March 3, 2024

Odia Express

News For Public

ଆଜି ର ନୂଆ ଓଡ଼ିଆ ମଜାଦାର୍ ଜୋକ୍ସ : ଏକ ଛୋଟ ଛୁଆ ରାଜାଙ୍କ କାହାଣୀ ପଢୁଥିଲା , ଯେଉଁଥିରେ ତାଙ୍କର ୫ ଜଣ ଦାସୀ ଥିଲେ , ପଢିବାପରେ ସେ ମା କୁ ଯାହା କହିଲେ ଆପଣ ଶେଷ ଯାଏ ପଢିଲେ ହସି ହସି ବେଦମ ହେଇଯିବେ..

1 min read

ମଣିଷ ପୁରା ଦିନ ଅଫିସ୍ କିମ୍ବା ଘର କାମରେ ଲାଗି ରହିଥାଏ , ଦିନ ସାରା ବିଜି ସିଡ୍ୟୁଲରେ ପରେ ଟିକିଏ ସମୟ ମିଳିଥାଏ , ସେ ନିଜ ପରିବାର ସହ ହସିକରି ବିତାଇବାକୁ ଚାହିଁଥାଏ , କିନ୍ତୁ ପରିବାର ସହ ବହୁତ ଖୁସି ତେବେ ରହିପାରିବ , ଯେବେ ସେ ମନରୁ ଖୁସି ହୋଇଥିବ , ଏଥିପାଇଁ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଆମେ କିଛି ମଜାଦାର୍ ଜୋକ୍ସ ନେଇକରି ଆସିଛୁ ଯାହା ଆପଣ ଦିନ ସାରା ଥକାପଣରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିପାରିବ , ଏହି ଜୋକ୍ସ ପଢିକରି ଆପଣଙ୍କ ମନ ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇଯିବ , ଓ ଆପଣ ନିଜ ପରିବାରକୁ ବି ଖୁସି ରଖିପାରିବେ , ତେବେ ଆଉ ବିଳମ୍ବ କାହିଁକି, ଆସନ୍ତୁ ଆରମ୍ଭ କରିଦେବା ହସିବା ଓ ହସାଇବା ମଜାଦାର୍ ସିଲସିଲା

୧) ସ୍ତ୍ରୀ –ହେ ଭଗବାନ ତୁମ ମୁଣ୍ତରୁ ତ ରକ୍ତ ବୋହୁଛି , ସ୍ୱାମୀ- ଆରେ ମୋର ସାଙ୍ଗ ଇଟା ଫିଙ୍ଗିଦେଲା , ସ୍ତ୍ରୀ- ତୁମେ ମାରିଦେଲନି, ତୁମ ହାତରେ କିଛି ନଥିଲା କି ? ସ୍ୱାମୀ- ହଁ , ମୋର ହାତରେ ତାର ସ୍ତ୍ରୀର ହାତ ଥିଲା ।

୨) ଗାର୍ଲଫ୍ରେଣ୍ତ- ମୋର ମୋବାଇଲ୍ ମା ପାଖରେ ରହିଥାଏ । ବୟଫ୍ରେଣ୍ତ- ଯଦି ଧରାପଡିଲୁ ତ ? ଗାର୍ଲଫ୍ରେଣ୍ତ- ତୁମର ନମ୍ବର ବ୍ୟାଟେରି ଲୋ ନାଁରେ ସେଭ୍ କରିଛି , ଯେବେ ତୁମର ଫୋନ୍ ଆସିଥାଏ , ମା କହିଥାଏ ଝିଅ ଚାର୍ଜ କରିଦେ , ପୁଅ- ଏବେ ବେହୋସ୍ ।

୩) ସ୍କୁଲରେ ହିନ୍ଦୀ କ୍ଲାସ ସମୟରେ ଶିକ୍ଷକ ପଚାରିଲେ , ଦୁଃଖ ତ ଆମର ସାଥି ଅଟେ, ସୁଖ ତ ଯିବା ଆସିବା ହୋଇଥାଏ , ଅର୍ଥକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ୍ କର, ପପୁ- ସ୍ତ୍ରୀ ସବୁବେଳେ ଘରେ ରହିଥାଏ,  ଶାଳୀ ଯିବା ଆସିବା ହୋଇଥାଏ , ଶିକ୍ଷକ ଭାରତ ରତ୍ନ ଦେବାପାଇଁ ପପୁକୁ ଚୟନ କରିଛନ୍ତି ।

୪) ବାପା- କଣ ହେଲା ପୁଅ ତୁ ଏତେ ଉଦାସ କଣ ପାଇଁ ? ପୁଅ- ଛାଡ ବାପା, ଆପଣ ବୁଝିପାରିବେନି , ବାପା- ତୁ ମୋତେ ତୋର ସାଙ୍ଗ ଭାବେ ପୁଅ, ଓ କହିଦେ , ପୁଅ- ଅବେ ଏଇ ଦିପାବଳୀରେ ତୋର ଭାଉଜ ଗିଫ୍ଟରେ ଆଇଫୋନ୍ ମାଗିଛି, ବାପା ଏବେ ଚପଲ ଛିଡିବା ଯାଏଁ ପୁଅକୁ ପିଟିଚାଲିଛି ।

୫) ଶିକ୍ଷକ- ୧୮୬୯ ରେ କଣ ହୋଇଥିଲା , ସୁରେଶ୍- ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ ଜନ୍ମ , ଶିକ୍ଷକ- ବିଲକୁଲ୍ ଠିକ୍ ବସ ତଳେ , ଶିକ୍ଷକ- ପପୁ ତୁ କହ ୧୮୭୨ ରେ କଣ ହୋଇଥିଲା , ପପୁ- ଗାନ୍ଧୀଜୀ ତିନି ବର୍ଷର ହୋଇଗଲେ , ମୁଁ ବସିବିକି ଏଥର ।

୬) ଏକ ମୋଟର ମେକାନିକ୍ କାର୍ ଇଞ୍ଜିନ୍ ର ସବୁ ପାର୍ଟ ଖୋଲିକରି ଠିକ୍ କରୁଥିଲା , ତେବେ ସହରରେ ଏକ ଜଣାଶୁଣା ହାର୍ଟ ସର୍ଜନ ତାର ଗ୍ୟାରେଜରେ ପହଞ୍ଚିଲେ,  ମେକାନିକ୍ ଡାକ୍ତର ସାର୍ ଙ୍କୁ କହିଲା ଟିକିଏ ଏହି ଇଞ୍ଜିନକୁ ଦେଖନ୍ତୁ ଡାକ୍ତର୍ ବାବୁ, ମୁଁ ଏହାର ହାର୍ଟ ଖୋଲିକରି ବଲବ୍ ବାହାର କରିଦେଲି, ଓ ଠିକ୍ କରି ଆଉଥରେ ଲଗାଇଦେଲି, କିଛି ଏମିତି କାମ ଆପଣ ବି କରନ୍ତି , ତାପରେ ସ୍ୟାଲେରିରେ ଏତେ ଅନ୍ତର କଣ ପାଇଁ ? ଡାକ୍ତର ବାବୁ ହସିଲେ ଓ ଧୀରେ ସେ ମେକାନିକ୍ କାନରେ କହିଲେ , ଏହି କାମ ତେବେ କରିକି ଦେଖାଅ ଯେବେ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଚାଲୁ ହୋଇଥିବ ।

୭) ସ୍ୱାମୀ-ଏମିତି ଚାହା ବନାଅ, ଯାହା ପିଇଲେ ବଡି ନାଚି ଉଠିବ, ଲାଗିବ ମନ ବି ନାଚୁଛି, ସ୍ତ୍ରୀ- ଆମର ଏଠାରେ ମଇଁଷି କ୍ଷୀର ଆସୁଛି, ନାଗୁଣିର ନୁହେଁ ।

୮) ସଞ୍ଜୁ- ସାଙ୍ଗ କାଲି ତୁ ଏତେ ଦୁଃଖୀ କଣ ପାଇଁ ଥିଲୁ ?

ରାହୁଲ୍ ମୋର ସ୍ତ୍ରୀ ସାଢି ପାଇଁ ମୋତେ ୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ନେଇଥିଲା , ସଞ୍ଜୁ- କିନ୍ତୁ ଆଜି ଏତେ ଖୁସି କଣ ପାଇଁ ହେଇଯାଇଛୁ, ?ରାହୁଲ୍ –ମୋର ସ୍ତ୍ରୀ ସେ ଶାଢୀ ପିନ୍ଧିକରି ତୋର ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଦେଖା କରିବାକୁ ଯାଉଛି ।

୯) ମାଲିକ ଚାକରକୁ- ଟିକିଏ ଦେଖିଲୁ କେତେ ସମୟ୍ ହେଲା ? ଚାକର- ମୋତେ ଟାଇମ୍ ଦେଖି ଆସେନି, ମାଲିକ- ଭଲ ତାହାଲେ କିଛି କଥାନାହିଁ , ଏହା ଦେଖିକରି କହ ବଡ କଣ୍ଟା କେଉଁଠିଅଛି, ଓ ଛୋଟକଣ୍ଟା କେଉଁଠି ଅଛି, ଚାକର –ଦୁଇଟି କଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟାରେ ଅଛି ।

୧୦) ପ୍ରଥମେ ଲୋକ କବାଟରେ ଘଣ୍ଟି ବଜାଇକରି ଦୌଡିଯାଉଥିଲେ , କିନ୍ତୁ ବ୍ୟକ୍ତି ଭାବିକରି ରହିଯାଏ କି କିଏ ଥିଲା , ଏବେ ମେସେଜ୍ ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ୍ କରି ଡିଲିଟ୍ ଫର୍ everyone କରିଦେଉଛନ୍ତି , ଦେଖିବାବାଲା ଭାବୁଛି କି କଣ ପଠାଇଥିଆ, ଚିନ୍ତା ସେଇ ଭାବନା ନୁଆ ।

୧୧) ଜ୍ୱାଇଁ ବୟସରେ ସାନ ହୋଇଥାଏ, ତାପରେ ବି ଶଶୁରଘର ସବୁ ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ତୁମେ ଆପାଣ କହି ଡାକନ୍ତି କଣ ପାଇଁ ? କାରଣ ଆମ ଦେଶରେ ଆଜି ବି ସହିଦଙ୍କ ନାଁ ବଡ ସମ୍ମାନ ସହ ନିଆଯାଇଥାଏ ।

୧୨) ରୁମ୍ ରେ ଲାଇଟ୍ ବନ୍ଧକରି ଫୋନ୍ ଚଲାଇଲେ ଏହି ପୋକ ମୁହଁରେ ଏମିତି ପଶିଯାଆନ୍ତି କି ଯେପରି ଏମାନଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚାଟୁଛନ୍ତି ।

୧୩) ଶିକ୍ଷକ- ଯାହାକୁ ଶୁଭାଯାଏନି ସେ କଣ କହିବେ ଛାତ୍ର- କିଛି ବି କହିଦିଅ ଶଳାକୁ ତାକୁ ସେମିତି କଣ ଶୁଭିବ କି ?

ଏକ ଛୋଟ ପିଲା ରାଜାଙ୍କ କାହାଣୀ ପଢୁଥିଲା |ଯେଉଁଥିରେ ତାଙ୍କର 5 ଟି ଚାକରାଣୀ ଥିଲେ | ପଢିବା ପରେ ସେ ତାଙ୍କ ମାଙ୍କୁ କହିଲା – ପିଲା- ମୁଁ ମଧ୍ୟ ୫ଟି ସ୍ତ୍ରୀ ଚାହେଁ | ଜଣେ ରୋଷେଇ କରିବ, ଜଣେ ମୋତେ ଗୀତ ଗାଇକି ଶୁଣେଇବ, ଜଣେ ଘରର ଯତ୍ନ ନେବ, ଜଣେ ମୋତେ ସ୍ନାନ କରେଇ ଦବ | ତାପରେ ମା କହିଲା, ଆଉ ଜଣେ ତୁମକୁ ଶୋଇବ | ପିଲା (ନିର୍ଦ୍ଦୋଷ) – ନା ମା, ମୋର ସେ ଦରକାର ନାହିଁ | ମୁଁ ତା ତୁମ ପାଖେ ଶୋଇବି |ତାପରେ ମା ଏହି କଥା ଶୁଣିକି ତାଙ୍କ ଆଖିରେ ଲୁହ ଆସିଗଲା | ତାପରେ ମା ପଚାରିଲେ ଆଉ ସେମାନେ କାହା ପାଖେ ଶୋଇବେ | ପୁଅ – ମା ସେ ବାପା ଙ୍କ ପାଖେ ଶୋଇବେ ,ଏହାକୁ ଶୁଣିକି ବାପା ଙ୍କ ଆଖିରେ ଲୁହ ଆସିଗଲା

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *