ଏମିତି କରିଲେ ମାଂସପେଶୀରୁ ପିଡା ଦୁର ହୋଇଯିବ ।

ବଦଳୁଥିବା ସମୟର ସହ ବହୁତ ଲୋକ ହାଇବ୍ଲଡ୍ ପ୍ରେସର ଶିକାର ହୋଇଯାଆନ୍ତି , ଏହି ଲୋକଙ୍କ ପାଈଁ ଜିରାର ପାଣି ପିଇବା ଫାଈଦାଦାୟକ ହୋଇଥାଏ , ଓ ବ୍ଲଡ୍ ପ୍ରେସର ବି କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ରେ ରହିଥାଏ ।

ଯିଏ ପ୍ରତିଦିନ ଜିରାର ପାଣି ସେବନ କରନ୍ତି , ତାଙ୍କୁ ସ୍କିନ୍ ସହ ଯୋଡି ହୋଇଥିବା ସମସ୍ୟା ଆସେ ନାହିଁ ।

ଯେଉଁ ଲୋକଙ୍କୁ ପେଟ ସଂବନ୍ଧି ଅସୁବିଧା ରୁହେ , ତାଙ୍କୁ କବଜ୍ ବା ଏସିଡିଟି ପରି ଅସୁବିଧା ହୋଇଥାଏ , ଏମିତି ଲୋକଙ୍କୁ ଜିରାର ପାଣି ଲାଭକାରୀ ହୋଇଥାଏ , ଏହାର ସେବନରେ ପେଟ ସହ ଯୋଡି ହୋଇଥିବା ସବୁ ସମସ୍ୟା ଶେଷ ହୋଇଯାଏ

ଯେଉଁ ଲୋକ ମୋଟାପାର ଶିକାର ହୋଇଥାନ୍ତି , ସେମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳୁ ଖାଲି ପେଟରେ ଜିରା ବାଲା ପାଣି ସେବନ କରିବା ଉଚିତ୍ , ଏଥିରୁ ଚର୍ବୀ କମିଯାଏ ।

ଯେଉଁ ଲୋକଙ୍କର ରକ୍ତ ଅଭାବ ହୋଇଥାଏ , ସେମାନଙ୍କ ରକ୍ତରେ ହିମୋଗ୍ଲୋବିନ୍ ମାତ୍ରା କମ୍ ହୋଇଯାଏ , ଏମିତି ଲୋକଙ୍କୁ ଜିରାର ପାଣି ସେବନ ପ୍ରତିଦିନ କରିବା ଉଚିତ୍ , ଏହା ରକ୍ତ ସହ ଯୋଡି ହୋଇଥିବା ସମସ୍ୟା ଶେଷ୍ କରିଦେବ ।

ଯେଉଁ ଲୋକ ହୃଦରୋଗ ରୋଗୀ ହୋଇଇଥାନ୍ତି , ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଫାଈଦାଦାୟକ ହୋଇଥାଏ,  ଜିରାର ପାଣି ସେବନ କରିଲେ ହୃଦ ରୋଗ ଶେଷ ହୋଇଯାଏ , ଓ ତାହା ସହ ଶରୀରରେ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଲେବୁଲ୍ କମ୍ କରିଥାଏ, ଯେଉଁ ଲୋକ ଡାଇବେଟିଜ୍ ରୋଗରେ ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି , ସେ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଜିରାର ପାଣି ଫାଇଦାଦାୟକ ହୋଇଥାଏ,  ଏହାର ସେବନରେ ଶରୀରରେ ଗ୍ଲୁକୋଜ ଲେବୁଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ହୋଇଥାଏ,  ଜ୍ୱର ସମୟରେ ଜୀରାର ପାଣି ପିଇଲେ ଶରୀରକୁ ଥଣ୍ତା ମିଳିଥାଏ , ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ତାପମାତ୍ରାକୁ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ କରିଦିଏ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *