March 3, 2024

Odia Express

News For Public

ଆଜିର ଓଡ଼ିଆ ହସକଥା : ପାର୍କ ପାଖରେ ଏକ ସୁନ୍ଦର ଝିଅକୁ ଏକେଲା ଦେଖିକରି ପପୁ ହାତରେ ଫୁଲ ନେଇ ତାର ପିଛା କରୁଥିଲା ତାପରେ ଯାହା ହେଲା ଜାଣିଲେ ହସି ହସି ଗଡ଼ିଯିବେ ଆପଣ…

1 min read

ଆଜିକାଲି ଏକ କର୍ମବ୍ୟସ୍ତ ଭରା ଏହି ଜୀବନ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାଅ ସବୁ ମଣିଷ ଚିନ୍ତାରେ ରହିଥାଏ , ଚିନ୍ତାରେ ରହିଲେ ମଣିଷକୁ ନାନାପ୍ରକାରର ରୋଗ ଘେରେଇନେଇଥାଏ,  ଡାକ୍ତରଙ୍କ କଥା ମାନିଲେ ବ୍ୟକ୍ତି ତେବେ ସୁସ୍ଥ୍ୟ ରହିବ ଯେବେ ସେ ଭିତରୁ ଖୁସି ରହିବ , ଓ ସେ ଲୋକ କଥା ତ ଶୁଣିଥିବେ Laughter is the best medicine ଏଥିପାଇଁ ଆଜି ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି ଏମିତି ମଜାଦାର୍ ଜୋକ୍ସ ନେଇକରି ଆସିଛୁ , ଯାହା ଆଜିକାଲି ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ଧମାଲ୍ ମଚାଉଛନ୍ତି , ଓ ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ କି ଏହାକୁ ପଢିବାପରେ ଆପଣ ବିନା ହସି ରହିପାରିବେ ନାହିଁ , ତେବେ ଆଉ ଡେରି କଣ ପାଇଁ ଆସନ୍ତୁ ଆରମ୍ଭ କରିବା ହସିବା ଓ ହସାଇବାର ମଜାଦାର୍ ସିଲସିଲା ।

୧) ଅଧା ରାତିକୁ ଫୋନ୍ ବାଜିଲେ ସ୍ୱାମୀ ସ୍ତ୍ରୀକୁ କହିଥାଏ , ସ୍ୱାମୀ- କେହି ମୋର ବିଷୟ ପଚାରିଲେ କହିଦେବ କି ଘରେ ମୁଁ ନାହିଁ ବୋଲି । ସ୍ତ୍ରୀ- ମୋର ସ୍ୱାମୀ ଘରେ ହିଁ ଅଛନ୍ତି , କହିକରି ଫୋନ୍ କାଟିଦେଲା , ସ୍ୱାମୀ-ଆରେ , ମୁଁ କହିଥିଲି କି କିଏ ମୋର ବିଷୟରେ ପଚାରିଲେ କହିବ କି ଘରେ ନାହିଁ ବୋଲି , ସ୍ତ୍ରୀ- ଶାନ୍ତ ରୁହ, ସବୁଥର ଜରୁରୀ ନୁହେଁ କି ତୁମର ଫୋନ୍ ହୋଇଥିବ ।

୨) ଭିକାରୀ , ଭଗବାନଙ୍କ ନାଁରେ କିଛି ଦେଇଦିଅ ସେଠ୍ ଜୀ, ସେଠ- ଏବେ ଖୁଚୁରା ନାହିଁ କାଲି ନେଇଯିବ ।

ଭିକାରୀ –ଆମର ଧନ୍ଦାରେ ଉଧାରୀ ନାହିଁ ସେଠ ଜୀ

୩) ହସ୍ପିଟାଲରେ ଏକ ବୋର୍ଡ ଲାଗିଥିଲା , ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା, ବଣିଆର ଚିକିତ୍ସା ମାତ୍ର ୧୦୦ ଟଙ୍କା, ପଣ୍ତିତ- ଆମର ଚିକିତ୍ସା ଏତେ ମହଙ୍ଗା, ବଣିଆର ଶସ୍ତା କଣ ପାଇଁ ? ଡାକ୍ତର- କାରଣ ବଣିଆର ଚିକିତ୍ସାରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ଆସେ ନାହିଁ , ପଣ୍ତିତ- କେମିତି, ଡାକ୍ତର- କେଉଁ ବଣିଆ ବେହୋସ୍ ଥିବ , ତାକୁ ୧୦ ଟଙ୍କା ଶୁଙ୍ଘାଇଦେବ , ହୁଁକରି ହୋସ୍ ଆସିଯାଏ ।

୪) କଣ ଜମାନା ଆସିଯାଈଛି, ପୁଅଙ୍କ ଉପରେ ଫିଲ୍ମ ତିଆରି ହେଲା , ଏକ୍ ଥା ଟାଇଗର୍ , ଝିଅମାନଙ୍କର ଉପରେ ଫିଲ୍ମ ତିଆରି ହେଲା ଏକ୍ ଥା ଡାୟନ୍ ,

୫) ଥରେ ଲାଲୁ ଜି ଇଂରାଜୀ ଶିଖିବାପାଇଁ ଆମେରିକା ଗଲେ,  ଓ ଏକ ମାସ ପରେ ଫେରିଲେ, ଏକ ମାସ ପରେ ଆମେରିକାରୁ ବୁସ୍ ଙ୍କ ଫୋନ୍ ଆସିଲା,  ଲାଲୁ- ହୁ ଇଜ୍ ସ୍ପିକିଙ୍ଗ୍ ? ବୁସ୍ ଜବାବ୍ ଦେଲେ-ମୁଁ ବୁଶାବା କହୁଛି ।

୬) ଜଣେ ଚୋର ପପୁର ଫୋନ୍ ନେଇକରି ପଳେଇଲା , ପପୁ- ହସିବାକୁ ଲାଗିଲା,  ବନ୍ଧୁ- ସେ ତୁମର ମୋବାଇଲ୍ ନେଇକରି ପଳାଇଲା,  ଓ ତୁମେ ହସୁଛ ? ପପୁ- ଯାଉ ନେଇକି, ଚାର୍ଜର ତ ମୋର ପାଖରେ ଅଛି ।

୭) ସାନ୍ତା ଥରେ ସ୍କୁଲରେ ଗଧ ନେଇକରି ଆସିଲା , ଶିକ୍ଷକ- ଆରେ ଗଧ ନେଇକରି ସ୍କୁଲକୁ କଣ ପାଇଁ ଆସିଲ ? ସାନ୍ତା- ସାର୍ ଆପଣ ହିଁ ତ କାଲି କହିଥିଲ । ନିଜେ ଭଲ ଭଲ ଗଧକୁ ମଣିଷ ବନାଇଛନ୍ତି , ମୁଁ ଭାବିଲି କି ଏହାର ବି ଲାଇଫ୍ ବନିଯିବ ।

୮) ପୁଅ ଝିଅକୁ କହିଥାଏ କି ତୁମର ସ୍କର୍ଟ ଫାଟିଯାଇଛି, ଝିଅ- ତୁମେ ବୁଝିପାରିବନି, ଏହା ଆଜିକାଲିର ଫ୍ୟାସନ୍ ଅଟେ, ପୁଅ- ଠିକ୍ କଥା ତୁମେ ନିଜେ ଫଟାଇଲେ ଫ୍ୟାସନ୍, ଓ ଆମେ ଫଟାଇଲେ ସିଧା ପୋଲିସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍ ।

୯) ଥରେ ଏକ ଶୁଆ ଫୁଲ୍ ସ୍ପିଡ୍ ରେ ଉଡୁଥିଲା , ତେବେ ସାମ୍ନାରେ ଅଚାନକ ଫୁଲ ସ୍ପିଡ୍ ରେ ଏକ ଫେରାରୀ ଆସିଲା ଓ ଦୁହେଁଙ୍କ ଧକ୍କା ହୋଇଗଲା । ଶୁଆ ବେହୋସ୍ ହୋଇଗଲା , ରାସ୍ତାରେ ଭିକାରୀ ଶୁଆକୁ ଉଠାଇକରି ଘରେ ରଖିନେଲା,  ଯେବେ ଶୁଆକୁ ହୋସ୍ ଆସିଲା ସେ ନିଜକୁ ପିଞ୍ଜରାରେ ଦେଖିଲା,  ଓ କହିଲା- ଆଇଲା ଜେଲ୍ , ସେ ଫେରାରୀ ଡ୍ରାଇଭର୍ ମରିଗଲା କି ?

୧୦) ଏକ ପାଗଳ ଖାଲି ପେପରକୁ ବାରମ୍ବାର କିସ୍ କରୁଥିଲା,  ଦ୍ୱିତୀୟ ପାଗଳ- ଏହା କଣ ? ପ୍ରଥମ-ଲଭ୍ ଲେଟର୍ ଅଟେ,  ଦ୍ୱିତୀୟ- କିନ୍ତୁ ଏହା ତ ଖାଲି ଅଛି,  ପ୍ରଥମ- ଆଜିକାଲି ବୋଲଚାଲ୍ ବନ୍ଦ ଅଛି ।

୧୧) ପାର୍କ ପାଖରେ ଏକ ସୁନ୍ଦର ଝିଅକୁ ଏକେଲା ଦେଖିକରି ପପୁ ହାତରେ ଫୁଲ ନେଇକରି ତାର ପିଛା କରୁଥିଲା  ଝିଅ- ତୁମକୁ ଜଣାଅଛି, ପଛରେ ମୋର ମା ଆସୁଛି, ପପୁ- ଆରେ ଆମେ ତ ଖାନଦାନୀ ଆଶିକ୍ ଅଟୁ, ତୁମର ମା ପଛରେ ମୋର ବାପା ଆସୁଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *