March 3, 2024

Odia Express

News For Public

ଅତିଥିଙ୍କ ରୁପରେ ଦାନବ ସମାନ ହୋଇଥାନ୍ତି ଏହି ପାଞ୍ଚଟି ଲୋକ ଭୁଲରେ ବି ଏମାନଙ୍କୁ ଘରକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ

1 min read

ଏମିତି ଆମ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଅତିଥିଙ୍କୁ ଭଗବାନଙ୍କ ରୁପ ବୋଲି କୁହାଯାଏ , କିନ୍ତୁ କିଛି ଅତିଥି ଏମିତି ହୋଇଥାନ୍ତି , ଯାହାଙ୍କୁ ଦାନବ ରୁପ ମାନାଯାଏ , ହଁ ଆଜ୍ଞା ଏମିତି ଅତିଥି ଯିଏ ଆପଣଙ୍କ ଘରରେ କେବଳ ଦୁଃଖ ନେଇକରି ଆସିଥାଏ , ଓ ଆପଣଙ୍କ ଘରର ଖୁସି ଛଡେଇ ନେଇଥାଏ , ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏମିତି ଅତିଥିଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବୁ, ଯାହାଙ୍କୁ ଆପଣ ବଞ୍ଚିକରି ରହିବାର ଦରକାର ଅଛି, ଓ ଭୁଲରେ ଏହାକୁ ଭଲ ବୁଝିବାର ଭୁଲି କରନ୍ତୁ ନାହିଁ , ଏହି ଅତିଥିକୁ ଭୁଲ୍ କରି ଘରକୁ ନ ଡକାନ୍ତୁ , ଓ ଯଦି କେବେ ଘରକୁ ଆସିଯାଏ , ତେବେ ଏଥିରୁ ଆପଣ ଘର ବିଷୟରେ କିମ୍ବା ଘର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା  ନ କରନ୍ତୁ , ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଏବେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେବୁ କି ଏହି ଦାନବ ରୁପି ଅତିଥି କିଏ ହୋଇଥାନ୍ତି ।

୧) ପାଖଣ୍ତି- ଯେଉଁ ଲୋକ ପାଖଣ୍ତି ହୋଇଥାଏ, ମାନେ ଯେଉଁ ଲୋକ ଅନ୍ୟଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ କିଛି ହୋଇଥାଏ , ଓ ଏକେଲା କିଛି ହୋଇଥାଏ , ଏମିତିରେ ଲୋକଙ୍କୁ କେବେ ଘରକୁ ଡାକନ୍ତୁ ନାହିଁ , କହିଦେବୁ କି ଏମିତି ଲୋକ ନିଜ ସ୍ୱାର୍ଥ ପୁରା କରିବାପାଇଁ କେଉଁ କାମ ବି କରିପାରନ୍ତି , ଓ ଏହାର କ୍ଷତି ଆପଣଙ୍କୁ ଭୋଗିବାକୁ ପଡିପାରେ , ଏଥିପାଇଁ ଭୁଲ୍ କରି ଏହିପରି ଅତିଥି ରୁପରେ ଘରରେ ଆମନ୍ତ୍ରଣ ନ କରନ୍ତୁ ।

୨) ଖରାପ କର୍ମ କରୁଥିବା ଲୋକ- ଆପଣଙ୍କ ସୁଚନା ପାଇଁ କହିଦେବୁ କି ଯେଉଁ ଲୋକ ଦିନ ସାରା ଭୁଲ୍ କାମ କରିଥାଏ,  ତାଙ୍କୁ ସବୁବେଳେ ଦୁର ରହିବା ଉଚିତ୍ , କାରଣଏମିତି ଲୋକ ସଂଗତ ଆପଣଙ୍କୁ ଭୁଲ୍ ମଣିଷ ବନାଇପାରେ , ଏହା ସହ ଏମିତି ଲୋକଙ୍କ କେବେ ଘରେ ଡକାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ , କାରାଣ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପରିବାରର ଖରାପ ପଡିପାରେ , କାରଣ ଏହାର ଆପଣଙ୍କ ପରିବାର ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ,  ହଁ ଆଜ୍ଞା ଖରାପ ଲୋକ ଭଲ ଲୋକ ବିଚାରକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବାର ସକ୍ଷମ ହୋଇଥାଏ , ଏଥିପାଇଁ ଏହି ଲୋକଙ୍କର ଦୁରରୁ ରୁହନ୍ତୁ ।

୩) ଅନ୍ୟଙ୍କୁ ବୋକା ବନାଉଥିବା – ଯେଉଁ ଲୋକ ଅନ୍ୟଙ୍କୁ ବୋକା ବନାଇକରି ମଜା ନେଇଥାନ୍ତି, ଓ ତାଙ୍କୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ , ସେ ନିଜ ଫାଇଦା ପାଇଁ କିଛି ବି କରିପାରିବେ , ହଁ ଆଜ୍ଞା ଏମିତି ଲୋକ କେବେ ପାଖକୁ ଆଣିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ , କାରଣ ଏଥିରୁ ଆପଣ ତାଙ୍କ ମଜାକ୍ ର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି , ଓ ଆପଣଙ୍କ ହାନି ଭୋଗିପାରେ ।

୪) ଭଗବାନଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧା ରଖୁନଥିବା ଲୋକ- ଯେଉଁ ଲୋକ ନାସ୍ତିକ ହୋଇଥାନ୍ତି , ଓ ଭଗବାନଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱାସ ରଖନ୍ତି ନାହିଁ , ଏମିତି ଲୋକଙ୍କୁ କେବେ ଭୁଲରେ ଘରେ ପଶାନ୍ତୁ ନାହିଁ , ହଁ ଆଜ୍ଞା ଏମିତି ଲୋକଙ୍କର ସଙ୍ଗତରେ ରହିକରି ଆପଣ ନିଜ ବିଚାର ବି ନାସ୍ତିକ କରିବସିବେ

୫) ଅନ୍ୟଙ୍କୁ ଦୁଃଖ ପହଞ୍ଚାଇବାବାଲା- ଆପଣ ବହୁତଥର ଦେଖିଥିବେ କି ବହୁତ ଲୋକଙ୍କର କଥାବାର୍ତ୍ତା ବହୁତ କଡା ହୋଇଥାଏ , ଓ ନିଜ କଥାରୁ ସେମାନେ ଅନ୍ୟଙ୍କୁ ଦୁଃଖି କରିଦିଅନ୍ତି , ତେବେ ଏଥିରୁ ଘରରେ କେବଳ ଦୁଃଖ ହିଁ ଆଗମନହୋଇଥାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *